Przywykliśmy już, że w zimowe miesiące smog zatruwa nas prawie każdego dnia. Na wdychanie brudnego powietrza jesteśmy narażeni nie tylko w drodze do pracy, ale także w domu. Z informacji podanych przez serwis airly.eu wynika, że już 94 proc. Polaków zauważa problem smogu w naszym kraju. Modne oczyszczacze powietrza mają chronić nas i nasze dzieci przed szkodliwymi substancjami przynajmniej w domu.

Europejska Agencja Środowiskowa zwraca uwagę na fakt, że zanieczyszczenie powietrza na zewnątrz zdecydowanie wpływa na jakość powietrza w naszych domach, przenikając do naszych pomieszczeń. Mimo że robimy coraz więcej, aby poprawić jakość powietrza, którym oddychamy, nadal w wielu miastach ma ono słabą jakość. Według rankingu Światowej Organizacji Zdrowia za 2018 rok, spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy, aż 36 leży w Polsce.

Jednak to nie tylko smog odpowiada za złą jakość powietrza, którym oddychamy. Ma na nią wpływ również palenie w kominku, używanie chemicznych środków czyszczących, palenie tytoniu czy używanie świec zapachowych. Z danych serwisu Cordis Europa wynika, że Europejczycy spędzają w pomieszczeniach od 60 do 90 proc. swojego życia, dlatego warto zadbać o czystość powietrza, którym oddychamy przez większość czasu.

Mogą w tym pomóc oczyszczacze powietrza, które dzięki filtrom wyłapują z powietrza pyły, zanieczyszczenia i nieprzyjemne zapachy. Pozbywają się także substancji, które wywołują reakcje alergiczne, jak na przykład zarodniki pleśni, kurz, a nawet sierść zwierząt. Oczyszczacze często mają także funkcję nawilżania i jonizowania powietrza.
Można je kupić już za nawet 200 złotych. Będą one wyposażone w podstawowe filtry, które oczyszczą powietrze z alergenów, dymu papierosowego, bakterii i wirusów. Tańsze urządzenia nie poradzą sobie jednak z dużymi pomieszczeniami, będą głośne, a ich filtry szybciej się zużyją, co będzie się wiązało z kosztami ich wymiany.

Droższe oczyszczacze kosztują od 600 do nawet 3000 złotych. Ich cena rośnie wraz z liczbą dodatkowych funkcji, takich jak na przykład automatyczne skanowanie pomieszczenia w poszukiwaniu zanieczyszczeń. Droższe urządzenia są też bardziej wydajne, dzięki czemu proces oczyszczania przebiega w błyskawicznym tempie. Niektóre modele wyposażone są w tryb zdalnego sterowania, przystosowany do cichej pracy, tryb nocny oraz zaawansowane technologicznie filtry.
Co czwarty Polak finansuje wydatki związane z doposażeniem domu z bieżących oszczędności, a co piąty taki sprzęt kupuje na raty.

Kupić czy wynająć?
Na rynku pojawiają się firmy oferujące wynajem tego rodzaju urządzeń. Koszt wypożyczenia waha się od 25 do 100 złotych miesięcznie. W każdym momencie możemy z tej usługi zrezygnować. Opłaca się? Według wyliczeń ekspertów koszt 2-letniego wynajmu urządzenia najczęściej przekracza cenę zakupu. Jeżeli więc chcemy cieszyć się czystym powietrzem przez cały rok, warto kupić sprzęt na własność. Jeśli jednak dotkliwie odczuwamy smog tylko podczas zimowych miesięcy, wynajem będzie dla nas wystarczającym rozwiązaniem. Za wynajęcie oczyszczacza, który poradzi sobie z utrzymaniem dobrej jakości powietrza w pomieszczeniu o powierzchni 30 m2, zapłacimy średnio 250-300 złotych (od początku listopada do końca lutego). W tej cenie oprócz urządzenia dostajemy też za każdym razem komplet nowych filtrów, które kosztują od 100 do 150 złotych.

Źródło: informacja prasowa