Aktualności, Styl życia
Jakiego światła potrzebują seniorzy?
Bez względu na wiek nasze samopoczucie zależy w dużej mierze od ilości i jakości światła. W przypadku seniorów wpływ oświetlenia domowego ma jeszcze większe znaczenie. Dlaczego?
W trosce o dobre samopoczucie
– Światło wpływa na nasz zegar biologiczny, umiejętność koncentracji czy łatwość zasypiania. Niestety wraz z wiekiem nasze źrenice zmniejszają się, soczewki oczu mętnieją – stają się mniej elastyczne i bardziej żółte, co sprawia, że mniej światła dochodzi do siatkówki, szczególnie z zakresu widma niebieskiego, a światło w tym kolorze jest odpowiedzialne m.in. za pobudzenie umysłu i koncentrację – wyjaśnia Paweł Morawski, dr nauk fizycznych z Philips Lighting. Dlatego dla większego komfortu i lepszej wydajności każda osoba po 50 roku życia potrzebuje więcej światła w porównaniu z osobami młodszymi. W wieku 65 lat do naszego oka dociera 2,5 razy mniej światła, niż w wieku 20 lat, a w przypadku starszych seniorów (75+) tego światła jest nawet 10 razy mniej.
W konsekwencji zmniejsza się ostrość widzenia, zdolność rozróżniania kolorów i czułość na kontrast. Zwiększa się z kolei czas na adaptację wzroku przy przejściu z miejsc o różnej intensywności oświetlenia oraz wrażliwość na światło odbite (na olśnienie).
To dobra wiadomość szczególnie dla tych, którzy są przekonani, że ich spadek formy jest nieunikniony i nieodwracalny, bo związany z zaawansowanym wiekiem. Nie zawsze tak musi być, czasami wystarczy… włączyć więcej źródeł światła (albo wybrać te o mocniejszym strumieniu świetlnym, np. 806 lumenów – to wartość, która jest odpowiednikiem dawnej żarówki 60W).
Jak dobrać parametry?
Jeśli sztuczne oświetlenie wywołuje uczucie zmęczenia to znak, że nie jest odpowiednio dobrane pod względem jego ilości i jakości. Na przykład: źle dobrane sztuczne oświetlenie może działać w ciągu dnia usypiająco i spowalniająco, a wieczorem, jak na złość, pobudzająco – hamując syntezę melatoniny i wzmagając bezsenność, z którą i tak boryka się znaczny odsetek starszych osób.
Tymczasem właściwa regulacja natężenia i temperatury barwowej światła może wspierać nasz naturalny cykl dobowy. Jakiego światła potrzebują seniorzy? – Najlepiej takiego, które zmienia się wraz z porą dnia i jest dostosowane do ich aktywności. Zasada jest prosta: chłodne barwy i duże natężenie światła działają pobudzająco, ciepłe barwy o niskim natężeniu – wyciszająco, relaksująco – podpowiada dr Morawski.
Trudno sobie wyobrazić wymianę żarówki w lampie za każdą zmianą wykonywanej czynności czy nastroju, dlatego wygodnym rozwiązaniem jest tutaj Philips LED SceneSwitch, czyli żarówka, dzięki której każdy może łatwo zmienić natężenie światła, bez konieczności posiadania czy kupowania regulatora. Dostępne są 2 lub 3 tryby ustawienia światła, a do ich zmiany wystarczy standardowy włącznik. Mając żarówkę SceneSwitch, pracującą w 3 trybach (temp.: 2700K – 2500K – 2200K) i naciskając włącznik po raz pierwszy, otrzymujemy ciepłe światło o dużym strumieniu świetlnym, przydatne np. podczas czytania. Ponowne naciśnięcie włącznika uruchamia światło cieplejsze o mniejszej ilości strumienia świetlnego, które sprzyja relaksowi. Naciskając włącznik po raz trzeci, otrzymujemy światło o barwie bardzo ciepłej i ilości, która stwarza intymną, przytulną atmosferę, dzięki czemu wyciszamy się i przygotowujemy do odpoczynku. Philips LED SceneSwitch pracujący w 2 trybach (temp.: 4000K – 2700K) to możliwość otrzymania przytulnego światła o ciepłej barwie, która pomaga się zrelaksować lub o naturalnej białej barwie, która wspomaga koncentrację. W obydwu trybach otrzymujemy pełny strumień świetlny dla poszczególnych barw, np. 806 lumenów dla barwy ciepłej i naturalnie białej, dla zamiennika klasycznej żarówki o mocy 60W.
Żarówki SceneSwitch działają w oparciu o energooszczędną technologię LED, która zapewnia aż 80% oszczędności w porównaniu do tradycyjnych żarówek, które większość energii zużywały na nagrzewanie się. W przypadku LED możemy być spokojni, że rachunki za energię elektryczną nie wzrosną. Nie bez znaczenia jest też fakt, że żarówki SceneSwitch zostały opracowane przez doświadczonego i zaufanego producenta, a także przetestowane pod czujnym okiem inżynierów w specjalistycznych laboratoriach, także w Polsce.
Kiedy do okulisty?
Dobrej jakości oświetlenie, dobrane do naszego wieku i stylu życia, ma ogromne znaczenie, szczególnie w warunkach deficytu naturalnego światła, czyli w naszym klimacie przez niemal pół roku… W trosce o oczy powinniśmy pamiętać też o regularnych wizytach u specjalisty. – Po 40. roku życia konieczne są kontrole raz w roku, o ile lekarz prowadzący nie zaleci częstszych wizyt – mówi dr Piotr Woźniak, okulista z Samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego oraz Instytutu Oka w Warszawie. Podstawowe badanie kontrolne powinno obejmować: sprawdzenie ostrości wzroku, badanie tzw. przedniego odcinka oka, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego i badanie dna oka.
Źródło: Materiał prasowy
ZOBACZ TAKŻE