Jeśli masz od 20 do 64 lat, mieszkasz w województwie podlaskim i zachorowałaś lub zachorowałeś na nowotwór złośliwy w 2016 roku i później – weź udział w programie rehabilitacyjnym Białostockiego Centrum Onkologii. Jeśli jesteś kobietą w wieku 50-69 lat, zgłoś się na profilaktyczne badania mammograficzne, by zapobiec rakowi piersi.

Dwa programy finansowane ze środków unijnych przedstawiono w sobotę (11.08) na konferencji prasowej w Białostockim Centrum Onkologii. Pierwszy program rehabilitacyjny ma ułatwić pacjentom onkologicznym powrót do pracy, a także poprawić jakość zdrowia i życia oraz aktywności fizycznej, psychicznej, społecznej i zawodowej. Drugi, dotyczący profilaktyki raka piersi, ma trafić głównie do kobiet z niewielkich miast i wsi Polski wschodniej. W ramach programu 1108 kobiet będzie objętych badaniami mammograficznymi. Łączna wartość obu projektów to ponad 11 mln zł.

Idź naprzód! Ciesz się życiem
By zakwalifikować się do projektu rehabilitacji osób z chorobą onkologiczną, który ułatwi powrót do pracy, trzeba spełnić kilka kryteriów: być w wieku od 20 do 64 lat, mieszkać w województwie podlaskim oraz przebyć złośliwą chorobę nowotworową w latach 2016 – 2020. Program jest adresowany do osób, które są w wieku aktywności zawodowej. Ma wesprzeć pacjentów, którzy zakończyli leczenie onkologiczne.

– Program kierujemy do pacjentów, którzy chcą wrócić do życia zawodowego, społecznego i rodzinnego – zaznaczyła Magdalena Donejko, kierownik Onkologicznego Centrum Rehabilitacji i koordynatorka projektu.

Szeroko pojęta rehabilitacja dotyczy nie tylko wsparcia medycznego.

– Naszym pacjentom oferujemy też wsparcie psychologiczne i co istotne – edukację – dodała Donejko.

W ramach programu rehabilitacji przewidziano 5-dniowe turnusy rehabilitacji stacjonarnej, 4-dniowe turnusy rehabilitacji ambulatoryjnej czy działania z zakresu rehabilitacji społecznej.

Dziennikarka dodaje otuchy
– Rak, który nam się przytrafia, to przede wszystkim wstydliwa choroba. Boimy się przyznać do słabości, która jest związana z tym, że chorujemy – podczas startu kampanii mówiła Dorota Sokołowska, dziennikarka Radia Białystok, która chorowała na raka piersi. – Jeżeli mogłabym pomóc tym, że ludzie znają mój głos, to może w ten sposób przekonam panie, które boją się stanąć twarzą w twarz z tą czasami trudną decyzją podjęcia leczenia – dodała dziennikarka, która wzięła udział w kampanii BCO.

Projekt rehabilitacyjny ma objąć wsparciem 4900 mieszkańców całego województwa. Na wizytę przyjmują cztery punkty konsultacyjne – w Białymstoku (BCO), Augustowie (Sanatorium Uzdrowiskowe BIAVITA), Łomży (Szpital Wojewódzki) i Wysokiem Mazowieckiem (Szpital Ogólny).

Masz po co żyć! Badaj piersi
Druga unijna inicjatywa „Wiedza podstawą działania. Szkolenia i edukacja warunkiem skuteczności programu profilaktyki raka piersi” ma objąć wsparciem 3693 kobiety z województwa podlaskiego.

– Projekt jest skierowany do kobiet w wieku 50-69 lat z uwagi na niską świadomość zdrowotną i niski procent zgłaszalności kobiet na badania mammograficzne – podkreśliła Dorota Zabielska, specjalistka ds. administracyjnych BCO, koordynatorka projektu profilaktyki raka piersi.

W szczególności dotyczy to kobiet z obszarów tzw. białych plam (powiat wysokomazowiecki, siemiatycki, zambrowski, łomżyński, kolneński, oraz Suwałki, Sejny), z miejscowości poniżej 20 mieszkańców, obszarach wiejskich. Głównym celem inicjatywy jest zmniejszenie śmiertelności powodowanej chorobą nowotworową piersi poprzez zwiększenie liczby kobiet wykonujących badania profilaktyczne umożliwiające odpowiednio wczesne wykrycie choroby.

– Ponad dwadzieścia lat temu zauważyłam, że brodawka piersi ucieka mi trochę w bok. Okazało się najgorsze. Rak piersi i trzy guzy – wspomina ze łzami w oczach Helena Ożarowska, amazonka, która leczyła się ponad osiem lat. Teraz zachęca młode kobiety do badań profilaktycznych.

Projekt BCO zakłada też, że 1108 kobiet weźmie udział w badaniach mammograficznych. Efektem podejmowanych działań będzie również przedłużenie wieku aktywności zawodowej kobiet województwa podlaskiego. BCO planuje tzw. różowe soboty, eventy wyjazdowe w obszary „białych plam”, spotkania cykliczne z kobietami (np. w każdy poniedziałek i czwartek w Białymstoku: dieta w profilaktyce nowotworowej, o profilaktyce przy kawie, aktywność fizyczna w profilaktyce zdrowia).

– Badaj się. Popatrz wokół na swoich bliskich, na dom, na siebie – masz po co żyć. Badaj piersi – mówi w filmie promocyjnym Teresa Sobolewska, która przeszła mastektomię piersi i została inspiracją spotu promującego akcję.

Wizualną kampanię informacyjno-edukacyjną przygotowali rodzimi filmowcy Krzysztof Kiziewicz i Radowan Lee. Publikację spotów zaplanowano na przyszły tydzień.

Źródło: www.bialystok.wyborcza.pl