Kopalnia Soli „Wieliczka” to najliczniej odwiedzana Kopalnia na świecie. W tym roku pochwalić się może turystycznym rekordem wszechczasów, wielickie podziemia odwiedziło 1 milion 390 tysięcy zwiedzających, co oznacza wzrost o 8% w porównaniu do roku ubiegłego i aż o 42% w porównaniu do roku 2009.

Kopalnia Soli “Wieliczka”Pod względem frekwencji historyczny okazał się tegoroczny sierpień – w tym najpopularniejszym miesiącu wakacyjnym do Kopalni przyjechało 200 tys. gości. Na podziemnych szlakach przybywa polskich dzieci i młodzieży – w 2015 było ich 253 tys. (wzrost o 5% w stosunku do 2014 i aż 40% w stosunku do 2009). Trend ten cieszy szczególnie, oznacza bowiem, że udaje się zainteresować najmłodsze pokolenie Polaków podziemnym dziedzictwem kultury i przyrody. Chętnie do wielickich podziemi zaglądają też dorośli Polacy – krajowych turystów w roku 2015 sumarycznie było o 40 tys. osób więcej niż w 2014.

Kopalnia Soli „Wieliczka” należy do grupy obiektów „must see” dla turystów z zagranicy. Sześć lat temu zabytkowe podziemia odwiedziło pół miliona obcokrajowców, w 2015 roku prawie 700 tys. cudzoziemców. Na czele krajów, z których przyjeżdżali w tym roku do Kopalni Soli „Wieliczka” turyści, znalazły się: Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Hiszpania i Francja. W drugiej piątce byli odwiedzający z USA, Korei, Norwegii, Szwecji i Węgier, a największą dynamikę wzrostu przyjazdów do Kopalni w 2015 odnotowali Hiszpanie.

Wśród zwiedzających byli też m.in. mieszkańcy tak odległych zakątków Ziemi jak Kiribati, Tuvalu, Mauritius, Haiti czy Suazi. Sława wielickiej Kopalni nie zna zatem granic. Podziemny zabytek kojarzy się nierozerwalnie z Polską, o czym może najlepiej świadczyć „Best in Travel 2016” – lista najciekawszych wakacyjnych kierunków opublikowana przez „Lonely Planet”, wydawcę prestiżowych przewodników. Redakcja na siódmym miejscu umieściła Polskę, umieszczając wśród największych atrakcji naszego kraju m.in. wielicką Kopalnię.

Bardzo dużą popularnością cieszy się otwarta pod koniec ubiegłego roku Tężnia solankowa. W okresie od 14 marca (otwarcie po przerwie zimowej) do 31 grudnia odwiedziło ją 156 tys. osób: turystów, kuracjuszy, mieszkańców regionu.

Źródło: www.kopalnia.pl