Dziadkowie i wnuki
Kultura rodzinna – czyli dom pełen ciepłych wspomnień…
Każdy z nas przechowuje w sercu obraz domu i rodziny. Nosimy wspomnienia z nim związane do końca życia. Ważne, by dom kojarzył nam się z przyjemną atmosferą i by przeważającym rodzajem wspomnień były te dobre. Jak tego dokonać? Każdy z domowników ma ogromny wpływ na współtworzenie tego, co nazywamy z jednej strony atmosferą rodzinną, z drugiej zaś w szerszym ujęciu KULTURĄ RODZINNĄ. Pogłębianie więzi pomiędzy osobami tworzącymi najmniejszą społeczność rodzinną, powinno być głównym celem. Jest kilka możliwości, które mogą nam to ułatwić.
Żyjemy w dobie rozwiniętej techniki, nasze dzieci i wnuki korzystają z komputerów, konsoli gier a także telefonów i pokrewnych tego typu urządzeń. Nie ma w tym nic złego, o ile nie zabierają nam wspólnego czasu. Jak najczęściej wyłączajmy telewizor, na rzecz wspólnego bycia. Choć nie zawsze jest to łatwe, wymaga zaangażowania i kreatywności. A jednak jest to najważniejszy aspekt tworzenia kultury rodzinnej. Z pewnością wysiłek włożony w budowanie relacji przyniesie to, co najważniejsze, czyli miłość i szczęście do którego wszyscy dążymy.
Form wspólnego bycia razem jest wiele. Wszystko zależy od pasji i upodobań domowników, ale z pewnością wspólne posiłki, ich przygotowanie i spędzanie czasu przy stole z pewnością wspiera budowanie relacji. Nieodłącznym elementem życia jest świętowanie. Żyjemy szybko, zarzucani kolejnymi obowiązkami. Tymczasem warto celebrować wspólne bycie, uczcić je filiżanką czekolady, nie szczędzić czasu przede wszystkim na rozmowę, empatyczną postawę, słuchanie. Z pewnością mamy szansę na porozumienie i zmniejszenie dystansu międzypokoleniowego.
Ważne, by w domu znalazła się przestrzeń na wspólną twórczość. Proponuję na przykład tworzenie kroniki rodzinnej, w której zamieścimy zdjęcia i w zabawny sposób przedstawimy najważniejsze wydarzenia z życia rodzinnego. Czy też gry planszowe dla całej rodziny. A tych na półkach sklepowych znajdziemy wiele. Ważne też, by bawić się wspólnie, budować miasta z klocków, poświęcić czas na samodzielne robienie prezentów na święta, nie mówiąc już o sklejaniu najdłuższego łańcucha na choinkę w całej Europie, a może nawet na świecie.
Ważne, by dzieci i wnuki znały przeszłość. To buduje ich tożsamość i poczucie wartości. Mistrzami opowieści są Dziadkowie. Warto oglądać razem stare fotografie i poznawać osoby, które na nich żyją.
Można także sporządzić księgę zabawnych powiedzonek dzieci, a potem wnuków. A to tylko niektóre z pomysłów…
Ostatecznie kreatywność nasza jest przeogromna i tylko od nas zależy jakie elementy ułatwią nam tworzenie ciepłego domu, pełnego dobrych wspomnień…
Autor: Emilia Glugla, ekspert ds. relacji społecznych serwisu www.zdrowy-senior.org
ZOBACZ TAKŻE