Rehabilitacja seniorów nie powinna dotyczyć wyłącznie osób zmagających się z poważnymi chorobami lub skutkami urazów, ale również osób starszych, które obciążone są czynnikami ryzyka związanymi z ich wiekiem. 

Co więcej, taka rehabilitacja powinna być prowadzona w sposób kompleksowy, a fizjoterapeuta zajmujący się danym pacjentem powinien skrupulatnie dobierać indywidualne plany leczenia, aby leczenie fizjoterapeutyczne przyniosło oczekiwane skutki. 

W dzisiejszych czasach mamy szeroki wybór jeżeli chodzi o fizjoterapeutów – szukając na przykład w województwie śląskim i wpisując w wyszukiwarkę “fizjoterapeuta Bielsko-Biała“, możemy znaleźć najlepszego rehabilitanta dla siebie lub dla seniora, który potrzebuje pomocy. A dlaczego warto to zrobić? 

Dlaczego warto zainwestować w rehabilitację? 

Dbanie o kondycję fizyczną

Z uwagi na to, że kondycja fizyczna to jeden z filarów zdrowego trybu życia, należy dbać o nią na każdym w każdym wieku. Jednak to jaką kondycją będziemy cieszyć się w podeszłym wieku, zależy od tego jak będziemy dbać o siebie już teraz. 

Rehabilitacja w geriatrii nie ogranicza się wyłącznie do zabiegów po operacjach, udarach lub poważnych urazach, ale związana jest przede wszystkim z ćwiczeniami profilaktycznymi gwarantującymi, że osoby w podeszłym wieku mogą zachować dobrą kondycję i zdrowie przez długi okres czasu.

Zapobieganie niekorzystnym zmianom 

Co więcej, rehabilitacja pomaga w przeciwdziałaniu niekorzystnym skutkom starzenia się, pogorszenia trybu życia i chorób, takich jak siedzący tryb życia, mała aktywność fizyczna czy osteoporoza. Czynniki te bowiem przyczyniają się do powstania zmian starczych w układzie ruchowym i nerwowym, co może powodować niską mobilność, problemy z kręgosłupem lub zmiany zwyrodnieniowe. 

Szukając odpowiedniego leczenia, warto rozważyć leczniczy masaż fizjoterapeutyczny wpisując w wyszukiwarkę na przykład “leczniczy masaż Bielsko-Biała“. 

Profilaktyka chorób 

Inną dużą zaletą rehabilitacji jest jej korzystny wpływ na profilaktykę i leczenie chorób cukrzycy, nadciśnienia, depresji lub choroby Parkinsona. Leczenie fizjoterapeutyczne może bowiem przyczyniać się do zmniejszania przedwczesnej umieralności, zapadalności na choroby oraz zwiększania niezależności i aktywności w życiu społecznym osób w podeszłym wieku. 

Ponadto, sesje fizjoterapeutyczne są nie tylko sposobem na aktywizację ruchową seniorów, ale również okazją do poznania nowych ludzi i regularnych spotkań z nimi. Wpływa to pozytywnie na ich kondycję psychiczną, gdyż wielu seniorom doskwiera samotność. 

Podsumowując, rehabilitacja seniorów to konieczność, która nie tylko gwarantuje dobrą kondycję fizyczną i zdrowie w podeszłym wieku, ale również pomaga zapobiegać chorobom związanym z układem ruchowym lub nerwowym oraz wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne. Warto więc poszukać dobrego specjalisty, na przykład wpisując w wyszukiwarkę “fizjoterapeuta Bielsko-Biała” albo “najlepszy leczniczy masaż Bielsko-Biała” i skorzystać z jego usług. 

źródło: artykuł sponsorowany