18 października odbyły się bezpłatne badania i konsultacje oraz konferencja z udziałem specjalistów, która były częścią inicjatywy „Dzień dla Zdrowia”. Przy sprzyjającej pogodzie, imponująca liczba seniorów uczestniczyła w wydarzeniu i korzystała z atrakcji, które przygotował organizator wydarzenia – Fundacja Senioralna.

Już od godziny 9:00 w Ośrodku Tulipan, w Ustroniu rozpoczęła się konferencja, której celem było edukowanie i podniesienie świadomości seniorów w zakresie profilaktyki zdrowia oraz właściwego odżywiania i aktywności. Podczas konferencji nasi prelegenci zaprezentowali modyfikacje żywieniowe, sposoby porządkowania domowej apteczki oraz objawy i leczenie zaćmy. Część konferencyjną zakończył wykład dotyczący korzystania z ziół na zachowanie młodości i witalności.

Specjaliści, którzy wzięli udział w konferencji to:
– lek. med. Krzysztof Błecha z Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza Sroki z Żywca,
– dietetyk mgr inż. Sylwia Gugała-Mirosz z Instytutu Żywności i Żywienia z Warszawy,
– mgr Aleksandra Kielan z Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani z Warszawy,
– specjalista Piotr Grzędziński z Europejskiego Centrum Okulistycznego OKULIS.

– Po każdym wykładzie seniorzy mieli możliwość zadawania pytań i uczestnictwa w dyskusji z prowadzącymi wykłady, z czego chętnie korzystali. Utwierdziło nas to w tym, że nasza inicjatywa jest słuszna i potrzebna. Dlatego jestem przekonana, że „Dzień dla Zdrowia” oraz działania na rzecz seniorów będą miały kontynuację – komentuje Danuta Tatka, koordynator „Dnia dla Zdrowia”.

Równolegle do konferencji od rana do godzin popołudniowych odbywały się bezpłatne badania i konsultacje m.in.: badanie wzroku i konsultacje okulistyczne, badanie słuchu, badanie densytometryczne, spirometria, pomiar ciśnienia krwi, badanie poziomu cukru, badanie kardiologiczne, konsultacje z refleksologiem, konsultacje lekarskie (fitoterapia, choroby wewnętrzne), konsultacje antropometryczne, konsultacje dermatologiczne, konsultacje – dyżur mobilnego stanowiska wydawania Europejskiej karty Ubezpieczenia Zdrowotnego i Zintegrowanego Informatora Pacjenta, konsultacje fizjoterapeutyczne, konsultacje doboru biustonoszy, warsztaty Nordic Walking.

Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Katarzyna Czarniecka Podinspektor z Biura Promocji, Zdrowia ze Starostwa Powiatowego z Cieszyna. Miło nam również było przywitać Panią Katarzynę Czyż-Kazimierczak Naczelnika Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki w Ustroniu.
W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy Ustronia, Skoczowa, Krakowa oraz członkowie organizacji senioralnych m.in.: Uniwersytet Trzeciego Wieku z Ustronia, Żor i Jastrzębia, Uniwersytet Trzeciego Wieku Seniorada w Stąporkowie, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce – oddział Warszawa oraz Stowarzyszenie Aktywni Razem z Mysłowic. Miło nam było również powitać gości z Czech: z Klubu Seniora z Trzinca oraz Klubu Seniora z Horni Sucha.
Skorzystałam z badania wzroku, słuchu, a także zmierzyłam ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi. Skonsultowałam się również z lekarzem. Jestem bardzo zadowolona z udziału w konferencji i będę się starała wdrożyć w życie najważniejsze wskazówki od specjalistów – tłumaczy Pani Agnieszka ze Skoczowa.

Partnerami wydarzenia byli: Instytut Żywienia i Żywności w Warszawie, Bonimed, Krakowskie Centrum Diagnostyki, Fundacja Obywatele Zdrowo Zaangażowani, Europejskie Centrum Okulistyczne Okulis, Narodowy Fundusz Zdrowia, Słuchmed, Przychodnia Salus z Ustronia, Fundacja Ziko dla Zdrowia, Audiofon ze Skoczowa, Refleksolog Lidia Zaborowska, Kosela Medic, Studio Stanika z Ustronia oraz Avon.

Współorganizatorem Dnia dla Zdrowia 2017 był Urząd Miasta Ustroń i Sanatorium Ustroń. Patronat medialny nad wydarzeniem objął serwis Zdrowy-Senior.org, Gazeta Ustrońska i Głos Seniora.

Autor: Redakcja Zdrowy-Senior.org