Chyba możemy śmiało powiedzieć, że lato rozgościło się na dobre. Choć nie jestem fanką upałów, te zdają się zaczynać na dobre. I kiedy wreszcie po wielu dniach, które częstowały nas chłodem wiatrem i ciemnymi chmurami, wreszcie wyjrzało słońce, cieszyliśmy się bardzo. Co rusz dawały się słyszeć głosy, że jakoś więcej życia i nawet do pracy chętniej się wstaje.

Przypływ witaminy D3 posiada swoje dobroczynne skutki. I choć plusów jest wiele, to po kolejnym gorącym dniu, mamy prawo przeżywać również zniecierpliwienie i zmęczenie. A to dlatego, że upały nie pozostają obojętne dla naszego organizmu. Po pierwszym i uzasadnionym zachwycie warto pomyśleć o tym, jak ochronić siebie przed wysoką temperaturą.

Po pierwsze – dobieramy odpowiedni strój. Panie są w zdecydowanie lepszej sytuacji. Dlaczego?
Dla nas sukienki i spódnice, które – w przeciwieństwie do spodni i spodenek są przewiewne i nie krępujące ruchu. Co ciekawe, spódnica maxi może okazać się równie komfortowa w upalne dni jak mini, pod warunkiem, że jest wykonana z lekkiego, przewiewnego materiału. Najlepszym wyborem są naturalne materiały, na przykład bawełna lub len. Duże znaczenie ma również dobór kolorów (jasne barwy są optymalne, z kolei ciemne pochłaniają ciepło i zwiększają subiektywne uczucie gorąca) oraz krój ubrań (luźne stroje są przewiewne). Letni strój warto uzupełnić modnymi akcesoriami – błyszczące bransolety, imponujący naszyjnik lub gigantycznych rozmiarów pierścień nie wpłyną co prawda na nasze odczuwanie ciepła, ale z pewnością poprawią samopoczucie. Pamiętajmy o nakryciu głowy, to bardzo ważne w przypadku osób starszych. Warto też wybierać takie godziny spaceru, kiedy upał jest nieco mniejszy.

Po drugie – odpowiedni dobór posiłków i napojów
Każdy z nas wie, że latem woda jest niezbędna i mówiąc krótko ratuje nam życie. Nasz organizm reaguje na wysokie temperatury poceniem, dzięki czemu reguluje ciepłotę. Powinniśmy więc na bieżąco uzupełniać braki i nosić przy sobie butelkę wody mineralnej. I o tym najczęściej pamiętamy. Natomiast ważne abyśmy wiedzieli również JAK pić wodę. Najczęściej funkcjonujemy w ten sposób, że pijemy, wtedy, gdy odczuwamy taką potrzebę. Natomiast warto sączyć płyn co kilka minut, nie dopuszczając do pojawienia się uczucia pragnienia. Niewskazane jest wypijanie dużych ilości wody jednym haustem, bowiem zamiast wchłonąć się, zostanie wkrótce wydalona. . Jeśli w upalny dzień mamy ochotę poćwiczyć, bądź więcej spacerować, ilość spożywanych płynów należy odpowiednio zwiększyć i uzupełniać na bieżąco.
Warto pamiętać, że woda znajduje się w dużych ilościach w świeżych owocach i warzywach. Zdrowa przekąska w postaci arbuza, brzoskwini, pomidora lub zielonego ogórka oprócz wody zawiera także witaminy oraz minerały, dlatego między posiłkami warto spożywać właśnie takie produkty zamiast solonych orzeszków i chipsów.

Cień – nasz sprzymierzeniec…
Decydując się na aktywność fizyczną w upalny dzień, nawet jeśli będzie to po prostu przechadzka, bądź wyjście do pobliskiego sklepu, pamiętajmy o tym, by świadomie wybierać miejsca zacienione i w nich się chronić, o ile oczywiście jest to możliwe. Jesteśmy wówczas w bezpiecznej strefie, gdzie ostre promienie słoneczne nie mają do nas bezpośredniego dostępu.

Redakcja