To będzie przełomowy rok pod względem cyfryzacji polskiej służby zdrowia. O rynek walczą już firmy prywatne – podaje piątkowa (8 lutego) “Rzeczpospolita”.

Jak dowiedziała się “Rzeczpospolita”, “Asseco Poland w piątek ogłosi nową usługę: aplikację na smartfony skierowaną do pacjentów”.

– Ważne jest, aby zarówno pacjent, jak i jednostki medyczne posiadały narzędzia upraszczające wzajemną wymianę informacji – podkreśla w rozmowie z gazetą Krzysztof Groyecki, wiceprezes Asseco Poland.

Rozwój aplikacji mobilnych i telemedycyny wpisuje się w scenariusz cyfryzacji polskiej służby zdrowia – zaznacza gazeta.

– Plany Ministerstwa Zdrowia na 2019 r. są bardzo ambitne: pełne wdrożenie e-recepty, pilotaż e-skierowania, wdrożenie nowych funkcjonalności na internetowym koncie pacjenta i przygotowanie do wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej – wymienia w rozmowie z “Rz” Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za cyfryzację.

Dodaje, że “aktualnie trwa włączanie do systemu e-zdrowie wszystkich gabinetów, przychodni, szpitali i izb przyjęć”.

“Na cyfryzację usług medycznych stawia cała Unia Europejska. Tylko do 2020 r. Polska otrzyma w ramach europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych niemal 13 miliardów złotych na działania związane z ochroną zdrowia Polaków, w tym na rozwój infrastruktury i telemedycyny” – pisze w piątek “Rzeczpospolita”.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl