Dobry sen pozwala zregenerować się organizmowi po całym dniu aktywności. Śpiąc wygodnie, budzimy się wypoczęci, pełni chęci do życia i w dobrych humorach. Aby nocny wypoczynek był jak najbardziej komfortowy, warto zadbać o zakup odpowiedniego łóżka i dobrać do niego idealny materac. 

h2 Rodzaje materaców dostępnych na rynku

Jako że każdej nocy kładziemy się bezpośrednio na materacu, to on powinien być naszym oczkiem w głowie podczas zakupów. Rama łóżka też jest jednak ważna, między innymi dlatego, że podtrzymuje materac, dzięki czemu ten jest bardziej stabilny i wytrzymały. Producenci łóżeki materacy tak to sobie wymyślili, że rama jest uzupełnieniem materaca i dopiero dzięki niej materac jest w stanie w pełni korzystać z drzemiących w nim możliwości. Mowa konkretnie o zapewnieniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza oraz dobrym odprowadzaniu wilgoci.

Coraz modniejsze stają się materace do spania na podłodze, warto jednak podkreślić, że zdecydowanie lepiej jest umieścić materac na stelażu łóżka, ponieważ wydłuży to życie materaca oraz zapewni większy komfort snu. 

Na rynku największą popularnością cieszą się dwa rodzaje materacy: piankowe i kieszeniowe. Każdy z producentów materacy i łóżek chce, aby jego produkty były najwyższej jakości, dlatego cały czas szuka nowych technologii i materiałów, które miałyby usprawnić proces ich tworzenia. 

h3 Materac piankowy czy kieszeniowy?

Oba rodzaje wspomnianych wcześniej materacy cieszą się dużą popularnością. Nie da się jednoznacznie określić, który z nich jest lepszym wyborem dla łóżka w sypialni. Jaka się między nimi różnica? Przede wszystkim budowa. Materace kieszeniowe to nowoczesne materace sprężynowe,  których cechą charakterystyczną jest to, że każda pojedyncza sprężyna schowana jest osobnej kieszeni. Dzięki temu materac jest w stanie idealnie dopasować się do kształtu ciałą swojego użytkownika. Wśród materacy piankowych na szczególną uwagę zasługują materace zbudowane z pianki wysokoelastycznej oraz z pianki termoplastycznej. Pianka termoplastyczna zmienia swój kształt pod wpływem nacisku i zmiany temperatury. Pianka wysokoelastyczna z kolei jest na tyle czuła, że nawet jeśli na łóżku śpią dwie osoby, z których jedna bardzo często zmienia pozycję podczas snu, rankiem obie będą wyspane, ponieważ pianka wysokoelastyczna świetnie amortyzuje wszelkie ruchy. 

h2 Dobór materaca do łóżka

Zakup materaca przez internet to nie to samo co zakup tego samego materaca w salonie stacjonarnym. W pierwszym przypadku możemy jedynie przeczytać o wyjątkowych właściwościach danego produktu i obejrzeć jego zdjęcia. Jednak dobór materaca to na tyle poważna sprawa, że może się okazać, że zakupy online nie są wystarczającym rozwiązaniem. 

Otóż w sklepie wystawione są różne materace, które można wypróbować. Co to oznacza? Na każdym można położyć się na kilka minut i sprawdzić, czy jest nam wygodnie. Co więcej, można też dokładniej skupić się na twardości materaca. Mimo że każdy producent materacy i łóżek posiada inne oznaczenie twardości, to jednak zawsze jest ono uzależnione od wagi i wzrostu danej osoby, a także od pozycji, w jakiej śpi. Istnieją jednak wyjątki od reguły. Niektóre osoby – mimo swoich gabarytów – preferują inny stopień twardości materaca, niż ten odgórnie mu przypisany.

Stara szkoła podpowiada także, że podczas leżenia na materacu wystawowym w sklepie, warto spróbować włożyć otwartą dłoń pod plecy. Jeśli gładko się tam zmieściła, a materac nie stawiał jej oporu, oznacza to, że jest zbyt miękki. Jeśli ręka miała spory problem, aby się zmieścić, oznacza to, że materac jest zbyt twardy. Jeśli wreszcie udało się wsunąć dłoń pod plecy z lekkim oporem materaca, oznacza to, że jest on idealny dla naszego ciężaru.

h2 Wygodny materac przepisem na dobry sen

Zdrowy sen jest tym, czego najbardziej potrzebuje nasz organizm po całym dniu aktywności. Aby ten sen mu zapewnić, musimy się dobrze zastanowić nad wyborem łóżka do sypialni, a w tym jego ramy oraz materaca. Wygodny materac to trzy czwarte sukcesu. Stelaż bowiem w większości przypadków jedynie dopełnia efekt komfortu. 

źródło: artykuł sponsorowany