Aktualności, Zdrowie seniora
Uroki życia na emeryturze

„Przyszłość ma wiele nazw. Dla słabszych oznacza nieuchronność, dla bojaźliwych nieznane, zaś dla odważnych oznacza szansę”, mawiał francuski poeta Viktor Hugo. Z przyjemnością patrzy się na seniorów, którzy traktują emeryturę jako szansę na realizację siebie, rozwijanie swoich pasji i zainteresowań.
Emerytura, to wyjątkowy okres, w którym można w pełni korzystać z tego, czego wcześniej było zawsze za mało – czasu wolnego. Dzieci zostały już wychowane, cele zawodowe osiągnięte a wszelkie zobowiązania zrealizowane.
Można poświęcić się – pierwszy raz od dawna – sobie. Nauczyć się nowych umiejętności, rozwinąć swoje dotychczasowe hobby lub poszukać nowych zainteresowań. Ofert dedykowanych seniorom jest mnóstwo – koła garncarskie, warsztaty malarskie, kąciki teatralne, organizowane spotkania towarzyskie, dancingi, joga, nordic walking i inne zajęcia ruchowe. Dla osób bardziej chłonnych wiedzy, dostępna jest szeroka oferta tzw. Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Emerytura pozwala na poświęcenie się ogrodnictwu, wędkowaniu, spacerowaniu, czytaniu książek, nadrobieniu braków w kinematografii, rozwiązywaniu ulubionych krzyżówek. Pielęgnowanie relacji to kolejny atut, jaki daje nam czas.
Możemy pomagać dzieciom w wychowywaniu wnuków, cieszyć oko ich radością i mądrze doradzać, spędzać dużo czasu z rodziną, zawierać nowe przyjaźnie – i regularnie podtrzymywać stare.
Na emeryturze trzeba dbać o swoje zdrowie, aby służyło nam jak najdłużej. Obok kompleksowych regularnych badań, wizyt u lekarza prowadzącego, warto wprowadzić suplementację diety.
Odpowiednia suplementacja powinna zawierać karotenoidy (luteinę i zeaksantynę) oraz minerały i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Luteina to żółty barwnik ksantofilowy, który odgrywa istotną rolę w naszym organizmie – działa jak naturalny filtr chroniący oko przed promieniowaniem UVA i UVB. Najwięcej luteiny gromadzi się w plamce żółtej – strukturze oka odpowiedzialnej za widzenie barw i ostrość obrazu.
Organizm ludzki nie wytwarza luteiny, dlatego należy dostarczyć ją wraz z dietą lub w postaci suplementacji. Po wchłonięciu przez organizm luteina gromadzi się głównie w plamce żółtej oraz w siatkówce.
Zeaksantyna to drugi obok luteiny karotenoid znajdujący się w centralnej części siatkówki oka.
Źródło: Materiał prasowy
ZOBACZ TAKŻE
- Życzenia Wielkanocne
- Nowy Rok i co dalej?
- Życzenia….
- Przyjaźń w jesieni życia
- Czytanie w starszym wieku i możliwe utrudnienia
- Czytać, czy nie czytać? – oto jest pytanie…
- Życzenia Wielkanocne
- Zakres obowiązków w profesji opiekunki osób starszych
- O zdrowiu psychicznym słów kilka….
- Flozyny – na ratunek w przypadku cukrzycy typu drugiego
- Życzenia Noworoczne
- Życzenia świąteczne
- Dobre słowa w prezencie od św. Mikołaja…
- O tradycjach związanych z Andrzejkami słów kilka….
- Zwierzak w domu a poczucie szczęścia u Seniora
- Nadciśnienie jako choroba cywilizacyjna. Co warto wiedzieć?
- Wzmacniamy organizm! Porady dla seniorów i reszty świata
- II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych
- Odwodnienie – zagrożenie dla Seniora
- Dieta osób starszych w okresie letnim
- Lato rozgościło się na dobre. Pamiętajmy o ochronie przed upałem
- Różnica pokoleń? Jak pogłębić więzi i relacje…
- Życzenia Wielkanocne
- Filmy z Seniorami w roli głównej? Tak!
- Jak radzić sobie ze strachem przed wojną?
- Dzień Kobiet
- Ukraina
- Życzenia pełne Miłości…
- Dzień Babci i Dziadka!
- Jem mało, a tyję… Czyli o diecie w okresie menopauzy