5 i 6 grudnia odbyły się kolejne wykłady z udziałem lek. med. Krzysztofa Błechy pt. „Zdrowy senior – profilaktyka i fitoterapia”. W wykładach wzięło udział około 200 seniorów, słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Tematami wykładów była medycyna naturalna i ziołolecznictwo w odniesieniu do wspomagania odporności i układu immunologicznego oraz metod spowalniania procesu starzenia się.

Powszechnie akceptowanym mechanizmem starzenia się jest skracanie się telomerów Telomery stanowią końcowy odcinek chromosomów i są one zaangażowane w proces dzielenia się komórek. Telomery są jak ochronne czapeczki na końcach chromosomów, chronią nasze geny przed uszkodzeniem. Zbadanie roli telomerów stało się podstawą do przyznania odkrywcom nagrody Nobla w 2009 r wyjaśnił lek. med. Krzysztof Błecha z Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza Sroki.Na skutek podziałów komórkowych telomery ulegają skracaniu. Kiedy telomer jest zbyt krótki, komórka przestaje się dzielić i wchodzi w okres senescencji, czyli obumierania. Taka sytuacja ma miejsce najczęściej po 50. podziale komórkowym. Bajkalina z tarczycy bajkalskiej powoduje uaktywnienie się telomerazy enzymu, który dobudowuje fragmenty DNA telomeru, odcięte przy podziale komórki.

Wydarzenie zostało zainicjowane przez Sanatorium Ustroń i Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza Sroki oraz odbyło się pod patronatem medialnym serwisu Zdrowy-Senior.org. Następny wykład zaplanowany jest 19 stycznia w Andrychowie. Projekt realizowany jest w województwach: śląskim, opolskim i małopolskim. Zainteresowane UTW zapraszamy do współpracy, nr telefonu do kontaktu: 883-386-028.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kętach

2

3

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Myślenicy

1

2

4

Autor: Redakcja Zdrowy-Senior.org