Aktualności, Styl życia
Niezwykłe korzyści płynące ze śpiewania. Koniecznie wróćmy do tej praktyki
„Neurobiologia śpiewu pokazuje, że kiedy śpiewamy, nasze neuroprzekaźniki łączą się na nowe i różne sposoby. Aktywizuje się wtedy prawy płat skroniowy naszego mózgu, uwalniając endorfiny, które czynią nas mądrzejszymi, zdrowszymi, szczęśliwszymi i bardziej kreatywnymi. Kiedy śpiewamy z innymi ludźmi, efekt ten jest znacznie wzmocniony.”
Nauka potwierdza siłę śpiewu. Śpiewanie jest naprawdę zdrowe, a najnowsze badania sugerują, że śpiew w grupie jest najbardziej transformacyjny, ożywczy i podnoszący na duchu ze wszystkich. Dobre uczucia, które czerpiemy ze śpiewania w grupie, są rodzajem ewolucyjnej nagrody za podjętą przez nas i zgodną współpracę. Badania sugerują, że wspólne tworzenie muzyki ewoluowało jako narzędzie życia społecznego. Grupy i plemiona śpiewały i tańczyły razem, co pozwalało budować wspólnotę i lojalność, przekazywać istotne informacje oraz skutecznie odpierać wrogów.
Wspólne śpiewanie harmonizuje bicie serca
Do niedawna nie rozumiano, że śpiewanie w grupie wyzwala uwalnianie jednocześnie serotoniny i oksytocyny, a nawet synchronizuje bicie naszych serc. Śpiew grupowy dosłownie zachęcał społeczność do podejścia „jeden jaskiniowiec za wszystkich…” Ci, którzy śpiewali razem, byli mocno zżyci i wspólnie dali radę przetrwać. W swojej książce Imperfect Harmony: Finding Happiness Singing with Others, Stacy Horn nazywa śpiewanie: “Naparem z doskonałego środka uspokajającego – takiego, który jednocześnie koi nerwy i podnosi na duchu.”
Śpiewanie czyni cię szczęśliwym
Przez ponad dekadę naukowcy ciężko pracowali nad znalezieniem wyjaśnienia, tłumaczącego dlaczego śpiew ma tak uspokajający, ale jednocześnie energetyzujący wpływ na ludzi. Liczne badania pokazują, że śpiew uwalnia endorfiny i oksytocynę – które z kolei łagodzą niepokój i stres i są silnie powiązane z poczuciem zaufania i poczucia jedności.
Śpiew pomaga ludziom cierpiącym na depresję, zmniejszając poczucie samotności i pozostawiając ich zrelaksowanych, szczęśliwych i zjednoczonych. Co więcej, korzyści płynących z regularnego śpiewania można zebrać znacznie więcej. Ludzie regularnie śpiewający mają obniżony poziom kortyzolu, co wskazuje na występowanie mniejszego poziomu stresu.
Brytyjska wokalistka, nauczycielka śpiewu i liderka chóru Sophia Efthimiou opisuje śpiew jako “proces świadomego kontrolowania naszego oddechu i krtani w celu tworzenia i podtrzymywania pewnych dźwięków, które łączymy razem z rytmem i poezją, tak by tworzyć piosenki.” W grupie każdy jej członek czuje wibracje muzyki, częstotliwości poruszające się symultanicznie w ich ciele. Bicie serc zostaje zsynchronizowane. Sophia wyjaśnia:“Wszyscy tworzymy dosłownie jedno zjednoczone bicie serca.”
Śpiewać każdy może
Jedną ze wspaniałych rzeczy związanych ze śpiewaniem jest fakt, że możesz skorzystać z korzyści zdrowotnych, nawet jeśli nie masz dobrego głosu. Jedno z badań wykazało, że:
“Śpiew w grupie może dawać satysfakcjonujące i terapeutyczne doznania, nawet jeśli dźwięk wytwarzany przez instrument wokalny ma wątpliwą jakość.”
Tania de Jong, piosenkarka i założycielka Creativity Australia, skutecznie wykorzystała korzyści płynące ze śpiewania grupowego, tak by podnieść na duchu członków grupy, bez względu na ich umiejętności śpiewania. Projekt organizacji “With One Voice” regularnie łączy ludzi w śpiewaniu pomimo ich wielkiej różnorodności. Euforia związana ze śpiewaniem grupowym jest wykorzystywana, w celu obudzenia naturalnej kreatywności ludzi, wywołana sesją śpiewu grupowego, wytworzyła nowe poziomy wsparcia w społeczności, poczucia jedności i nowych możliwości.
Tania twierdzi: “Jedną ze wspaniałych rzeczy związanych ze śpiewaniem jest fakt, że łączy cię z prawą stroną mózgu. To strona odpowiedzialna za intuicję, wyobraźnię i wszystkie nasze funkcje twórcze. Łączy nas ze światem możliwości. We współczesnym świecie jesteśmy nieustannie bombardowani ogromną ilością informacji, które stale przetwarzamy i analizujemy. Mamy tendencję do trzymania się lewej, przetwarzającej strony naszego mózgu. Stąd fundamentalne znaczenie ma pielęgnowanie atrybutów istot ludzkich, które odróżniają nas od maszyn. Najlepszym na to sposobem jest śpiewanie.”
Śpiewaj w dowolnym miejscu i czasie
Korzyści ze śpiewania są bezpłatne i powszechnie dostępne. Wszyscy mamy głos. Wszyscy możemy śpiewać, nawet jeśli sądzimy, że nie możemy, albo, że nie powinniśmy. Był taki czas, kiedy wszyscy śpiewaliśmy. Śpiewaliśmy w kościele, wokół ognisk, czy podczas zajęć w szkole.
Teraz gdy wraca powoli moda na grupowe śpiewanie, niewielu z nas ma wyrobiony taki nawyk. Ktoś kiedyś powiedział nam pewnie, żebyśmy zachowali swój śpiew dla siebie albo zwyczajnie skrytykowali nasz nie do końca doskonały głos. To mogło nas zniechęcić. Sophia Efthimiou twierdzi, że śpiew jest sprawą bardzo osobistą, jest wyrazem pochodzącym z naszego środka, nie możemy więc udawać, że krytyka sposobu w jaki śpiewamy nas nie dotyczy. Zwykle przyjmujemy ją, więc bardzo osobiście.
Są jednak ludzie, którzy twierdzą, że nie potrafią śpiewać, bo są pozbawieni słuchu muzycznego, podczas gdy ich “brak muzycznego talentu” jest zwykle spowodowany brakiem praktyki i odpowiedniego treningu głosu. Głuchota jest stosunkowo rzadka i oznacza, że nie byłbyś w stanie rozpoznać danej piosenki. Jeśli potrafisz rozpoznać konkretny utwór, nie jesteś głuchy, jesteś po prostu niewyćwiczony. Zatem – jeśli potrafisz mówić, potrafisz też śpiewać.”
Podnieś głos
Katie Kat, amerykańska śpiewaczka operowa, pragnie zachęcić wszystkich do częstszego śpiewania, bez względu na to jak postrzegamy swoje umiejętności.“Śpiew zwiększa samoświadomość, pewność siebie i naszą zdolność komunikowania się z innymi. Zmniejsza stres, podnosi na duchu i pomaga kształtować nam własną tożsamość. Wpływa też na to jak postrzegamy nasz świat.”
Kiedy śpiewasz, przez twoje ciało przechodzi swego rodzaju muzyczna wibracja, zmieniająca twój stan fizyczny i emocjonalny. Śpiew jest tak stary jak góry. Mamy go od urodzenia, jest starożytny i znajduje się wewnątrz nas wszystkich. To naprawdę jedna ze skuteczniejszych terapii, którą warto stosować. Katie kontynuuje: “Społeczeństwo wypacza jednak poglądy na temat wartości śpiewu. Śpiew stał się czymś zarezerwowanym dla elitarnych grup lub wielkich gwiazd ze swoimi producentami, zarządem, datami koncertów.“ Katie twierdzi, że śpiew jest instynktowny i konieczny dla naszego istnienia. Nie trzeba być niesamowitym piosenkarzem, żeby czerpać korzyści z podstawowych funkcji biologicznych naszego ciała.
Źródło: upliftconnect.com
Tłumaczenie: Joanna MM
Źródło: www.dobrewiadomosci.net.pl
ZOBACZ TAKŻE