Zbieranie grzybów to przyjemność, rytuał ale też czynność która wymaga zachowania środków ostrożności. Przestrzeganie zasad związanych z grzybobraniem jest o tyle ważne, że każde odstępstwo może skończyć się pobytem w szpitalu…

Kiedy zbieramy grzyby doświadczamy wielu pozytywnych aspektów tej prostej czynności. Oczywiście funkcją podstawową jest dostarczenie pokarmu i przyrządzenie przepysznych potraw, ale nie tylko. Zbierając grzyby obcujemy z naturą, zacieśniamy więzi, uspokajamy się, rozwijamy pasje…. Nie mniej każdy z nas – zbierających zadaje sobie najważniejsze pytanie: Jakie grzyby zbierać?
Wyłącznie te jadalne i wyłącznie te, które jesteśmy w stanie zidentyfikować ze 100-procentową pewnością. Pamiętajmy, że nawet w obrębie jednego gatunku poszczególne okazy potrafią istotnie się od siebie różnić wyglądem, często nastręczając problemów w ocenie, czy aby na pewno mamy do czynienia z właściwym grzybem. Szczególne problemy stwarzają okazy młode, nie w pełni jeszcze wykształcone. W praktyce większość osób zbieranie grzybów zaczyna od powszechnie występujących i niezwykle charakterystycznych podgrzybków, z czasem rozszerzając spektrum na inne gatunki. Jakie? Do najpopularniejszych grzybów jadalnych w naszych szerokościach geograficznych należą:
– grzyby z hymenoforem rurkowym:
– borowik (szlachetny, usiatkowany, sosnowy, ceglastopory),
– podgrzybek (brunatny, złotawy, zajączek),
– koźlarz (babka, grabowy, pomarańczowo-żółty, czerwony),
– maślak (sitarz, zwyczajny, żółty, pstry);
– grzyby z hymenoforem blaszkowatym:
– pieczarka (dwuzarodnikowa, szlachetna, polna),
– czubajka (kania),
–  gąska (zielonka),
– mleczaj (rydz, smaczny),
– opieńka (ciemna, miodowa);
– grzyby z hymenoforem pofałdowanym:
– pieprznik (jadalny) – popularna „kurka”;
–  grzyby workowce:
– smardz (jadalny),
–  grzyby podziemne,
– trufla (letnia, wielkozarodnikowa).
Drugie pytanie w puli ważnych to: jak zbierać grzyby?
To pytanie, które w istocie dotyka kilku przynajmniej zagadnień, w tym techniki samych poszukiwań, ale też tego, w jaki sposób należy grzyby wyciągać z ziemi, a także – jak przechowywać je do końca grzybobrania (kosz, wiadro, czy reklamówka). Istotne jest też, kiedy zbierać grzybyi od tej kwestii warto zacząć. Jeśli chodzi o porę roku, wysyp większości popularnych i jadalnych gatunków następuje późnym latem i jesienią. Jeśli zaś chodzi o porę dnia – grzybobranie z pewnością nigdy nie będzie ulubioną rozrywką tych, którzy lubią pospać do południa. Grzyby generalnie powinno się zbierać bardzo wcześnie rano, wychodząc do lasu około godziny 5, z dwóch powodów. Po pierwsze, grzyby rosną nocą, o świcie są więc młode, zdrowe, twarde, niezarobaczywione. Po drugie – jeśli my nie wstaniemy o poranku, zrobią to inni. Już przed południem większość „grzybowych” miejsc w lasach jest starannie przebrana przez doświadczonych grzybiarzy.
Jeśli chodzi o samo poszukiwanie grzybów, wymaga ono wprawy i swoistego przystosowania oczu do penetracji ściółki. W toku ewolucji natura wyposażyła grzyby w umiejętność chowania się w mchu, trawie, gałęziach, zagłębieniach. Grzybiarze stosują różne metody. Niektórzy metodycznie idą przez las, bardzo wolno, starając się omiatać wzrokiem jak największą przestrzeń. Inni przystają co kilka kroków, kucają się lub pochylają i uważnie skanują obszar kilku najbliższych metrów kwadratowych. Ważna wskazówka – jeśli w ten, lub inny sposób znajdziemy jeden grzyb, warto poszukać kolejnych, dane miejsce przeszukując dokładniej. Grzyby często rosną w większych skupiskach.

Reasumując najważniejsze zasady zbierania grzybów, należy:
• zbierać wyłącznie te grzyby, które znamy i co do których mamy absolutną pewność;
• nie zbierać grzybów, których nie potrafimy zidentyfikować ze 100-procentową pewnością, odpuścić w sytuacji najmniejszego nawet zawahania;
• nie zbierać grzybów bardzo małych, mogą być trudne do rozpoznania, po za tym mają małą wartość odżywczą, lepiej, żeby wyrosły większe, nawet jeśli miałby je zebrać ktoś inny;
• nie zbierać grzybów bardzo starych, dużych i zepsutych, i tak je wyrzucimy do kosza, a jeśli tego nie zrobimy – mogą się dla nas okazać toksyczne;
• niezależnie od tego, czy grzyby wykręcamy, czy wycinamy – nie niszczyć grzybni;
• nie niszczyć grzybów trujących i niejadalnych – też są cenną częścią naturalnego ekosystemu;
• grzyby zbierać do wiklinowego koszyka, zapewniającego przewiewność, w ostateczności może to być papierowa torba.

Redakcja