Aktualności
Harmonogram postoju mammobusów w dniach od 2 do 30 listopada
Listopad to dobry moment, aby w ostatnich tygodniach kończącego się roku zdążyć, umówić się na badania profilaktyczne w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi. Warto jeszcze w starym roku zrobić mammografię, aby mieć wiedzę na temat stanu swojego zdrowia.
Badania mammograficzne można wykonać bezpłatnie w ramach finansowanego przez NFZ populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi, adresowanego do kobiet w wieku 50-69 lat, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:
- nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat;
- otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka: rak piersi wśród członków rodziny, mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2; nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym.
W ramach programu wczesnego wykrywania raka piersi także w listopadzie w wielu powiatach w całym kraju stacjonować będą mammobusy, w których Panie mogą wykonać mammografię. Aktualne informacje o terminach i miejscach postoju mammobusów można znaleźć na stronach internetowych Oddziałów Wojewódzkich NFZ.
Dolnośląski OW miejsca postoju mammobusów
Kujawsko-Pomorski OW miejsca postoju mammobusów
Lubelski OW miejsca postoju mammobusów
Lubuski OW miejsca postoju mammobusów
Łódzki OW miejsca postoju mammobusów
Małopolski OW miejsca postoju mammobusów
Mazowiecki OW miejsca postoju mammobusów
Opolski OW miejsca postoju mammobusów
Podkarpacki OW miejsca postoju mammobusów
Podlaski OW miejsca postoju mammobusów
Pomorski OW miejsca postoju mammobusów
Śląski OW miejsca postoju mammobusów
Świętokrzyski OW miejsca postoju mammobusów
Warmińsko-Mazurski OW miejsca postoju mammobusów
Wielkopolski OW miejsca postoju mammobusów
Zachodniopomorski OW miejsca postoju mammobusów
MILION POLEK SKORZYSTAŁO Z MAMMOGRAFII W 2014 R.
Prawie milion przebadanych kobiet, około kilkunastu tysięcy postojów mammobusów — to bilans Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi w 2014 roku.
Każdego dnia mammobusy odwiedzały dziennie od kilkunastu do kilkudziesięciu wsi, miast i miasteczek w całym kraju. Stacjonowały szczególnie tam, gdzie nie ma stacjonarnych gabinetów, tak aby, jak największa liczba Pań mogła wykonać mammografię.
W całym kraju, w pracowniach stacjonarnych oraz mammobusach — przebadano 964 901 pań w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Wartość udzielonych świadczeń wyniosła 81 623 562 zł. Najliczniej z możliwości wykonania badań mammograficznych korzystały mieszkanki województwa wielkopolskiego, śląskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego oraz łódzkiego. Co ważne — ok. 50 tysięcy pacjentek skierowano na dalszą diagnostykę lub leczenie.
Z kolei z Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy skorzystało w ubiegłym roku 677 128 osób. Wartość wykonanych świadczeń we wszystkich etapach programu wyniosła 27 275 618 zł.
Programy profilaktyczne finansowane przez NFZ mają na celu zapobieganie chorobom poprzez wczesne wykrycie choroby oraz kontrolowanie czynników ryzyka.
Program profilaktyki raka piersi (mammografia) skierowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:
- nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat;
- otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia
- następującymi czynnikami ryzyka:
- rak piersi wśród członków rodziny;
- mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2;
- nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym.
Program profilaktyki raka szyjki macicy (cytologia) skierowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat:
- które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat;
- obciążonych czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV – typem wysokiego ryzyka), które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Źródło: www.nfz.gov.pl
ZOBACZ TAKŻE