O cukrzycy napisano wiele, ale i na naszej stronie pojawiają się raz po raz artykuły dotyczące tego właśnie schorzenia. Dlaczego? To choroba, która jakoś szczególnie nas dotyka. Jest częstą diagnozą, zarówno u osób starszych, jak i młodszych. Czy możemy o niej mówić jako o przypadłości cywilizacyjnej? Z całą pewnością tak.

Wiemy też, że cukrzyca ma swoje typy. Dziś nieco o typie drugim. Okazuje się, że Cukrzyca typu 2, zwłaszcza źle leczona, skraca życie o około 12 lat, szczególnie w przypadku pacjentów, u których doszło do powikłań sercowo-naczyniowych – wynika z danych Europejskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Powikłania sercowo-naczyniowe są odpowiedzialne za 60 procent zgonów wśród chorych. Wśród nowej listy leków refundowanych znalazły się flozyny – nowoczesne leki w terapii pacjentów z cukrzycą typu 2.

Jak leczono cukrzycę do tej pory?
Leczenie cukrzycy przez wiele lat było oparte o leki doustne, tj. metforminy, pochodne sulfonylomocznika. Od września 2022 roju obowiązuje nowa lista refundacyjna, która rozszerza wytyczne refundacji o flozyny – nowoczesne leki w terapii pacjentów z cukrzycą typu 2, które ograniczają chorobowość z przyczyn nerkowych a co najważniejsze zmniejszają prawdopodobieństwo rozwoju niewydolności serca w cukrzycy.

Jak działają flozyny?
Po pierwsze opóżniają wystąpienie niektórych procesów chorobowych oraz wpływają na regenerację niektórych z nich. Dają korzyści na każdym etapie cukrzycy, nawet w bardzo zaawansowanym stadium choroby. Dzięki nim dużo wcześniej, można zapobiec powikłaniom

Cukrzyca kontra otyłość
Cukrzyca typu 2 to pochodna głównie otyłości”. Jak podkreślił, polskie dzieci tyją najszybciej w Europie, co co prowokuje zjawisko powszechności cukrzycy, jako choroby cywilizacyjnej.
Ponadto cukrzyca prowadzi do przewlekłego kalectwa poprzez swoje powikłania. Osoby chorujące na cukrzycę typu 2 zwykle nie umierają z powodu tej choroby, ale w związku z powikłaniami, które wywołuje, np. na chorobę wieńcową oraz ostre zespoły wieńcowe, zawały, miażdżycę tętnic obwodowych i niewydolność serca. Ok. 45 proc. osób z cukrzycą choruje i umiera na przewlekłą chorobę nerek. Jak w obliczu tych trudności działają flozyny?
Przede wszystkim zmniejszają albuminurię, kiedy w moczu występują drobnocząsteczkowe białka i są odpowiednią terapią dla przewlekłej choroby nerek.

Flozyna jest bardzo dobrym narzędziem spowalniającym utratę filtracji. Z jednej strony zmniejsza szybkość progresji do mocznicy, a z drugiej strony utrzymuje chorego na wyższym poziomie filtracji zmniejszając ryzyko sercowo-naczyniowe.

Redakcja