Dzisiaj lekkostrawny artykuł o tym, jak dbać o nasze ciało. Oczywiście to rozległy wątek. Dziś kilka słów o nawykach, które mogą nam pomóc utrzymać sprawność fizyczną.

Jest ona konieczna dla naszego wewnętrznego dobrostanu, a pamiętajmy, że choroby senioralne dopadają nas w wieku średnim. Dlatego istotne jest wcześniejsze reagowanie, a więc wypracowanie takich zachowań zdrowotnych, które będą inwestycją w dobrą, pogodną przyszłość.
Możemy śmiało powiedzieć, że najważniejsza w tym procesie jest profilaktyka. Czyli zbilansowana dieta i ruch, a więc spacery i dostosowane ćwiczenia fizyczne. Musimy też pamiętać, że wraz wiekiem wzrasta ryzyko upadków. Nie trzeba zbytnio tłumaczyć jak wielką szkodę może wyrządzić taki upadek w funkcjonowaniu osoby starszej. Do głowy nam przychodzą niebezpieczne kontuzje i urazy. Nie mówiąc już o pobycie w szpitalu.

Skąd więc bierze się to podwyższone ryzyko upadków?
Przede wszystkim mamy do czynienia z zaburzeniami równowagi spowodowanymi różnorakimi chorobami neurologicznymi, ponadto mogą dojść również zmiany w obrębie narządu ruchu (np. choroba zwyrodnieniowa stawów), problemy ze słuchem i/lub ze wzrokiem, które pogarszają u seniora ocenę swojego położenia – to najczęstsze przyczyny upadków seniorów. Zwykle dochodzi do nich w domu lub w najbliższej okolicy.
Jak już wspomniałam, profilaktyka i dbanie o kondycję zdecydowanie zmniejszają ryzyko upadków. Jeśli senior czuje się niepewnie z powodu swojej destabilności, wszelkie zaburzenia równowagi czy zawroty głowy powinien niezwłocznie zgłaszać lekarzowi. Należy ograniczyć lub zupełnie wyeliminować dywaniki z mieszkania lub podkleić je w sposób trwały, aby zapewnić starszej osobie bezpieczeństwo. Oczywiście codzienna gimnastyka to doskonała profilaktyka upadków i kontuzji. Starzenie stopniowo ogranicza sprawność ruchową i obniża aktywność seniorów. Należy więc za wszelką cenę odsunąć ten moment jak najdalej w czasie.
tenis wydłuża życie prawie o 10 lat, badminton o ponad 6 lat, mniej natomiast piłka nożna, jazda na rowerze czy jogging. Niezależnie od tego, na jaką dyscyplinę zdecyduje się senior, już samo przebywanie z innymi członkami drużyny lub przeciwnikami może sprawić, że poczuje się lepiej i zdrowiej. Wzmocni też swoją stabilność, siłę fizyczną i mentalną.
Oczywiście nie chodzi tylko o sport, czy oto, aby uprawiać go wyczynowo.
Aktywność seniorów może, a wręcz powinna być zróżnicowana, by jak najbardziej rozwijać kontakty i relacje. To może więc być taniec, aktywność leczniczo-rehabilitacyjna, wyjazd do sanatorium, wycieczki czy nawet działalność kulturalno-społeczna.
Do dzieła Kochani, ruszajmy się!

Redakcja