Aktualności
Słuchacze UTW w Białymstoku grają w brydża dla zdrowia
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku przystąpił do programu „brydż 60+”, którego celem jest tworzenie ośrodków nauki gry w brydża adresowanych do osób starszych, a jego pomysłodawcą jest Marek Małysa, członek Zarządu Głównego Brydża Sportowego.
Dzięki tej współpracy powstała grupa początkujących graczy. Podlaski Związek Brydża Sportowego wydelegował instruktora gry. Dzięki współpracy z Białostocką Spółdzielnią Mieszkaniową w Klubie „Miraż” przy ul. Kozłowej w każdy piątek od godz. 13 kilkunastoosobowa grupa adeptów pod okiem doświadczonych brydżystów zgłębia tajniki gry. Instruktorzy opracowali materiały zawierające pomocne wskazówki, swego rodzaju „ściągawki”. Zajęcia prowadzone są w atmosferze wyrozumiałości, instruktorzy udzielają wskazówek na bieżąco i tak małymi kroczkami uczestnicy podnoszą swoją znajomość brydża, a jednocześnie ćwiczą umysł. Uczestnicy po dwóch miesiącach zaczęli rozgrywać partie samodzielnie, a w momentach zawahania się instruktorzy służą radą.
Brydż jest świetną okazją na spotkania towarzyskie, tworzenie nowych znajomości. Uczy działania w zespole. Gracze mają też okazję do wymiany spostrzeżeń z różnych dziedzin życia. Wywodzą się z różnych środowisk, ale łączy ich jedna pasja. Po prostu relaks dający radość i podnoszący jakość życia, a przy tym działający pozytywnie w zakresie profilaktyki zdrowotnej.
Brydż kontra Alzheimer
Gra w brydża poprawia funkcjonowanie mózgu, wzmacnia działanie układu immunologicznego i tym samym zmniejsza ryzyko występowania choroby Alzheimera – takie są wnioski badań naukowych. W oparciu o te wnioski Polski Związek Brydża sportowego realizuje krajowy program „brydż 60+”, którego celem jest umysłowa aktywizacja ludzi starszych prowadząca do obniżenia ryzyka demencji oraz zapobiegania poczucia ich izolacji i osamotnienia.
Profesor biologii z Berkeley Marian Cleeves Diamond prowadziła eksperymentalne badania na grupie starszych kobiet regularnie grających w brydża. Zaobserwowała, że aktywność mózgu ma decydujący wpływ na poziom białych i czerwonych krwinek w organizmie oraz wzmaga system immunologiczny. Podobny wniosek przedstawili naukowcy ze Skandynawii. Dr hab. Piotr Błajet, prof. UMK w Toruniu wskazuje, że aktywność umysłowa i fizyczna mogą spowalniać procesy biostarzenia.
Brydż jest grą prowadzoną przez dwie pary grające przeciwko sobie. Pierwszym etapem gry jest licytacja, czyli zadeklarowanie przez pary wysokości gry. Zawodnicy nie widząc kart partnera muszą zorientować się, jakie mają szanse zwycięstwa i która para ma mocniejsze karty. W tym celu należy poznać zasady licytacji. Następnym etapem jest rozgrywka wymagająca zaplanowania i umiejętnego rozgrywania, aby uzyskać wymaganą ilość wziątek, czyli lew. Gra wymaga dużej aktywności i koncentracji umysłowej, zapamiętywania kart i mobilizującego skupienia, rozwija umiejętność logicznego myślenia i wyciągania wniosków. Ponieważ gramy w parze musimy dostosować się do poziomu partnera i nauczyć się wspólnego działania.
Osoby zainteresowane tworzeniem podobnych grup mogą uzyskać pomoc kontaktując się z Prezesem Podlaskiego Związku Brydża Sportowego Piotrem Latała tel. 605-898-010. Środowisko brydżystów jest otwarte na przyjmowanie osób do swego grona niezależnie od posiadanego poziomu znajomości tej gry. Osoby indywidualne uzyskają informacje o możliwości udziału w rozgrywkach u pana Stanisława Pochodowicza tel. 668-461-196. Chętnych zaprasza również prowadzący koło brydżystów w Kleosinie pan Antoni Błażewicz tel. 731-298-568.
Źródło: senior.bialystok.pl
ZOBACZ TAKŻE