Aktualności
Uzdrowisko Wieniec-Zdrój – atrakcje w okolicy
Uzdrowisko Wieniec-Zdrój oprócz nowoczesnej i w pełni wyposażonej bazy leczniczej oraz naturalnych bogactw wspomagających proces leczenia, jest położone w malowniczej okolicy, która obfituje w liczne atrakcje. Niektóre z nich zostały zaprezentowane w poniższym artykule.
Dąb Siostry Amelii
Dostojny dąb szypułkowy, pomnik przyrody. Tajemniczo brzmiąca nazwa została mu nadana po tym, jak w latach 90. XX w., dzięki zaangażowaniu siostry Amelii Nosowskiej z Domu Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo w Wieńcu-Zdroju, dąb uniknął wycięcia planowanego w związku z budową linii wysokiego napięcia. Ponoć pod drzewem ukazywała się Matka Boska, toteż przytwierdzono do niego maleńką kapliczkę, pod którą składane są kwiaty i dewocjonalia.
19 Południk – starsi czy młodsi o 16 minut?
Po prawej stronie drogi powiatowej z Włocławka do Wieńca Zdroju stoi tablica z tajemniczym napisem 19 Południk. Określa ona 19°E długości geograficznej wschodniej. Ciekawostką jest fakt, iż prawdziwy czas słoneczny tego miejsca jest o 16 min. wcześniejszy niż strefowy i urzędowy czas 15°E np. przechodzącego przez Zgorzelec. Włocławek ma zatem prawdziwe południe słoneczne (dawniej mierzone zegarem słonecznym) o godz. 11.44 czasu uniwersalnego.
Kościół parafialny
Historia wienieckiej parafii sięga XIV wieku. Około 1880 r. rozebrano drewniany kościół. Na jego miejscu w latach 1957-1964 wzniesiono świątynię murowaną pw. Przemienienia Pańskiego. Jest to budowla neogotycka według projektu Artura Goebela. Wnętrze zdobi XIX-wieczny ołtarz i pochodzące z tego samego okresu rzeźby, przeniesione z katedry włocławskiej. Na założonym w 1821 r. cmentarzu wzniesiono w r. 1898 neoromańską murowaną kaplicę.
Brzezie
Leży przy skrzyżowaniu dróg 268 i 252. Rodowód wsi sięga średniowiecza. W roku 1308, gdy po raz pierwszy wymieniono jej nazwę. Piękny pałacyk z czerwonej cegły, zdobiony białym kamieniem, ukryty w parku, wzniesiono w roku 1873. Dwadzieścia lat wcześniej majątek w Brzeziu nabył ten sam Leopold Kronenberg, który był właścicielem Wieńca. To on kazał zbudować pałac, zdobiąc go swym herbem i napisem “LABOR”, czyli “PRACA”. Wnętrza zdobią płaskorzeźby przedstawiające sceny batalistyczne. Na uwagę zasługują też oryginalne, bogato zdobione sufity i piece kaflowe. Dziś budynek pełni funkcje placówki opiekuńczo-wychowawczej i Zespołu Szkół w Brzeziu.
Brześć Kujawski
Malownicze 4,5-tysięcznym miasteczko, pod wieloma względami zupełnie wyjątkowe w prehistorii i nowożytnej historii Polski. To tutaj, wykopaliska odsłoniły pierwszą osadę kultury lendzielskiej z okresu neolitu z 50 domami trapezowatymi, znaną z archeologii światowej, jako grupa brzesko -kujawska. 5000 lat temu nasi prabrześcianie na rogatkach obecnego miasta budowali monumentalne, kamienno – ziemne „leżące” ostrosłupy o długości na 3 metry i 5-7 metrów szerokości. W wyniku prowadzonych od ponad 70 lat wykopalisk na terenie Gminy zinwentaryzowano łącznie 217 stanowisk archeologicznych. W pobliskim, wiekowym (pierwsza wzmianka z 1154 roku) Wieńcu odsłonięto grób z okresu kultury megalitycznej, z którego pochodzi czaszka około siedemdziesięcioletniego, męskiego przedstawiciela rasy czarnej (!) Oto jak fantazyjnie kształtowały się korzenie obecnych mieszkańców Ziemi Brzeskiej. Brześć to dawne miasto książąt i królów istniejące już w XI – XII wieku. Tu w 1260 r. urodził się, mieszkał i stąd zarządzał Księstwem Brzesko – Kujawskim najznamienitszy brześcianin, Władysław Łokietek, zjednoczyciel i – od 1320 r. – Król Polski. Od 1330r.
Brześć był najpotężniejszą twierdzą regionu, stąd i Królowie Polski bywali tu wielokrotnie. Poza Władysławem Łokietkiem, dla którego Brześć był miastem rodzinnym i wyjątkowym, dokumenty dowodzą, że w latach 1399 – 1430 Władysław Jagiełło przebywał tu 27 razy.
W dniu 19 kwietnia 1346 roku na Zamku Książęcym w Brześciu Król Polski Kazimierz Wielki nadał prawa miejskie Bydgoszczy, obecnej stolicy Województwa Kujawsko -Pomorskiego. Tu odbywano zjazdy polsko – krzyżackie ( latach 1320 i 1324), zawierano pokoje (31 grudnia 1435r. w wojnie polsko – krzyżackiej) i odbywano sejmy i sejmiki z udziałem Królów ( w 1436 roku Konstytucja wyznaczyła Brześć, jako miejsce sejmików Zawieruchy dziejowe nie pozostawiły we współczesnym Brześciu zbyt wielu zabytków materialnych, zachował się jednak unikalny w regionie, urbanistyczny układ miasta średniowiecznego.
Stadnina koni Falborek
Stadnina koni Falborek Arabians powstała w 2000 roku. Zaliczana jest do największych stadnin prywatnych hodująca konie arabskie czystej krwi w Polsce. Położona malowniczo wśród przepięknych, falborskich lasów, w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Zgłowiączki. Dokładnie położona jest w województwie kujawsko-pomorskim, w sercu Kujaw, w historycznym mieście – Brześciu Kujawskim, które jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Z historycznego punktu widzenia bez wątpienia najznamienitszym obywatelem i mieszkańcem Brześcia Kujawskiego, był urodzony tutaj Władysław Łokietek – książę brzeski i kujawski, zjednoczyciel i król Polski.
Korty Tenisowe w Pałacu Bursztynowym
Tych, którzy uwielbiają się realizować w sporcie zapraszamy na korty (kryte i odkryte) w ogrodach Pałacu Bursztynowego. Z obsługą kortów na stałe współpracują trenerzy i sparingpartnerzy – starannie dobrani, profesjonaliści, przy tym życzliwi i wyrozumiali.
Ogrody Płacowe
W pałacowym ogrodzie posadzono 30 tysięcy roślin m.in.: forsycji, azalii, rododendronów, róż, hortensji, złotokapów, hibiskusów. Są też jodły, dęby, buki i ostrokrzewy. W części wschodniej ogrodów znajduje się amfiteatr na wodzie z szemrzącym wodospadem, sztucznym jeziorem i rzeczką oraz stylową wschodnią rezydencją i miejscem do słonecznych spotkań. Kilka mostków umożliwia pokonywanie rzeki i dojście do ogrodu botanicznego z licznymi rzeźbami i fontannami.
Kotlina włocławska
Włocławek leży na styku Ziemi Dobrzyńskiej i Kujaw, w dolinie Wisły. Z centrum miasta widoczne są malownicze wzniesienia szpetalskie na prawym brzegu Wisły. Najwyższa kulminacja tego terenu to wzniesienie św. Gotarda mające 132,53 m n.p.m. u podnóża, którego przed wiekami stał klasztor benedyktynów, a później cystersów. Roztacza się stąd wspaniały widok na panoramę Włocławka i co ciekawsze można zdobyć odznakę krajoznawczą PTTK. Aby to zacne odznaczenie otrzymać, wystarczy tylko „wspiąć” się na wzgórze. Na prawobrzeżnej skarpie Wisły w rezerwacie „Kulin” znajduje się unikalne i największe w Polsce miejsce występowania wyjątkowej rośliny: dyptamu jesionolistnego tzw. gorejącego krzewu Mojżesza. Jest to wyjątkowa bylina, która w okresie kwitnienia (czerwiec) wydziela olejki eteryczne mające właściwości samozapalne przy wysokich temperaturach. Co więcej wszyscy chcący powąchać kwiat muszą uważać, gdyż olejki te przy działaniu promieni słonecznych powodują poważne, choć niebolesne poparzenia skóry, objawiające się dopiero po kilku dniach. Ciekawostką jest też fakt, iż do dziś dnia nie udało się znaleźć odpowiedzi, w jaki sposób ta unikalna bylina pochodząca z basenu Morza Śródziemnego znalazła się na skarpie wiślanej.
Źródło: Uzdrowisko Wieniec-Zdrój
ZOBACZ TAKŻE