Tak jak stajemy się rodzicami, tak też dojrzewamy do roli Babci i Dziadka. Choć miłość do wnuków z natury swej jest bezinteresowna, to pierwsze kroki w tej materii mogą być trudne ze względu nawet na różnicę zdań co do wychowania malucha. Oto kilka porad, które mogą pomóc w budowaniu tożsamości pozytywnych, otaczających miłością Dziadków.

Co przede wszystkim?

Wspieraj rodziców wnuka, zachowuj spokój i dbaj o atrakcje – w ten sposób staniesz się najlepszą babcią na świecie! Z doświadczeń wielu rodzin wynika, że niekiedy trudno o harmonię i porozumienie między babcią, rodzicami dziecka i nim samym. Oczekiwania i potrzeby tych trzech stron nieco się różnią. Szanuj granice wyznaczone przez rodziców dziecka, nawet jeśli nie zgadzasz się z propagowanymi wartościami, czy działaniami. Z pewnością warto szczerze rozmawiać, jednak ostateczne decyzje wychowawcze należą do rodziców.

Tak więc:

W miarę możliwości bądź lojalna wobec rodziców dziecka i pod żadnym pozorem nie kwestionuj ich linii wychowawczej. Nie jest to zawsze łatwe. Większość dziadków pamięta, jak wychowywało własne dzieci i chce tak samo postępować wobec wnuków. Tymczasem w metodach opieki i wychowywania dzieci przez te lata wiele się zmieniło i trzeba to zaakceptować. Musisz zrobić wszystko, by rodzice mieli całkowitą pewność, że to oni kierują opieką nad dzieckiem, ty tylko wspierasz ich wysiłki. Nie narzucaj im swoich rozwiązań, nawet jeśli uważasz je za najlepsze.

Dobra Babcia, dobry Dziadek – jacy są?

Zachowaj spokój i ostrożność

Zajmowanie się długo wyczekiwanym, maleńkim wnukiem sprawia ci wielką przyjemność. Z drugiej jednak strony jesteś spięta, boisz się o jego bezpieczeństwo. Gdy twoje własne dzieci były maleńkie, nie miałaś tych obaw, byłaś pewna siebie i podejmowałaś odważne decyzje. To zupełnie naturalne, wszystkie babcie też to przeżywają – po prostu – im człowiek jest starszy, tym staje się bardziej ostrożny.

Rozwijaj się

Pamiętaj, że dzieci szybko się rozwijają i będą cię pytać o najróżniejsze sprawy. Zatem dla Babci i Dziadka może to być czas rozwoju A więc odświeżaj i pogłębiaj swoje wiadomości i nie stroń od nowinek z różnych dziedzin życia. Staraj się wytłumaczyć wnukowi wszystko, czego jest ciekawy – nigdy nie mów: daj mi święty spokój. Przeciwnie – wysłuchaj go, prowokuj do rozmowy, do tego, aby mówił o swych radościach, zainteresowaniach, ale też niepokojach i obawach. Bardzo często to ty, jako jedyna w rodzinie masz czas, aby uważnie wysłuchać wnuka. Niejednokrotnie się przekonasz, że nie zawsze jest rzeczą prostą nadążać za jego zainteresowaniami. Jeśli czegoś nie będziesz wiedziała, a wnuk będzie w tym temacie świetnie zorientowany, nie wstydź się. Jeśli go poprosisz o wyjaśnienia, będzie dumny!

Bądź specjalistą od atrakcji

A o to jest najłatwiej podczas wakacji. Jeżeli część swojego urlopu zdecydowałaś się spędzić z dzieckiem na twojej działce czy w innym miejscu poza miastem, to opracuj – najlepiej wraz z dziadkiem – plan pobytu wnuka. Okres ten można świetnie wykorzystać na wytworzenie bliższych więzi wnuka z dziadkiem, a także nauczenie dziecka czegoś nowego, np. jazdy na rowerze, pływania, gry w szachy, rozpoznawania grzybów, ptaków, drzew.

Szanuj swój czas

Pomimo wielkiej miłości do wnuków, umiejętnie stawiaj granice. Zasługujesz na czas dla siebie, na własne pasje, odpoczywanie. Promuj zasadę: wypoczęta Babcia, to szczęśliwa Babcia…

Dbaj o swój autorytet, dzieci tego potrzebują

Bądź dla dziecka atrakcyjnym partnerem do rozmów, spacerów, wypraw do kina. Jednak uważaj, aby nie przesadzić i nie stać się kumplem czy koleżanką. Pewien dystans między babcią a dzieckiem powinien być zachowany. Jesteś tą osobą, która pokazuje oraz objaśnia świat wnuczętom, a jednocześnie je kocha, co w sumie daje dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Cierpliwość czyni cuda

Przychodząc do dziecka, zostaw za drzwiami zły nastrój, problemy i zmartwienia. Pochylając się nad maleństwem z uśmiechniętą twarzą, wprowadzisz je w dobry nastrój i zwiększysz jego poczucie bezpieczeństwa. Staraj się również być wyrozumiała w stosunku do zmęczenia, błędów, a nawet złych humorów rodziców dziecka, szczególnie w okresie niemowlęcym.

Autor: Emilia Glugla, ekspert ds. relacji społecznych serwisu www.zdrowy-senior.org

szlachetnezdrowie.bloog.pl.