Poznańscy seniorzy nie będą długo czekać w kolejce na operację zaćmy. Miasto chce przekazać dodatkowo 100 tysięcy złotych, by przyspieszyć te zabiegi. W ramach programu Poznań VIVA Senior realizowany jest projekt mobilnej biblioteki, adresowany dla osób starszych, niedołężnych, na wózkach w wieku 70+. W lutym Biblioteka Raczyńskich uruchomiła darmowy dowóz wypożyczonych książek do domów starszych poznaniaków. Osoby starsze, niedołężne, na wózkach w wieku 70+ zamawiają telefonicznie książkę, a pracownik biblioteki przywozi im ją do domu.

– Przy okazji tego projektu seniorzy zwrócili uwagę, że mają problemy ze wzrokiem. Z audiobooków nie chcą korzystać, wolą książki w papierowej wersji – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

W ten sposób darmowe wypożyczanie książek stało się inspiracją do wprowadzenia kolejnej, darmowej usługi dla poznańskich seniorów. – Kolejka na operację zaćmy jest długa, na zabieg trzeba czekać rok, półtora – mówi prezydent Solarski. – Chcemy przyspieszyć te zabiegi.

Na marcowej sesji Rady Miasta będą wprowadzane zmiany do tegorocznego budżetu Poznania. Jedna z nich przewiduje przekazanie dodatkowych 100 tysięcy złotych dla Szpitala Miejskiego im. Strusia przy ulicy Szwajcarskiej na operacje zaćmy dla poznańskich seniorów. – Ci, którzy oczekują w kolejce będą mieli przyspieszone operacje, zostaną niejako wykonane „po godzinach” – tłumaczy J. Solarski. Skorzystają na tym nie tylko seniorzy, którzy szybciej pozbędą się zaćmy, ale także pozostali, bo kolejka będzie krótsza. – Każda dodatkowa złotówka to korzyść dla pacjentów i szpitala – podkreśla Stanisław Rusek, rzecznik szpitala przy Szwajcarskiej. I dodaje: – Dostępne terminy zabiegu usunięcia zaćmy to czerwiec, lipiec 2019 r., w pilnych przypadkach istnieje możliwość przeprowadzenia operacji w listopadzie, grudniu tego roku.

Źródło: www.gloswielkopolski.pl