Twoja pociecha wykazuje objawy zwiększonego lub zmniejszonego napięcia nerwowego? Obawiasz się o jej dalszy prawidłowy rozwój? Zobacz, w jaki sposób może pomóc Ci fizjoterapeuta. Jak przygotować dziecko do tego typu wizyty?

Niemowlę znajduje się w okresie intensywnego rozwoju. W krótkim czasie zdobywa ono kluczowe umiejętności psycho-ruchowe. Dlatego tak ważne jest błyskawiczne dostrzeżenie wszelkich nieprawidłowości i niepokojących objawów, które mogą w negatywny sposób rzutować na jego późniejszym rozwoju ruchowym. Poznaj najpopularniejsze dolegliwości wieku niemowlęcego w obrębie narządu ruchu i sprawdź, w jaki sposób może pomóc Ci fizjoterapeuta niemowlęcy.

Wzmożone napięcie mięśniowe – jakie są jego objawy?
Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka wiąże się z szeregiem objawów zdradzających ten problem, które trudno przegapić. Niezadowolenie z dotykania okolic karku przejawiające się kurczeniem ramion, nadwrażliwość na dotyk tej okolicy, prężenie rączek oraz zaciśnięte piąstki. Dzieci z problemem wzmożonego napięcia mięśniowego nie przepadają za dotykaniem po plecach, ale również za kąpielą, podczas której trudno jest im się odprężyć. Wzmożone napięcie ruchowe może opóźniać rozwój ruchowy, pełzanie, potem raczkowanie, a na końcu chodzenie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz, wchodząc na stronę internetową https://fizjomed.pro/rehabilitacja-niemowlat-fizjoterapia-dla-dzieci/.

Obniżone napięcie mięśniowe – kiedy mamy z nim do czynienia?
W jaki sposób pomóc niemowlęciu, które cierpi na obniżone napięcie mięśniowe? Rodzic powinien przede wszystkim często zmieniać pozycję dziecka. W ten sposób dostarcza mu nowych bodźców i doświadczeń. Krótkie ćwiczenia można wykonywać podczas codziennych, rutynowych czynności pielęgnacyjnych, na przykład podczas zmiany pieluszki. Dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym warto podczas ubierania i rozbierania układać na bok. Podczas noszenia dziecko musi być ułożone symetrycznie, a więc w takiej pozycji, w której ręce i głowa znajdują się w środkowej linii jego ciała. Warto usprawnić malucha z obniżonym napięciem mięśniowym poprzez codzienne ćwiczenia. W domu można pracować z niemowlęciem podczas leżenia na plecach i brzuchu, pokazywać zabawkę na wysokości wzroku dziecka czy kołysać się na boki. Fizjoterapia dla dzieci wspomaga prawidłowy rozwój układu ruchowego najmłodszych pacjentów.

Wybierasz się z niemowlakiem do fizjoterapeuty? Sprawdź, co ze sobą wziąć
Jeżeli zaobserwowałeś którąś z grup objawów u swojego dziecka, nie wahaj się udać z nim do fizjoterapeuty. Najlepszą porą na wizytę jest około godzina po jedzeniu. Warto zabrać ze sobą ulubioną zabawkę dziecka, tetrę i kocyk. Dobrym pomysłem jest przyniesienie ze sobą krótkiego nagrania, które pokazuje istotę problemu. Ujawni problem, a także ułatwi ocenę naturalnego ruchu dziecka. Podczas wizyty dziecko powinno być ubrane w taki sposób, aby można mu było łatwo je zdjąć, a także – w razie potrzeby – zmienić pieluszkę.

źródło: artykuł sponsorowany fizjomed.pro