A może film? Dziś w mediach nieustannie stykamy się z przerysowanym kultem piękna i młodości i w pewnym sensie z powierzchownością. Tymczasem pośród rozlicznych propozycji filmowych (a tych, jak wiemy, naprawdę nie brakuje), możemy także zobaczyć takie, które ukazują sylwetki seniorów, a tym samym promują najważniejsze wartości. Jest to zjawisko o tyle ciekawe, że w sposób jasny przeciwstawia się wyimaginowanemu kultowi młodości kierując widza do tego, co naprawdę istotne.

Jednocześnie też dotykamy kwestii związanej z faktem, że na każdym etapie nasze życie bezcenną wartością, na każdym etapie wnosimy do świata piękno i miłość. A oto propozycje filmowe godne obejrzenia:

1. W starym dobrym stylu – Trzej emeryci postanawiają napaść na bank, który pozbawił ich oszczędności. Premiera: 5 kwietnia 2017 r. (świat).

2. Praktykant – Ben, zamiast odkrywać uroki emerytury, rozpoczyna staż w redakcji strony internetowej o modzie. Premiera: 21 września 2015 r. (świat).

3. Odlot – 70-letni Carl po śmierci żony zamienia swój dom w statek powietrzny i odlatuje do Ameryki Południowej, by spełnić marzenie. Przez przypadek zabiera ze sobą ośmioletniego skauta. Premiera: 13 maja 2009 r. (świat). Zdobywca 2 Oskarów.

4. Pamiętnik – Stary mężczyzna czyta chorej na Alzheimera kobiecie pamiętnik opisujący historię miłości dziewczyny z zamożnego domu i ubogiego pracownika tartaku. Premiera: 20 maja 2004 r. (świat). Film dostał 8 nagród Teen Choice oraz 5 nominacji.

5. Choć goni nas czas – Historia dwóch ciężko chorych mężczyzn, którzy pod wpływem szalonych przygód zostają przyjaciółmi. Premiera: 16 grudnia 2007 r. (świat).

6. Czułe słówka – Aurorę i jej córkę łączy bliska, ale trudna więź. Gdy dziewczyna osiąga pełnoletność, decyduje się na małżeństwo oraz opuszczenie rodzinnego domu. Premiera: 20 listopada 1983 r. (świat) Film zdobył 5 Oskarów.

7. Ciekawy Przypadek Benjamina Buttona – Historia Benjamina Buttona, który zamiast starzeć się – młodniał. Premiera: 10 grudnia 2008 r. (świat). Film zdobył 3 Oscary.

8. Hotel Marigold – Grupa emerytowanych Anglików wyrusza w podróż do ekskluzywnego hotelu w Indiach. Premiera: 24 lutego 2012 r. (świat).

9. Ginger i Fred – Ginger i Fred to znany duet taneczny. Po kilkudziesięciu latach, spotykają się w Rzymie, aby ponownie razem stanąć na scenie. Premiera: 13 stycznia 1986 r. (świat). Film dostał 3 nagrody David di Donatello.

10. Prosta historia – Starzec Alvin Straight podróżuje z Iowa do Wisconsin na małym traktorze, by u celu podróży pojednać się z chorym bratem. Premiera: 21 maja 1999 r. (świat). Film dostał nagrodę Independent Spirit.

Miłego oglądania!

Redakcja