Skrei to norweski dorsz arktyczny, który odławiany jest wyłącznie w sezonie zimowym na północnym wybrzeżu Norwegii. Przybywa tam, aby złożyć jaja, po czym ponownie wraca do lodowatego Morza Barentsa. Jego ograniczona dostępność oraz walory smakowe sprawiają, że uważany jest za najlepszego dorsza na świecie.

Zimowy wędrowiec
Skrei żyje w lodowatym Morzu Barentsa, ale każdego roku przemierza ok. 2 tys. kilometrów
w kierunku cieplejszych wód u północnego wybrzeża Norwegii, aby złożyć ikrę. W styczniu do wód znajdujących się u podnóża Lofotów oraz wysp Vasteralen przybywa miliard norweskich dorszy arktycznych, które pozostawiają tam średnio od 2,5 do 5 milionów jajeczek w jednym sezonie. Wtedy również rozpoczynają się połowy tej ryby. Po tarle, które ma miejsce głównie w marcu oraz
w kwietniu Skrei wyrusza w podróż powrotną i tym samym, 30 kwietnia sezon na króla dorszy dobiega końca. Dlatego okres od stycznia do kwietnia to idealny czas, aby nabyć świeżego sezonowego Skrei.

Zrównoważone połowy Skrei
Skrei pochodzi z największych i najstabilniejszych zasobów dorsza, a jego połowy należą do jednych z najbardziej zrównoważonych na świecie. Jest to efekt prowadzonej przez Norwegię polityki rybołówstwa. W latach 90. XX wieku powstała obowiązująca do dziś koncepcja zrównoważonego rozwoju. Zakłada ona m.in. stosowanie wyważonych kwot połowowych, które w tym roku wynoszą 993 000 ton przy czym na Norwegię przypada ok. 413 000 ton, w połączeniu z zakazem odrzutów. Dodatkowo jest to także zmniejszenie floty, surowe przepisy dotyczące metod połowu, jak również bieżące kontrole. Zrównoważone zarządzanie zasobami zostało uznane przez WWF i jest certyfikowane przez Radę Zarządzania Zasobami Morskimi (MSC). Od 2005 r. Skrei jest rybą chronioną.

Certyfikacja i gwarancja świeżości
Warunki połowu a także proces przygotowywania Skrei do eksportu są jasno określone i ściśle przestrzegane przez norweskich rybaków oraz przetwórców. Dzięki temu świeża ryba zachowuje swoje wartości odżywcze i walory smakowe nawet 12 dni od daty złapania. Są to ryby pierwszej klasy pochodzące ze zrównoważonych połowów, co potwierdzone jest certyfikatem jakości.

Wartości odżywcze Skrei
Skrei jest rybą dziką, pochodzącą z morza, która pracuje przez cały sezon. Dzięki podróży przez surowe wody zyskuje jędrne chude białe mięso, które charakteryzuje się wysoką zawartością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 – posiłek złożony ze Skrei pokrywa dzienne zapotrzebowanie człowieka na tę cenną substancję, które wynosi 1-1,5 g. Bogaty jest także w białko (16,9 g na 100 g mięsa ryby) oraz posiada małe ilości tłuszczu (0,6 g na 100 g ryby). Co więcej, jest doskonałym źródłem selenu, sodu, potasu i jodu.

Źródło: informacja prasowa