Starzenie to proces biologiczny, w którym zachodzą zmiany wsteczne. Oznacza to, że narządy oraz komórki zmniejszają swoją zdolność regeneracji. Medycyna nie znalazła jeszcze leku na wiele chorób. Mimo tego z niektórymi z nich skutecznie radzi sobie neurochirurgia.

Wraz z wiekiem zauważamy, że nasz układ odpornościowy słabnie. Dochodzi do spadku funkcji układu nerwowego i hormonalnego. Zmniejsza się siła mięśni, metabolizm oraz szybkość przewodzenia impulsów nerwowych, czego skutkiem są zaburzenia pamięci. Zmiany zachodzą również w układzie krwionośnym z uwzględnieniem naczyń mózgowych, a także obejmują układ kostny. W naszym ciele pojawiają się różnego rodzaju dolegliwości np. dyskopatia szyjna, urazy np. kręgosłupa czy choroby nowotworowe. Jeśli same środki farmakologiczne nie dają oczekiwanych efektów, wówczas trzeba odwiedzić neurochirurga.

W jakich dolegliwościach pomoże neurochirurg?
W Polsce kandydat chcący zostać samodzielnym specjalistą chirurgii układu nerwowego, musi poświęcić minimum sześć lat nauki. To okres intensywnego gromadzenia informacji i zdobywania wiedzy o ludzkim ciele. Lekarz powinien umieć zdiagnozować różnego rodzaju dolegliwości, jak np. dyskopatie, przewlekłe bóle i urazy kręgosłupa wliczając w to uszkodzenia rdzenia kręgowego. Rozpoznanie to jedno, a leczenie guzów mózgu, zmian nowotworowych kręgosłupa, czy chorób naczyniowych mózgu to sprawa wymagająca specjalistycznej wiedzy.

Do lekarza neurochirurga mogą nas zaprowadzić również inne problemy. Różnego rodzaju przepukliny mózgowo-rdzeniowe, wodogłowie, uszkodzenie nerwów obwodowych, krwotoki wewnątrzczaszkowe czy nadciśnienie wewnątrzczaszkowe. Lista wszystkich spraw, z którymi można zwrócić się do specjalisty, jest bardzo obszerna. Dlatego nie trzeba zapamiętywać wszystkich dolegliwości, a jedynie symptomy, które powinny skłonić nas do wizyty u eksperta.

Wraz z wiekiem zwiększa się najczęściej ilość schorzeń. Jeśli co pewien czas pojawiają się bóle lub zawroty głowy, to zwykle znajdujemy swoje chałupnicze sposoby radzenia sobie z nimi. Kiedy dyskomfort minie wracamy do swoich spraw. Dotyczy to również dyskopatii kręgosłupa czy mrowienia i drętwienia kończyn, a nawet omdleń. Ponadto, gdy pojawiają się zaburzenia widzenia, których przyczyn nie znamy, problemy z pamięcią lub koncentracją to sygnał, że powinniśmy odwiedzić neurochirurga. Specjalistów tej dziedziny można znaleźć m.in. w Form Grupa Lekarska.

Kiedy trafimy do neurochirurga i jak wygląda terapia?
Chirurgia układu nerwowego to metoda inwazyjna leczenia. Oznacza to, że jeśli środki farmakologiczne zawiodą, to kolejnym krokiem do poprawy zdrowia będzie zabieg lub operacja. Nie jest to jednoznaczne z tym że leki nie działają. One mogą spełniać swoją funkcję, ale uraz może się pogłębiać i sama suplementacja farmaceutykami może być niewystarczająca. Wówczas trzeba odpowiednio zdiagnozować dręczącą nas dolegliwość, zaplanować zabieg lub operację i ułożyć plan powrotu do zdrowia.

Wyróżnić można dwie metody terapii schorzeń: mało inwazyjną i bardziej inwazyjną. Pierwsza z nich wykorzystywana jest przy mikro discektomi odcinka szyjnego lub lędźwiowego kręgosłupa czy podczas stabilizacji kręgów implantem. Takie zabiegi nie wymagają operowania i zwykle wykonuje się je przy znieczuleniu miejscowym. Bardziej wymagające operacje stosuje się, gdy mamy do czynienia z wycięciem guza mózgu, usunięciem krwiaków wewnątrzczaszkowych czy operacją wodogłowia. Z wieloma podobnymi oraz innymi, bardziej zaawansowanymi dolegliwościami wielokrotnie mierzył się Rafał Górski neurochirurg i doktor nauk medycznych. Szukając pomocy, warto zwrócić się do ekspertów.

Osoby starsze, za które powszechnie uważa się ludzi po 65 roku życia, borykają się z wieloma chorobami wieku starczego. Jeśli środki farmakologiczne przestają pomagać, to warto zainteresować się swoim stanem zdrowia i wykonać dodatkowe badania. Trafna diagnoza oraz skuteczne leczenie przy ścisłej współpracy z lekarzem pomoże podreperować zdrowie lub całkowicie wyleczyć dręczą nas dolegliwość. Tym większa jest na to szansa, gdy trafimy do eksperta w swojej dziedzinie.

 

Źródło: formgl.pl

Artykuł sponsorowany