Dziadkowie i wnuki
Dobra i kochająca Babcia to największy skarb!
Bycie Babcią to najpiękniejsza rola jaką my kobiety mamy szansę spełniać zaraz po byciu mamą. To zbieranie plonów naszego życia i oddawanie wnukom tej miłości, którą pielęgnujemy i rozwijamy przez całe nasze życie i choć wiadomo, że temat jakim jest miłość do bliskich pozostaje niełatwy i wymagający, spróbujmy się wspólnie zastanowić nad tym co oznacza bycie kochającą Babcią. Z pewnością pozostajemy w obszarze wielkiej twórczości i inspiracji, który paradoksalnie powinien zostać niezaspokojony do końca naszych dni.
1. Wspieraj rodziców dziecka gdy chodzi o sposób wychowania
Nawet jeśli nie ze wszystkimi metodami czy działaniami wychowawczymi się zgadzasz, pozwól rodzicom wybierać własne ścieżki i uczyć się na błędach. W razie potrzeby po prostu bądź. Wówczas rodzice sami poproszą o radę. Miarą miłości jest OBECNOŚĆ.
2. Bądź łagodna dla siebie i wnuka/wnuczki
Dzieci potrzebują bezpieczeństwa czułości i oparcia. A Ty to wszystko w sobie masz. Pozwól maluchowi przybiegać do Ciebie z jego dziecięcymi troskami, sukcesami, odkryciami. Bądź przy nim. Wspieraj, pozwól wzrastać, chwal za każdy najmniejszy krok. Pokazuj dziecku jakie jest ważne cenne i wartościowe. On bardzo tego potrzebuje. Dzięki Twojemu wsparciu wyrośnie na dojrzałego kochającego człowieka.
3. Rozwijaj się, bądź dla wnuka inspiracją
Dzieci rozwijają się zaskakująco szybko i będą cię pytać o najróżniejsze sprawy. Najlepiej, gdybyś mogła odpowiedzieć na wszystkie pytania. A więc odświeżaj i pogłębiaj swoje wiadomości i nie stroń od nowinek z różnych dziedzin życia. Staraj się wytłumaczyć wnukowi wszystko, czego jest ciekawy – nigdy nie mów: daj mi święty spokój. Przeciwnie – wysłuchaj go, prowokuj do rozmowy, do tego, aby mówił o swych radościach, zainteresowaniach, ale też niepokojach i obawach. Bardzo często to ty, jako jedyna w rodzinie masz czas, aby uważnie wysłuchać wnuka. Niejednokrotnie się przekonasz, że nie zawsze jest rzeczą prostą nadążać za jego zainteresowaniami. Jeśli czegoś nie będziesz wiedziała, a wnuk będzie w tym temacie świetnie zorientowany, nie wstydź się. Jeśli go poprosisz o wyjaśnienia, będzie dumny!
4. Wspólnie z maluchem odkrywaj świat.
Babcie to przecież dobre wróżki, czarodziejki, królowe, które potrafią maluchowi opowiedzieć świat, sprawić by stawał się dobrym, bezpiecznym miejscem. Pokazuj dziecku rzeczywistość. Wspólne spacery, wyprawy do lasu, czytanie książek. Dzieci potrzebują bycia RAZEM a nie kolejnej zabawki multimedialnej.
5. Dbaj o siebie i o swój czas wolny. Kochającej Babci należy się odpoczynek
Nie pozwól zepchnąć na ciebie całego ciężaru opieki i wychowania wnuka. Po pierwsze dlatego, że maleńkie dziecko musi mieć jak największy kontakt z rodzicami. Wtedy będzie się prawidłowo rozwijać. Po drugie masz prawo do dysponowania swoim czasem. Po trzecie pamiętaj, że babcia, która ogranicza całą swoją aktywność życiową do pomocy dzieciom i wnukom, zwykle przegrywa. Istnieje niebezpieczeństwo, że rodzina skwapliwie skorzysta z pomocy babci, a Ty stracisz możliwość życia własnym życiem. Wówczas prędko się wypalisz.
6. Pogodna Babcia – skarbem bezcennym
Dzieci źle znoszą ciągłe narzekania na zdrowie. Nie karm więc ich opowieściami o chorobach własnych i znajomych, nie przeciążaj nimi psychiki małego dziecka. Pesymizm babci może rozwinąć w dziecku lękliwość, źle wpłynąć na charakter. Nie znaczy to, że w dzieciach nie należy kształtować wrażliwości, ale trzeba zachować umiar w dawkowaniu wiadomości o smutniejszej stronie życia.
Krótki podręczny niezbędnik bycia Babcią.
Warto powiesić na lodówce. Oczywiście przedstawiona lista nie wyczerpuje zagadnienia. Warto dopisywać swoje spostrzeżenia i wnioski, szukać własnych dróg rozwiązań. Jednak przyjrzyjmy się liście oczekiwań trzech pokoleń i realnie zastanówmy się czy jesteśmy w stanie zrealizować powyższe oczekiwania.
Czego z głębi serca pragną rodzice wnuczki/wnuczka?
– babcia dawała im wolny dzień, a od czasu do czasu zabierała do siebie dziecko na weekend;
– w czasie choroby dziecka pedantycznie wykonywała polecenia lekarza i nigdy nie działała na własną rękę;
– dawała dziecku prezenty, a nawet pomagała finansować wydatki na dziecko;
– stosowała zasady racjonalnego żywienia, nie przekarmiała dziecka ani nie podsuwała mu zakazanych przez rodziców frykasów;
– ubierała dziecko w to, co rodzice naszykują.
Czego całym sercem pragną wnuczka/wnuk?
– babcia zawsze była blisko i okazywała miłość, przytulała i pocieszała;
– była zadbana i wesoła;
– broniła przed rodzicami;
– nikomu nie zdradzała powierzonych tajemnic;
– wszystko wybaczała;
– podziwiała i zawsze była dumna z wszelkich osiągnięć i sukcesów;
– pomagała rozwiązywać problemy, doradzała;
– przygotowywała ich najbardziej ulubione dania;
– od czasu do czasu powygłupiała się z nimi.
Czego całym sercem pragnie Babcia?
– gdy postąpi inaczej, niż rodzice sobie życzą, podjęli dyskusję i i spróbowali zrozumieć jej motywy;
– rodzice nie zarzucali jej, że nazbyt pobłaża wnukowi, aby zaskarbić sobie pierwsze miejsce w jego sercu (nawet gdy tak jest);
– dziadek nie demonstrował swojego niezadowolenia , gdy ona późno wraca od wnuka, a dziadek jest głodny, bo nikt mu nie podał kolacji.
Autor: Emilia Glugla, ekspert ds. relacji społecznych serwisu www.zdrowy-senior.org
Źródło: www.poradnikzdrowie.pl
ZOBACZ TAKŻE