Przepis na tę świąteczną potrawę pochodzi z najnowszej książki Jolanty Kwaśniewskiej „Jedz zdrowo, ćwicz z głową, żyj szczęśliwie!”, w której proponuje kilkadziesiąt przepisów kulinarnych zarówno własnego autorstwa, jak i mistrzów kuchni oraz napisanych przez zaprzyjaźnione gwiazdy, m.in. Natalię Kukulską, Katarzynę Zielińską, czy Urszulę Dudziak. W smacznym albumie znalazły się także dania, które Polacy tradycyjnie wybierają na wigilię: barszcz, zupa grzybowa czy rybna.

Książka adresowana jest przede wszystkim do osób dojrzałych, a zawarte w niej przepisy można wykorzystywać przez cały rok, nie tylko podczas Świąt. Znajdują się w niej proste potrawy, ze składników, które są niedrogie i łatwo można je znaleźć w każdym sklepie. Przy niektórych przepisach podany jest ich orientacyjny koszt – część dań kosztuje poniżej 10 złotych za porcję! Książka podpowie, jak samemu upiec chleb, idealnie doprawić rybę czy przygotować zupę, która zachwyci wszystkich przy wigilijnym stole.

Zawsze na Święta jedliśmy barszcz czerwony, ale w tym roku po raz pierwszy spróbujemy zupy rybnej z karpiem według przepisu mistrza kulinarnego Tomasza Królikowskiego. Jest to nie tylko pyszna, ale i bardzo ekonomiczna propozycja. Do jej użycia wystarczą tylko dwie głowy karpia. One i tak zawsze zostają po przygotowaniu dzwonka z karpia, które tradycyjnie jemy w Święta. Dzięki temu nic się zmarnujemówi Jolanta Kwaśniewska, Prezeska Zarządu Fundacji „Porozumienie Bez Barier”.

 

ZUPA RYBNA Z KARPIA

Składniki dla 6 osób:

2 średnie głowy karpia (bez oczu)
2 średnie marchewki
1 średnia pietruszka
1 mały kawałek selera (wielkości
połowy pięści)
? średniego pora
? mniejszej cebuli
ok. 4–5 łyżek gęstej kwaśnej śmietany (ilość
zależna od gęstości śmietany)
2 liście laurowe
3 ziarenka ziela angielskiego
1 płaska łyżka mąki
1 l wody
1 płaska
łyżka soli
3 łyżki soku z cytryny (ja czasami doprawiam
kwaskiem cytrynowym, ale to już kwestia
wprawy)
1 płaska łyżka cukru
pieprz

Przygotowanie:
Do garnka wkładamy głowy karpia, dodajemy ziele angielskie i liście laurowe. Zalewamy zimną wodą i na wolnym ogniu gotujemy pod przykryciem przez ok. 20 minut. Dodajemy obrane i pokrojone w cząstki: marchewki, pietruszkę, seler, por i cebulę. Gotujemy przez ok. 30 minut, aż warzywa będą miękkie. W czasie gotowania dolewamy tyle wody, ile wyparowało z zupy. Wyciągamy ostrożnie głowy ryb, tak aby pozostały w całości. Do zupy dodajemy sól, sok z cytryny oraz cukier. Odrobinę wywaru (ok. ? szklanki) odlewamy do szklanki lub pojemnika, po czym bardzo dokładnie mieszamy z mąką i śmietaną. Powstały zaczyn wlewamy do gotującej się zupy i dokładnie mieszamy. Na koniec doprawiamy ją pieprzem (powinna być lekko ostra). Jeśli potrzeba, dodajemy też odrobinę soli.

***

Jolanta Kwaśniewska – Była Pierwsza Dama Polski (1995 – 2005), założycielka i prezeska Fundacji „Porozumienie Bez Barier”, prawniczka, członkini wielu organizacji międzynarodowych oraz honorowa patronka licznych inicjatyw o zasięgu europejskim i światowym. Inicjatorka oraz organizatorka różnorodnych i wyjątkowo udanych kampanii prozdrowotnych (rak piersi, choroby serca, cukrzyca, AIDS). Społeczniczka, zwolenniczka udziału jak największej liczby kobiet w życiu politycznym i społecznym kraju. Od wielu lat zajmuje się problematyką przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Prowadzi szkolenia dla kobiet wychodzących z bezrobocia, a także szkolenia wizerunkowe patronując Stowarzyszeniu Dress for Success Poland. Współzałożycielka Kongresu Kobiet. Pełni funkcję honorowej przewodniczącej polskiego oddziału międzynarodowej organizacji Vital Voices, której celem jest rozwijanie i odkrywanie potencjału przywódczego kobiet poprzez ideę mentoringu. Obecnie realizuje program ,, Oswajanie Starości’’. Uświadamia, że do starości trzeba się przygotować. Za działalność charytatywną oraz humanitarną uhonorowana wieloma krajowymi, jak również międzynarodowymi nagrodami i odznaczeniami w tym tytułem doktora honoris causa oraz Orderem Uśmiechu. Ceni skuteczność w działaniu. Niepoprawna optymistka. Założyła Fundację „Porozumienie Bez Barier”, by pokazać, że można skutecznie pomagać innym. Ulubione powiedzenie: „Więcej pary w koła, mniej w gwizdek”.

Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier” – działa nieprzerwanie od 1997 roku doskonaląc formy i jakość udzielanej pomocy. W marcu 2004 roku otrzymała status Organizacji Pożytku Publicznego. Jej znakiem jest motyl symbolizujący wiosnę, budzące się życie, nadzieję i radość.

Źródło: Fundacja “Porozumienie Bez Barier”/materiały prasowe, www.fpbb.pl