14 kwietnia Kopalnia Soli „Wieliczka” i Muzeum Żup Krakowskich wspólnie zainaugurowały sezon turystyczny 2016.

W komorze Erazma Barącza zaprezentowano logo Światowych Dni Młodzieży. Zanurzone w solankowym jeziorze, włączone w pokaz świetlny, jest symbolem lipcowego spotkania młodzieży z Papieżem Franciszkiem, ale także wyrazem religijności i przywiązania górników do tradycji oraz uświetniania ważnych wydarzeń w historii naszego kraju. Od oficjalnej inauguracji jest też nową atrakcją dla turystów.

Komora Barącza z solankowym jeziorem, którą wybraliśmy jako miejsce dla logo ŚDM, znajduje się w bliskim sąsiedztwie kaplicy św. Kingi, na Trasie Turystycznej i Szlaku Pielgrzymkowym. Lokalizacja ta bez wątpienia przyczyni się do promocji ŚDM wśród zwiedzających wielickie podziemia. Po wizycie Papieża będzie z kolei pamiątką tego wydarzeniamówi Damian Konieczny Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna. – Spoglądanie w głąb przejrzystej solanki przypomina zaglądanie w głąb własnego serca – tam, gdzie przechowujemy najcenniejsze i najpiękniejsze uczuciadodaje Damian Konieczny.

Logo i płetwonurkowie

Warto powrócić do logo zamontowanego w solankowym jeziorze 101 m pod ziemią. Jego instalacja była dużym logistycznie przedsięwzięciem. Montażu i podłączenia instalacji oświetleniowej dokonali płetwonurkowie z Grupy Specjalnej Płetwonurków RP, którzy wykonywali w komorze Barącza już wcześniej kilkukrotnie prace czyszczenia dna jeziora.

Pomysł na uhonorowanie ŚDM pojawił się przy okazji planowania wydobycia z dna jeziora „skarbów” tj. m.in. monet i innych rzeczy gubionych przez turystów. Solanka posiada specyficzne właściwości – to nasycony roztwór wodny soli (320 g NaCl/l), który charakteryzuje duża gęstość (większa aż o 1/3 od gęstości wody słodkiej). Nurek standardowo do słodkiej wody zabiera ze sobą ok. 10 kg balastu, jednak znaczna wyporność solanki powoduje, że do zanurzenia w niej potrzeba 3-4 razy więcej obciążenia (nawet 40 kg). Gęsta słona woda dodatkowo spowolnia ruchy.

Komora Barącza znajduje się 101 m pod ziemią. Wydrążono ją w XIX w., a w roku 1905 włączono do szlaku zwiedzania. Jeziorko o głębokości 9 m powstało jako atrakcja dla turystów. Komorze patronuje Erazm Barącz, dyrektor wielickiej kopalni na początku XX w. i kolekcjoner dzieł sztuki w jednej osobie.

3

fot. Kopalnia Soli “Wieliczka”

2

fot. Kopalnia Soli “Wieliczka”

Źródło: Kopalnia Soli “Wieliczka”, www.kopalnia.pl