Nastał szary listopad. Doskonały powód, by czuć smutek apatię, czy borykać się z większym zmęczeniem. Większość z nas jest wrażliwa na obecność promieni słonecznych.

Kiedy świeci słońce mówimy, żev chce się żyć. Tymczasem nastały długie wieczory i mgliste poranki. Jak zatem zadbać o swój komfort psychiczny? Możliwości i rozwiązań jest wiele. Jedną z nich być może przygarnięcie futrzanego pupila i mam tu na myśli kota, gdyż zwierzęta te są najmniej wymagające, gdy chodzi o opiekę.

Oto kilka zalet wynikających z posiadania zwierzaka:
Plusy obcowania z kotem są niewątpliwe. Wszyscy borykamy się ze stresem. Czasy są takie a nie inne. Jednocześnie zaleca się by dbać o higienę psychiczną. Z całą pewnością kot może nam w tym pomóc samą swoją obecnością. Ponieważ głaskanie zwierzęcia wycisza i uspokaja. Odprężającym jest słuchanie kociego mruczenia. Udowodniono, że dotykanie kota, odczuwanie jego ciepła ma także silne działanie przeciwbólowe.

Ponadto uczymy się odpowiedzialności i responsywności. Pamiętajmy, że kot jest żywym stworzeniem, posiadającym własne nawyki i charakter. Różne są także kocie granice. Nieustannie poznajemy naszego futrzanego przyjaciela i uczymy się odpowiednio z nim postępować. Jednocześnie zapewniam Was, że kot kochany i traktowany z szacunkiem odwdzięczy się wielką miłością.

Czynności, które każdego dnia wykonujemy, a które wiążą się z troską o kota: a więc dbanie o pełną miskę, o sierść, pazurki, wizyty u weterynarza, czystą kuwetę, powodują, że wykształca się w nas nowy rodzaj odpowiedzialności i obowiązkowości. A to wpływa na podniesienie samooceny i poczucie sprawczości. Zwróćmy też uwagę, że nasi czworonożni ulubieńcy – zarówno koty, jak i psy – są znakomitymi kompanami życia codziennego.

I zwykle nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Nic więc dziwnego, że zalety posiadania kota wiążą się w dużej mierze ze sferą emocjonalną. Osoby, które nie mieszkają z bliskimi i nie prowadzą bujnego życia towarzyskiego, odczuwają zdecydowanie mniejsze osamotnienie, kiedy opiekują się zwierzęciem. Eksperci podkreślają, że posiadanie kota rzeczywiście zmniejsza tego rodzaju stany emocjonalne. Zupełnie inaczej wraca się do domu, w którym czeka na nas mruczek, niż do pustych czterech ścian.

Kolejnym ważnym aspekterm skutecznej opieki nad czworonogiem jest poszerzanie wiedzy na temat sposobów jego funkcjonowania i potrzeb. Z jednej strony nasze życie z kotem staje się ciekawsze, z drugiej zaś chcemy funkcjonować jako odpowiedzialni opiekunowie. Dlatego potrzebujemy włożyć nieco wysiłku zdobywanie wiadomości dotyczących kocich zwyczajów. Już na początku konieczne jest poznanie sposobu żywienia kotów, adaptacji, częstotliwości czyszczenia kuwety, podstawowych sygnałów, jakie nam wysyłają etc. Jeśli zaś w trakcie wspólnego życia pojawiają się jakiekolwiek problemy, na przykład natury behawioralnej, zaczynamy czytać, szukać, kontaktować się ze specjalistami. Podobnie dzieje się w przypadku, gdy na naszej drodze stają różnego rodzaju kocie choroby – co warto o nich wiedzieć, na jakie objawy uważać, jakie leczenie stosować. Posiadanie kota jest więc nieustanną lekcją, dzięki której znacznie poszerzamy wiedzę.

Oczywiście posiadanie zwierzęcia nie jest jedyną formą dbania o zasoby psychiczne, ale z całą pewnością jest to forma skuteczna. Uczymy się kochać i dbać o naszego pupila, nawet jeśli czasem zdarza nam się narzekać. Niemniej kot, to cudowny Przyjaciel!

Redakcja