Paczka za paczką

Rynek e-handlu w Polsce to niebagatelna sprawa. Według raportu przygotowanego przez Divante Polacy już w 2018 roku wydali ponad 49 mld złotych na zakupy w ponad 30 tysiącach sklepów internetowych (dane za raportem Bisnode Polska). Eksperci oceniają dynamikę wzrostu tej branży na 6% r/r więc można się spodziewać, że w 2019 kwota ta przekroczy 50 mld. Jednocześnie, jak wskazuje badanie wewnętrzne platformy Shoper, trzy razy więcej sklepów internetowych zarejestrowało wzrost obrotów niż spadek (w stosunku do roku poprzedniego) w 2018 roku. Wiąże się to m.in. z rosnącą liczbą kupujących, którzy, jak wynika z raportu “E-commerce w Polsce 2019: Gamius dla e-commerce Polska”, stanowili w 2019 roku 62% wszystkich internautów (56% w poprzedniej fali badania). Przy tak zwanej penetracji internetem na poziomie ponad 80% (wg GUS tyle gospodarstw domowych ma w Polsce dostęp do internetu) jest to bardzo znacząca grupa kupujących. Co jednak zawiera najczęściej paczka, którą do polskiego domu przywozi z e-sklepu kurier (bo według raportu Gemius 58% dostaw przychodzi kurierem)?

Paczka z ciuchami… i nie tylko

Paczka ta najczęściej zawiera ubrania, buty itp. Aż 69% respondentów uczestniczących w badaniu zadeklarowało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy nabyli odzież, dodatki, akcesoria. Z kolei 55% zadeklarowało, że kupili w sieci obuwie (które było traktowane jako osobna kategoria). Wygląda więc na to, że sektor e-commerce głównie Polaków ubiera. Poza tym zaopatruje ich w produkty tradycyjnie kojarzone z zakupami w sieci, takie jak książki, płyty i filmy (przypomnijmy, że pierwszym sklepem internetowym z prawdziwego zdarzenia była księgarnia). Zakup tych towarów w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie zadeklarowała ponad połowa (54%) ankietowanych, co daje im trzecią pozycję w rankingu. W pierwszej piątka, za odzieżą i wydawnictwami znalazły się też kosmetyki i perfumy (z 52% wskazań) oraz sprzęt RTV/AGD (który zakupiło 49% ankietowanych). Co ciekawe, inne kategorie produktów tradycyjnie kojarzone z zakupami przez internet, takie jak multimedia (czyli aplikacje, e-booki itp.), gry komputerowe i sprzęt komputerowy wcale nie zajęły wysokich pozycji (ok. 30% wskazań). Prawdopodobnie produkty te są ogólnie mniej popularnie niż ubrania i buty (które w końcu nosi każdy). Prawdopodobnie z podobnych względów najrzadziej wskazywano na oprogramowanie komputerowe i artykuły kolekcjonerskie. A są to kategorie produktów, bez których eBay nigdy by nie zaistniał. Widać po tych statystykach jak spowszechniało kupowanie w sieci.

Paczka z czym dla kogo?

Paczka z e-sklepu zdaje się wpisywać w stereotypy płciowe: kobiety częściej zamawiają ubrania, buty i kosmetyki, podczas gdy mężczyźni częściej kupują wszelkiego rodzaju “zabawki”, czyli elektronikę, gry, artykuły kolekcjonerskie i części samochodowe. W ogóle kobiety wydają się być bardziej praktyczne – częściej kupują produkty z bardziej popularnych kategorii użytkowych, podczas gdy to mężczyźni są siłą napędową bardziej niszowych sektorów. Chociaż trzeba zaznaczyć, że różnice nie są dramatyczne.

Nie ma też wielkich różnic w zakresie nawyków zakupowych różnych grup wiekowych. Wyróżniają się osoby starsze, które w ogóle kupują mniej. NIe jest też zaskoczeniem, że artykuły dziecięce i zabawki znacznie częściej kupują w internecie osoby w wieku “rozrodczym” (25-49 lat). Młodzież natomiast częściej niż osoby w starszym wieku kupuje w internecie oprogramowanie komputerowe (w tym gry), co również nie dziwi. Na nawykach zakupowych odbija się też wykształcenie respondentów. Osoby z wyższym wykształceniem w ogóle dokonują więcej zakupów. BYć może dlatego, że są bardziej oswojone z komputerami, albo po prostu lepiej zarabiają. Dotyczy to wszystkich kategorii produktów z wyjątkiem elektroniki. Telefony, smartfony, tablety, akcesoria GSM i sprzęt komputerowy, częściej kupują osoby z wykształceniem średnim. Prawdopodobnie jest to młodzież.

Z oczywistych względów zdecydowanie więcej kupują osoby dobrze oceniające sytuację finansową swojego gospodarstwa domowego. Są tu jednak pewne wyjątki: trzy typy produktów, które wyraźnie częściej kupują osoby postrzegające swoją sytuację finansową jako złą to produkty farmaceutyczne, samochody i części samochodowe, oraz materiały budowlane i wykończeniowe. Wszystko to są produkty, które są jednocześnie drogie, jak i często niezbędne. Prawdopodobnie dlatego osoby gorzej sytuowane częściej szukają w internecie okazji do kupienia tych produktów taniej.

artykuł sponsorowany

źródło: In Post