– Starość jest siedzibą mądrości. Podarujmy tę mądrość młodym. Niech będzie jak dobre wino, które z latami staje się lepszePapież Franciszek

Projekt “BEZPIECZNIE WE WŁASNYM DOMU – nowoczesne technologie w usługach opiekuńczych dla Seniorów i osób nie w pełni samodzielnych z podregionu rybnickiego” realizowany jest przez stowarzyszenie „EBI Association”, Miasto Jastrzębie-Zdrój i pioniera w dziedzinie teleopieki senioralnej w Polsce – firmę OpiekaNova Sp. z o.o. Partnerami projektu i wszystkich działań wspierających mieszkańców naszego podregionu są Urzędy Miast: Rybnik, Wodzisław Śląski, Racibórz wraz ze swoimi Ośrodkami Pomocy Społecznej. Razem będziemy starali się poprawić jakość życia Seniorów i osób niepełnosprawnych usługami teleopiekuńczymi w okresie od 01.06.2017r.- 31.05.2019r. Obejmować będziemy wsparciem mieszkańców całego podregionu rybnickiego.

Projekt BEZPIECZNIE WE WŁASNYM DOMU odpowiada na potrzeby zmieniających się czasów. Nowoczesne technologie dają możliwość ogromnego dostępu do wiedzy i informacji, mogą pomóc w rozwiązaniu wielu problemów ludzi starszych, w tym poprzez system TELEOPIEKI. Wsparcie profesjonalistów poprzez szybkie i szeroko dostępne działanie teleopiekunów ze stworzonego u nas Centrum alarmowego przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w domach Seniorów na takich samych warunkach, jak to ma miejsce w Niemczech, Francji czy Szwecji, gdzie system działa już wiele lat. Jedyną trudnością w naszym społeczeństwie jest świadoma chęć niesienia pomocy sąsiadom, w tym także Seniorom z lokalnej społeczności, bez której teleopieka nie może sprawnie funkcjonować. Dlatego też naszą rolą jest budowanie świadomości społecznej i zaufania.

Powinniśmy kształtować nowy sposób myślenia o Seniorach, starości i relacjach międzypokoleniowych. Musimy ograniczyć zjawisko egoizmu społecznego, podejmować działania mające na celu niwelowanie uprzedzeń, stereotypów, a przede wszystkim dyskryminacji ze względu na wiek. Rolą społeczeństwa jest także budowanie poczucia odpowiedzialności międzypokoleniowej, wskazując na współzależność między osobami w różnym wieku.

Prognozy demograficzne wskazują, iż udział ludzi starszych w populacji naszego kraju dynamicznie wzrasta. W 2050 r. blisko 35% mieszkańców miast stanowić będą osoby w wieku 65 lat i więcej, zaś na wsiach ich udział będzie wynosił około 30%. Średnia długość życia z biegiem lat wydłuża się. Wobec powyższego jako społeczeństwo stajemy w obliczu wyzwania, jakim jest objęcie opieką osób starszych, ich aktywizacja społeczna oraz wsparcie w ich domach. Musimy sprostać oczekiwaniom ludzi starszych i wykorzystać ich potencjał.

Społecznym wyzwaniem naszego dziesięciolecia jest zmiana postrzegania. Nie możemy osób starszych spychać na margines życia społecznego. Stąd przy współpracy Miast, Ośrodków Pomocy Społecznej, organizacji pozarządowej i doświadczonego lidera teleopieki powstał projekt BEZPIECZNIE WE WŁASNYM DOMU, który pozwala Seniorom pozostać samodzielnym i korzystać z uroków życia, by nadal czuli się potrzebni w lokalnej społeczności. By nie zmniejszać ich komfortu życia zabierając z dotychczasowego miejsca, w którym żyją, jeśli mają jeszcze możliwość samodzielnego życia. Perspektywa pobytu w placówce opiekuńczej zostaje maksymalnie odroczona w czasie, a ryzyko niezaopiekowania się nimi w momencie zagrożenia życia zniwelowane niemal do zera. Dzięki temu my, jako społeczeństwo, możemy dłużej cieszyć się obecnością ludzi starszych – naszych rodziców, dziadków, przyjaciół – i korzystać z ich wiedzy i doświadczenia.

Co ważne – udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny!

Jeśli chcesz dowiedzieć się, na czym polega teleopieka, jak pracują teleopiekunowie, jakie są statystyki ratunkowe Centrum alarmowego, a także jak zgłosić siebie lub bliską Ci osobę do projektu – wejdź na naszą stronę opiekanova.pl lub zadzwoń do biura projektu (tel. 32 470 60 77) lub najbliższego Ośrodka Pomocy Społecznej pytając o teleopiekę.

 

INFORMACJE O TELEOPIECE

Usługa TELEOPIEKI polega na podłączeniu podopiecznego do sieci teleinformatycznej, zapewniającej bezpośredni kontakt z Centrum Alarmowym i przeszkolonym opiekunem (psycholog, opiekun senioralny), który w razie konieczności niezwłocznie rozpocznie akcję pomocową. Dzięki temu konieczna pomoc jest natychmiastowa a samotne oczekiwanie na lekarza- co jak wynika z obserwacji służb ratowniczych, stanowi główny powód nieskutecznych akcji ratunkowych- zostaje wyeliminowane. Wsparcie profesjonalistów poprzez szybkie i szeroko dostępne działanie teleopiekunów ze stworzonego u nas Centrum alarmowego przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w domach Seniorów na takich samych warunkach, jak to ma miejsce w Niemczech, Francji czy Szwecji, gdzie system działa już wiele lat.

W domu podopiecznego montowane jest wysokiej jakości urządzenie (przekaźnik) wyposażone we własną kartę SIM i wykupiony abonament na okres 20 miesięcy działania w projekcie. Dzięki temu Centrum Alarmowe ma możliwość komunikacji głosowej z podopiecznym.

Podopieczny zostaje wyposażony w przycisk alarmowy w postaci zegarka lub wisiorka, który jest odporny na działanie wody. Bez obaw można wykonywać wszystkie czynności dnia codziennego, z kąpielą włącznie.

Z dniem 20.06.2017. ruszyła rekrutacja do projektu.

Projekt w 100% jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego , budżetu Państwa i wkładu własnego realizatorów.

Źródło: Organizator