Na początek… Z Babcią i Dziadkiem łączą się bardzo konkretne skojarzenia. Czy nie jest tak, że na słowo babcia myślimy również o zapachu domowego ciasta, o nieprzebranych zasobach cierpliwości, o wspólnym poszukiwaniu odpowiedzi na dziecięce pytania, o najlepszych na świecie pierogach, o bajce czytanej na dobranoc…? Gdy zaś słyszymy o dziadku, być może myślimy o pierwszym wspólnym wędkowaniu, wspólnej jeździe na rowerze, opowieściach o tym, jak to dawniej bywało… Naprawdę wiele uczymy się od naszych DZIADKÓW.

Co mogą nam podarować Dziadkowie?

Choćby nauczyć wierszyka na Dzień Mamy, pierwszego zresztą… A może zabrać na ryby i uczyć tej trudnej cierpliwości, kiedy trzeba milczeć, nie ruszać się… Można powiedzieć, że dziadkowie to nauczyciele życia, pomagają wnukom odnaleźć się w rzeczywistości. Niebywałym darem jest to, że towarzyszą w odkryciach małego człowieka. Ich doświadczenie życiowe jest ogromne, nie spieszą się, a ponadto najczęściej przewartościowali już, co tak naprawdę w życiu jest ważne. Co innego rodzice, którzy z jednej strony obarczeni są odpowiedzialnością za wychowanie dziecka, ponadto zwykle pracują zawodowo. nie są więc w stanie poświęcić maluchowi odpowiedniej ilości czasu. Tymczasem dziadkowie w nieskończoność odpowiadają na dziecięce pytania, zachęcają po raz kolejny, gdy zamek z piasku zawali się nagle…

Mówiąc krótko dziadkowie są niezastąpieni. To właśnie w nich odnajdujemy niepowtarzalne połączenie historii i emocji. Niejednokrotnie dziadkowie okazują uczucia w sposób bardziej bezpośredni aniżeli rodzice. Dlaczego? Z pewnością dziadkowie, hołdują autentyczności. A jeśli autentyczność, to i okazywanie emocji jest częstsze. Nie sposób pominąć faktu, iż nosimy w sobie potrzebę powrotu do korzeni i tutaj warto czerpać z zasobów babci i dziadka, gdyż. To właśnie oni są dowodem rodu, ciągłości historycznej klanu. Są nośnikiem niesamowitej wiedzy o historii. Tej dokoła nas i tej naszej, rodzinnej. Stąd też w terminologii psychologicznej określa się Dziadków jako „postacie wtórnej socjalizacji”. Przekazują oni wnukom pewien obraz świata, uczą nawiązywania kontaktów i wchodzenia w role społeczne. Dziadkowie to prawdziwa skarbnica wiedzy o naszej rodzinie. Opowiadając wnukom historie, łączą ich z przeszłością i teraźniejszością. – Rozszerzają świat dziecka o przeszłość. Gdy pokazują zdjęcia i mówią: „Zobacz, tutaj twój tata miał cztery lata”, dziecko zaczyna uświadamiać sobie, że jego ojciec też kiedyś był mały. Zaczyna rozszerzać swoje poczucie czasu i rozumieć, że taka jest kolej rzeczy. Jest się dzieckiem, tatą i dziadkiem.

Rodzice i dziadkowie – konsekwencja i jednomyślność w stosunku do wnuków

Starze osoby są łagodniejsze, cierpliwe i wyrozumiałe. Mają czas, by słuchać małego człowieka. Z drugiej strony dziadkowie także na tym korzystają. Opieka nad wnukami to dla nich ogromna motywacja: trzeba wstać, ogarnąć się i nie popadać w marazm. Zresztą nie ma wówczas na to czasu. Poza tym wnuki to bardzo dobrzy słuchacze, a dziadkowie często potrzebują się wygadać i lubią, gdy ktoś ich słucha. – Dzięki temu dziecko wzbogaca swoje słownictwo oraz wyobraźnię.

Jak mówi, spotkania dla dziadków, które prowadziła w przedszkolach, pokazały istotny problem. Często rodzice nie potrafią zwrócić uwagi swoim rodzicom lub teściom, gdy mają zastrzeżenia do ich metod wychowawczych. A dziadkowie często mają inne spojrzenie na pewne sprawy, chociażby na kwestię samodzielności dziecka, i często lubią wyręczać maluchy. – Rodzicom wydaje się, że skoro dziadkowie poświęcają swój czas, nie powinno się im zwracać uwagi, bo mogą się obrazić – zauważa pedagog. Innym problemem jest podważanie autorytetu rodziców przez dziadków i vice versa.

To bardzo ważne, by w procesie wychowania dziadkowie i rodzice stanowili jeden front. Dziecko dostaje wtedy jeden komunikat, wie, co mu wolno, a czego nie, i sprawia znacznie mniej problemów. Nie zmienia to faktu, że rodzice są od wychowywania, a dziadkowie od rozpieszczania, ale pewne zasady powinny być wspólne.

Autor: Emilia Glugla, ekspert ds. relacji społecznych serwisu www.zdrowy-senior.org

szlachetnezdrowie.bloog.pl