Nadeszło lato, a wraz z nim sezonowe przysmaki, z których możemy korzystać. Warto zrewidować zasoby naszych lodówek, zapasów, ogródków i straganów, by zakosztować letnich „dobroci”.  Niedaleko, jak wczoraj kupiłam solidną porcję bobu, który osobiście uwielbiam, nie wspominając już o nieocenionym źródle białka. Przyglądając się letnim możliwościom kulinarnym, zastanówmy się nad dietą dedykowaną osobom starszym. Zaznaczmy jednak, że tego rodzaju dieta, rządzi się nieco innymi prawami. Dlaczego?

Osoby w podeszłym wieku, często cierpią z powodu niedożywienia i braku witamin. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim utrwalone nawyki żywieniowe. Po drugie organizm Seniora, obarczony chorobami nie zawsze przyswaja należycie zasoby witaminowe. Po trzecie – osoby starsze mają obniżony apetyt.

A zatem?

Wraz z wiekiem spada wydolność organizmu i jego zdolność do regeneracji. Seniorzy uskarżają się często na dolegliwości zdrowotne, które wpływają na ich sposób odżywiania się. Mniejsza zdolność odczuwania bodźców zapachowych i smakowych – to wszystko wpływa na ilość i jakość spożywanych przez nich pokarmów. Jednak nie poddajemy się okolicznościom.

Aby żywienie osób starszych było prawidłowe należy dostarczać im odpowiedniej ilość energii, której zapotrzebowanie jest mniejsze niż u młodych ludzi. W zależności od stopnia aktywności fizycznej, dzienne spożycie kalorii powinno wynosić 1750–2450 kcal dla mężczyzn i 1500–2100 kcal dla kobiet. Dieta seniora powinna być bogata w tłuszcze pochodzące z ryb, chudego mięsa czy orzechów, białko, węglowodany złożone występujące w warzywach i produktach zbożowych, błonnik oraz witaminy A, E, C i D, witaminy z grupy B oraz kwas foliowy.

Tymczasem latem….

Latem, kiedy wysokie upały dają się seniorom we znaki, trzeba poświęcić więcej uwagi odpowiedniemu jadłospisowi. Co więc powinien jeść senior podczas gorących dni?

Podczas gorących dni odczuwanie głodu zmniejsza się i dotyczy to wszystkich. Można wówczas zrezygnować z przygotowywania skomplikowanych potraw na rzecz lżejszego menu, które obfitować będzie w warzywa i owoce. Latem warzywa mogą być podstawą posiłków, ponieważ nie tylko dostarczają niezbędnych witamin oraz składników mineralnych, ale także chronią organizm przed przegrzaniem! A przy tej okazji – pamiętajmy- by na bieżąco uzupełniać płyny. Warzywa natomiast możemy zjadać zarówno na surowo, jak też gotowane na parze i polane lekkim sosem. Podczas upałów do diety seniora warto wprowadzić więcej zup, np. z pomidorów, brokułów, fasolki szparagowej, w tym również chłodników! Doprawione ziołami doskonale orzeźwią i ugaszą pragnienie.

Letnia dieta seniora może bazować na propozycjach kuchni śródziemnomorskiej. Poza dużą ilością warzyw i owoców, zawiera ona wiele pełnoziarnistych produktów zbożowych, nasiona, orzechy oraz oczywiście ryby i mięso drobiowe. Najbardziej znaną włoską potrawą jest makaron spaghetti z sosem. W gorące dni radzimy zrobić jego lżejszą wersję na bazie świeżych pomidorów, czosnku, jogurtu naturalnego i bazylii.

Latem nie można zapominać o dostarczaniu odpowiedniej ilości płynów. Najlepszym wyborem będzie oczywiście niegazowana woda mineralna. Jednak równie dobrze sprawdzą się ziołowe herbatki lub biała i zielona odmiana herbaty. Oprócz tego, że gaszą pragnienie, to podobnie jak kawa mają działanie pobudzające. Latem można też pić świeże, samodzielnie przygotowane soki owocowe. Wystarczy wycisnąć sok z trzech pomarańczy i jednej cytryny, aby cieszyć się smakiem orzeźwiającego i zdrowego napoju. Smacznego!

Redakcja