Aktualności
Dieta dla seniora – porady dietetyka (film)
Podstawą prewencji chorób neurodegeneracyjnych jest zdrowy styl życia, czyli odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Żywność od wieków była lekiem na wszystko. Prawidłowa praca nie tylko mózgu, ale całego układu nerwowego uzależniona jest od wielu składników, które znajdują się w codziennie konsumowanej żywności.
Poniżej prezentujemy listę super produktów dla mózgu, która została opracowana przez dyplomowaną Panią dietetyk Sylwię Gugałę-Mirosz i stanowi część wykładu edukacyjnego zaprezentowanego podczas Dnia dla zdrowia w Ustroniu. Więcej na temat chorób neurodegeneracyjnych oraz zdrowego trybu życia dowiedzie się z zamieszczonego filmu.
FILM EDUKACYJNY
SUPER PRODUKTY DLA MÓZGU
Burak
Naturalne nitraty mogą zwiększyć przepływ krwi do mózgu, co zwiększa sprawność umysłową. Redukują one stan zapalny.
Awokado
Pomaga zapobiegać powstawaniu zakrzepów krwi (kwas foliowy) w mózgu (zabezpieczającym przed udarem), jak również przyczynia się do poprawy funkcji poznawczych, zwłaszcza pamięci i koncentracji (WNKT).
Brokuły
Dzięki wysokiej zawartości witaminy K i cholina pomagają usprawnić procesy myślowe. Są bogate w witaminę C (100 g stanowi 150% zalecanej dziennej dawki).
Owoce jagodowe
Badania naukowe potwierdzają, że owoce jagodowe zmniejszają ryzyko rozwinięcia się demencji i chorób neurodegeneracyjnych. Stymulują przewodzenie bodźców pomiędzy istniejącymi neuronami oraz pobudzają tworzenie nowych, co usprawnia procesy myślenia, zapamiętywania oraz uczenia się.
Zielone warzywa liściaste
Osoby, które spożywają większe ilości zielonych warzyw wykazują wolniejsze tempo spadku funkcji poznawczych.
Kofeina
Jest naturalnym stymulantem pracy mózgu. Pobudza koncentrację, usprawnia procesy myślowe. Stymuluje mózg do pracy.
Jaja
Żółtko jaja to główne źródło choliny. Jest ona prekursorem acetylocholiny, neuroprzekaźnika zaangażowanych w usprawnienia procesów myślenia i pamięci.
Orzechy włoskie
Orzechy poprawiają sprawność umysłową. Synergia pomiędzy przeciwutleniaczy i kwasów tłuszczowych omega-3 zwiększają wydolność mózgu.
Soczewica
To doskonale źródło kwasu foliowego, witamin z grupy B. Wspomagają przewodnictwo między komórkami nerwowymi – a to sprzyja poprawie procesów kojarzenia, uczenia się, zapamiętywania.
Oliwa z oliwek extra virgin
Dzięki antyoksydantom (tzw. polifenolami) oraz kwasom tłuszczowym omega 6, poprawia nie tylko procesy uczenia się oraz pamięć. Może również zwalczać zmiany będące konsekwencja procesów starzenia się.
Łosoś
Doskonałe źródło kwasów tłuszczowych omega-3, które poprawiają pamięć, przekaźnictwo między neuronami. Mają również działanie przeciwzapalne.
Siemię lnianie (mielone)
Len jest najlepszym źródłem kwasu alfa-linolenowego (ALA) – WNKT, który poprawia funkcjonowanie kory mózgowej, czyli obszaru mózgu, który przetwarza informacje sensoryczne (dotyk i smak).
Szałwia
Szałwia zawiera związki, które zapobiegają rozpadowi acetylocholiny, neuroprzekaźnika związanego z uczeniem się i pamięcią.
Rozmaryn
Rozmaryn to kwas karnozowy, jeden z głównych składników, który chroni mózg przed neurodegeneracją oraz przed działaniem wolnych rodników, które są związane z chorobami neurodegeneracyjnymi, udarami i starzeniem się mózgu.
Kurkuma
Badania sugerują, że kurkuma może mieć właściwości naprawcze w ludzkim mózgu. Przeprowadzone eksperymenty wykazały, że związek ten mobilizuje układ odpornościowy do niszczenia białek wywołujących demencję. Dodatkowo wpływa na obniżenie cholesterolu i glukozy, ma działanie przeciwzapalne.
PRZYKŁADY DOBRYCH POŁĄCZEŃ PRODUKTÓW:
Autor: Sylwia Gugała-Mirosz, redakcja Zdrowy-Senior.org
ZOBACZ TAKŻE