Być może powyższy tekst przeczyta osoba mająca ogromne doświadczenie w pracy jaką jest opiekowanie się osobami starszymi, albo też tymi kilkoma akapitami trafię do osoby, która stawia w tej profesji tzw „pierwsze kroki”. Niezależnie od stopnia doświadczenia, które posiadasz, warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi informacjami, które powinny być oczywiste, jednak doświadczenie życiowe nie zawsze na to wskazuje.

Zakres obowiązków, bo o nim mowa jest konstruktem z natury swej elastycznym, który to z jednej strony powinien zostać ściśle określony, z drugiej zaś mogą zdarzyć się sytuacje (wiadomo, że pracujemy z człowiekiem), które sprowokują nas do wyjścia poza utarty schemat. Istnieje jednak pewna granica, która pozwoli To niezwykle ważna kwestia, która nie tylko pozwoli ci określać swoje wymagania względem pracy, ale także uniknąć konsekwencji prawnych związanych z nieodpowiednim wykonaniem niedozwolonych dla ciebie czynności. Przedstawiamy zatem czynności wolno ci wykonywać, a od których lepiej się powstrzymać. Czego nie wolno robić opiekunce osób starszych? A co robić można, a nawet trzeba?

Kto ustala zakres naszych obowiązków?
Organem odpowiedzialnym za określenie zakresu wykonywanych przez nas działań i czynności jest pomiędzy agencją zatrudniającą a pracownikiem, bądź jeśli jest to osoba prywatna: pomiędzy tymże pracodawcą a nami. Dotyczy to jednak wyłącznie tych obowiązków, które są zgodne z prawem oraz umiejętnościami danej osoby. Dlatego właśnie praca na podstawie dopracowanej umowy oraz legalne zatrudnienie mają tak ogromne znaczenie.

Jakie zatem obowiązki wykonywać możemy?
Opiekunka do osób starszych zajmuje się świadczeniem usług w zakresie higieny pielęgnacji ciała. Chodzi tutaj o czesanie, mycie, golenie, czyszczenie zębów i paznokci, ubieranie oraz pomoc w korzystaniu z toalety. W skład obowiązków sprzężonych z tą profesją wchodzi także pomoc w przemieszczaniu się zarówno w mieszkaniu czy domu, jak i poza nim, dbanie o utrzymanie domu w czystości, pranie, robienie zakupów, a także monitorowanie przyjmowanych leków i stanu zdrowia seniora oraz reagowanie na wszelkie zmiany w tym zakresie.
Zazwyczaj opiekunki zajmują się także organizacją czasu wolnego seniora oraz dbają o rozwijanie jego hobby. Poza tym opiekunka może także zobowiązać się do dbania o zbilansowaną, dostosowaną do stanu zdrowia podopiecznego dietę, czy to zamawiając jedzenie z restauracji, czy to gotując samodzielnie. Kiedy przyglądamy się powyższemu zestawieniu okazuje się, że działań na rzecz komfortu życia naszego podopiecznego jest sporo. W zależności od zaawansowania choroby z którą zmaga się osoba starsza, wymienione czynności mogą nam zajmować sporo czasu.

Czego robić nie możemy?
Istnieje jednak grupa zadań, które wymagają dodatkowych kwalifikacji medycznych, tych – jeśli nie posiadamy takich uprawnień, w żadnym wypadku nie możemy wykonywać. Za niedostosowanie się grożą karne konsekwencje. Podaję więc listę zadań niedostępnych (jeśli nieb posiadamy należytego wykształcenia w tym kierunku).
Opiekunka do osób starszych bez wykształcenia medycznego nie ma prawa wykonywać obowiązków związanych z:
• dawkowaniem i podawaniem leków przepisanych przez lekarza,
• wykonywaniem zastrzyków,
• podłączeniem kroplówek,
• podłączaniem cewników,
• zmianą opatrunków.
Wyjątkiem będzie tutaj podawanie gotowych zastrzyków przeciwzakrzepowych stosowanych w leczeniu cukrzycy. Jednak wyłącznie po wyraźnych zaleceniach i przeszkoleniu przez lekarza lub personel medyczny.

Redakcja