Aktualności
12 października Światowy Dzień Wzroku
Czeski Cieszyn: Ponad 7 tys. zoperowanych pacjentów z Polski. Prym wiodą pacjenci z województwa śląskiego, opolskiego i małopolskiego, chociaż z miesiąca na miesiąc przybywa chorych, którzy do Czeskiego Cieszyna trafiają z Łodzi i Warszawy. Dzięki doskonałemu położeniu i skomunikowaniu dojazd nad Olzę jest dzisiaj wyjątkowo łatwy.
Większość – bo aż 52 proc. – operowanych w cieszyńskiej klinice to kobiety, natomiast wiek pacjenta systematycznie się obniża i dziś coraz liczniejszą grupę stanowią w poczekalni cieszyńskiej kliniki 60-latkowie.
– Stworzyliśmy realną alternatywę dla tysięcy Polaków cierpiących na zaćmę i zmuszonych czekać na operację w długoletnich kolejkach. W naszej klinice zabiegi wykonywane są w trybie ambulatoryjnym w znieczuleniu miejscowym. Są bezpieczne, nieinwazyjne i szybkie. Najwyższa jakość wszczepianych przez nas soczewek Alcon i Zeiss daje pacjentom pewność, że do końca życia nie zmienią one swoich właściwości. To, że bez najmniejszych problemów pacjenci mogą się z nami porozumiewać po polsku i że dostosowujemy termin operacji do ich kalendarza, stało się naszym znakiem rozpoznawczym – podkreśla Michaela Kafka, menedżer cieszyńskiej kliniki.
Według raportu krakowskiej Fundacji Watch Health Care, opublikowanego w sierpniu 2017 r., średni czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy wynosi w Polsce 27 miesięcy i wątpliwe jest, by miał ulec radykalnemu skróceniu, ponieważ z roku na rok przybywa chorych. Tymczasem z dostępnych danych wynika, że lista oczekujących na zabieg liczy ok. 540 tys. osób. Wpisywane są na nią osoby, u których zaćma już się rozwinęła. Uwzględniając osoby w stadium początkowym choroby, a także tych, którzy nie zdają sobie z niej sprawy, liczba ta waha się od 1 do 2 mln osób.
Różne potrzeby, większe możliwości
Polacy chorujący na zaćmę coraz częściej świadomie, po konsultacji z lekarzem, decydują się na spersonalizowane soczewki, które przy okazji skorygują wady wzroku. Do najczęściej wybieranych należy soczewka AcrySof Natural IQ, która ułatwia widzenie w nocy i którą wybierają osoby prowadzące samochód, oraz AcrySof Toric IQ z asferycznym profilem, która koryguje astygmatyzm. – W Polsce operacja, w której wszczepiona zostałaby jakakolwiek soczewka oprócz podstawowej, byłaby traktowana jako zabieg estetyczny, czyli w 100% płatny. W przypadku operacji w naszej klinice, dzięki unijnej dyrektywie o leczeniu transgranicznym, pacjent zawsze otrzymuje z NFZ zwrot poniesionych kosztów w stałej kwocie 2112 zł, niezależnie od rodzaju wszczepionej soczewki – wyjaśnia M. Kafka.
Przerażające raporty dotyczące chorób oczu
Dobrym źródłem informacji jest raport Instytutu Ochrony Zdrowia „Choroby oczu − problem zdrowotny, społeczny oraz wyzwanie cywilizacyjne w obliczu starzenia się populacji”, opublikowany pod koniec listopada 2016 r. Czytamy w nim m.in., że według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia upośledzenie wzroku dotyczy 285,4 mln ludzi w skali globalnej, z czego 13,8% to niewidomi. Do najczęstszych przyczyn chorób oczu na świecie należą: wady refrakcji przekładające się na ostrość widzenia (42%), zaćma (33%) oraz jaskra (2%). Dominującą przyczyną ślepoty jest zaćma (51%), w dalszej kolejności jaskra (8%) i zwyrodnienie plamki żółtej (AMD).
– Zaćma to podstępna choroba, która systematycznie i nieodwołalnie zabiera chorym wszystko, co mogli i lubili robić. Odcina ich od przyjaciół, książek i życiowych pasji, w zamian dając coraz mocniej rozmywający się i powleczony szarą mgłą świat. Znacząca liczba pacjentów NeoVize to osoby z tak mocno rozwiniętą zaćmą, że nie mogą już funkcjonować samodzielnie. Dlatego tak ważne jest, aby Polacy dowiedzieli się, że dzięki unijnej dyrektywie o leczeniu transgranicznym nie muszą już tracić kontroli nad swoim życiem i godzić się na długie czekanie na operację w Polsce. Zabieg usunięcia zaćmy np. w czeskiej NeoVize jest co prawda płatny, ale w ciągu kilkudziesięciu dni po operacji pacjenci otrzymują zwrot poniesionych kosztów z Narodowego Funduszu Zdrowia – zaznacza Ewa Nieć, doradca ds. polskiego rynku w klinice.
Klinika operująca zaćmy znajduje się tuż za Mostem Przyjaźni łączącym polski i czeski Cieszyn. Pacjenci z Polski są tu przyjmowani i leczeni bez zbędnych formalności, potrzeby załatwiania skierowań i dodatkowych badań okulistycznych wykonywanych w Polsce, nie muszą też martwić się z powodu nieznajomości języka czeskiego, ponieważ personel posługuje się językiem polskim.
Źródło: Materiał prasowy
ZOBACZ TAKŻE