20 października odbyły się bezpłatne badania i konsultacje oraz konferencja z udziałem specjalistów, które były częścią inicjatywy „Dzień dla Zdrowia” w Ustroniu. Mimo niesprzyjającej pogody, imponująca liczba seniorów uczestniczyła w wydarzeniu i korzystała z atrakcji, które przygotował organizator wydarzenia – Fundacja Senioralna.

Już od godzimy 9:00 w Ośrodku Tulipan w Ustroniu rozpoczęła się konferencja, której celem było edukowanie i podniesienie świadomości seniorów na tematy: zdrowia i profilaktyki, właściwego odżywiania się, aktywności fizycznej oraz budowania relacji społecznych. Prelegenci zaprezentowali uczestnikom wydarzenia jak skutecznie zapobiegać chorobom i walczyć z nimi oraz jak spędzać jesień życia aktywnie i pozytywnie. Specjaliści, którzy wzięli udział w konferencji to: dr Krzysztof Błecha z Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza Sroki z Żywca, dr Beata Pelic-Szeliga – lekarz chorób wewnętrznych, mgr Sylwia Gugała – dietetyk z Instytutu Żywności i Żywienia z Warszawy, mgr Szczepan Spis — psycholog i trener personalny.

Po każdym wykładzie seniorzy mieli możliwość zadawania pytań i uczestnictwa w dyskusji z prowadzącymi wykłady, z czego chętnie korzystali. Utwierdziło nas to w tym, że nasza inicjatywa jest słuszna i potrzebna. Dlatego jesteśmy przekonani, że „Dzień dla zdrowia” oraz działania na rzecz seniorów będą miały swoją kontynuacjękomentuje Karolina Wolarz, koordynator „Dnia dla Zdrowia”, pełnomocnik Fundacji Senioralnej.

Równolegle do konferencji od rana do godzin popołudniowych odbywały się bezpłatne badania i konsultacje m.in.: badanie wzroku i konsultacje okulistyczne, badanie słuchu, badanie densytometryczne, spirometria, pomiar ciśnienia krwi, badanie poziomu cukru, badanie EKG, konsultacje z refleksologiem, konsultacje z podologiem, konsultacje lekarskie (fitoterapia, choroby wewnętrzne), konsultacje psychologiczne, konsultacje antropometryczne, konsultacje dermokosmetyczne, konsultacje dietetyczne, konsultacje fizjoterapeutyczne, konsultacje w sprawie Teleopieki Kardiologicznej, konsultacje dla palaczy, warsztaty Nordic Walking,

W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy Ustronia oraz członkowie organizacji senioralnych m.in.: Uniwersytet Trzeciego Wieku w Cieszynie, Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gliwicach i Rada Seniorów w Gliwicach, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Jastrzębiu-Zdroju, Koło Polskiego Związku Emerytów i Rencistów Płoki, Klub Seniora w Tychach, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce O/Warszawa, PTTK Pabianice.

Skorzystałam z badania wzroku, słuchu, a także zrobiłam EKG, zmierzyłam ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi. Skonsultowałam się również z dietetykiem. Jestem bardzo zadowolona z udziału w konferencji i będę się starała wdrożyć w życie najważniejsze wskazówki od specjalistówtłumaczy Pani Halina Jaskółka z Ustronia.

Kontynuacją działań na rzecz ochrony i promocji zdrowia będzie film instruktażowy dla seniorów, który utrwali wiedzę przekazaną przez specjalistów podczas konferencji oraz zrelacjonuje wydarzenie.

Partnerami wydarzenia byli: Sanatorium Ustroń, Instytut Żywienia i Żywności w Warszawie, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna z Cieszyna, Koperta Życia, Krakowskie Centrum Diagnostyki, Przychodnia Medica z Ustronia, firma Hartmann, Fundacja Ziko dla Zdrowia, Telemedycyna Polska, Ustronianka, Audiofon ze Skoczowa, Zakład Optyczny M.W. Anna Wach-Nalepa ze Skoczowa, Gabinet Podologiczny Aviona z Ustronia, Refleksolog Lidia Zaborowska, Kosela Medic, Hicare, Avon.

Wydarzenie było współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Ustroń. Patronat medialny nad wydarzeniem objął serwis Zdrowy-Senior.org, Gazeta Ustrońska i Głos Seniora.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Autor: Redakcja Zdrowy-Senior.org