Inteligentna ławka? Co to takiego? To kreatywny projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wraz z modernizacją ścieżki spacerowej w dzielnicy Jaszowiec.

Inteligentne ławki na pierwszy rzut oka nie różnią się od tych poustawianych w przestrzeni parkowej i miejskiej, a jednak, posiadają zaskakujące funkcjonalności bazowe, takie jak:
• panel fotowoltaiczny,
• moduł telemetryczny,
• dwie ładowarki USB,
• akumulator,
• panel klienta,
• branding ławki
oraz następujące funkcjonalności dodatkowe:
• ładowarka indukcyjna,
• hotspot WiFi,
• stojak na rowery zintegrowany z ławką (funkcjonalność trzech z pięciu ławek).

Ławki posiadają wbudowane panele słoneczne o mocy 80 W i pojemności baterii 36 Ah (co pozwoli na 72-godzinny czas pracy bez słońca).

Ławki wyposażone są w ładowarki: USB oraz indukcyjną (dla określonych modeli telefonów), dedykowane posiadaczom urządzeń mobilnych (telefony, tablety, laptopy), którzy przez 24 godziny na dobę będą mogli skorzystać z funkcji ładowania. Ławki wyposażone są w hot spot Wifi, dzięki czemu jej użytkownicy będą mogli bezprzewodowo połączyć się z Internetem.
Hasło dostępu do internetu: ustron2019

Trzy ławki z pięciu zainstalowanych inteligentnych miejskich ławek solarnych mają wbudowane stojaki na rowery. Ławki te zostały ustawione w pobliżu szlaków turystycznych, ścieżek spacerowych i atrakcji miejskich, co wpłynie na wygodny wypoczynek dla całych rodzin np. w trakcie wycieczek.
Inteligentne miejskie ławki solarne wykonane są z najwyższej jakości materiałów (drewna i stali), dzięki czemu będą odporne na zniszczenia oraz zabezpieczone przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych (temperatura pracy: -20 do 50℃). Panele solarne zostały pokryte szkłem hartowanym.

Ogólne parametry:
a) Wymiary: 1800x1250x920 mm (wersja ze stojakiem na rowery),
b) 1800x1250x930 mm (wersja bez stojaka na rowery),
c) siedziska i oparcia wykonane z drewna,
d) elementy konstrukcyjne (nogi ławki i stojak na rowery) wykonane ze stali w kolorze czarnym.

W tych miejscach znajdziemy inteligentne ławki solarne:

1. skwer zieleni w sąsiedztwie DW „Dąb”- ławka z stojakiem na rowery,
2. Park Kościuszki (al. Legionów – naprzeciwko baru Utropek) – ławka z stojakiem na rowery.
3. skwer zieleni w sąsiedztwie Biblioteki Miejskiej,
4. skwer przy budynku Urzędu Miasta Ustroń

Źródło: Informacja prasowa