Rusza wspólny projekt KGHM Polska Miedź S.A. (KGHM), Polskiej Grupy Uzdrowisk i KGHM CUPRUM Sp. z o.o. CB-R (KGHM Cuprum). W ramach programu poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy w KGHM, spółki Grupy Kapitałowej podejmą współpracę, której celem jest poprawa leczenia i rehabilitacji ich pracowników, w odniesieniu do głównych problemów zdrowotnych identyfikowanych w poszczególnych zakładach. Załoga będzie mogła skorzystać m.in. z pobytów leczniczych i rehabilitacyjnych.

Ośrodki uzdrowiskowe w Polanicy, Dusznikach, Kudowie, Cieplicach, Świeradowie oraz Połczynie przyjmować będą pracowników Grupy Kapitałowej na pobyty lecznicze, rehabilitacyjne i programy profilaktyki zdrowotnej, szczególnie dostosowane do charakteru pracy w KGHM. Nowi kuracjusze będą przyjeżdżać w ramach programu „Opracowanie propozycji profilaktyki oraz rehabilitacji pracowników KGHM w odniesieniu do wypadkowości i narażenia pracowników w środowisku pracy występującego w KGHM”, który jest przedmiotem implementacji w ramach rozwiązania organizacyjnego realizowanego wspólnie przez spółki Grupy.
– To inicjatywa prozdrowotna, do której wdrożenia przyczynią się bezpośrednio uzdrowiska PGU, jako gospodarz goszczący kuracjuszy. Wdrażany program profilaktyczny i leczniczy ma zniwelować skutki urazów i chorób zawodowych oraz zmniejszyć ryzyko zachorowań. Wpłynie to korzystnie na stan zdrowia pracowników KGHM oraz umożliwi skuteczną rehabilitację i powrót do zdrowia pracowników po przebytych chorobach i zabiegach – mówi Edward Brusiłowicz, Dyrektor ds. Lecznictwa Uzdrowisk Kłodzkich S.A. – Grupa PGU.

W pierwszej fazie wdrożenia przewidziano specjalnie opracowane pakiety pobytowe dla osób z chorobami kardiologicznymi, narządu ruchu, układu oddechowego oraz dla osób z zaburzeniami psychosomatycznymi. Programy profilaktyczne realizowane będą pod okiem wykwalifikowanej kadry medycznej uzdrowisk z użyciem nowoczesnego sprzętu i naturalnych surowców. Pracownicy otrzymają także niezbędne wskazówki, jak samemu dbać o zdrowie, zmienić styl życia i dietę, z korzyścią dla ich kondycji i zdrowia. Pośrednio wpłynie to na spadek absencji chorobowej w pracy i zmniejszy ryzyko wypadków.

Projekt zakłada korzyści zdrowotne dla pracowników w postaci wczesnego wykrywania zwłaszcza schorzeń sercowo-naczyniowych i pulmonologicznych, ukierunkowanie pracowników na czynne dbanie o własne zdrowie i pomoc przy zaburzeniach psychosomatycznych, które należą już dziś do chorób cywilizacyjnych.

– Korzyści z takiego porozumienia płyną zarówno dla pracowników, jak i dla spółki. Dbałość o zdrowie i dostęp do profesjonalnego leczenia zmniejszy rotację pracowników z przyczyn chorobowych, zmniejszy ryzyko trwałej utraty pracy, niepełnosprawności i wypadków w pracy, dlatego jest elementem szerszej polityki nowego programu BHP w KGHM. Duży nacisk kładziony jest na budowanie nawyków zdrowotnych poprzez edukację pracowników w zakresie profilaktyki zdrowotnej i zagrożeń płynących z lekceważenia oznak chorobowych, które mogą uwidocznić się również w miejscu pracy – mówi Wojciech Krasoń, p.o. Prezesa Zarządu Uzdrowisk Kłodzkich S.A. – Grupa PGU.

Trójstronne porozumienie, umożliwiające wdrożenie projektu profilaktyki i poprawy zdrowia pracowników KGHM, to ważny krok w kierunku realizacji polityki prozdrowotnej oraz zacieśniania relacji interpersonalnych i współpracy wewnątrz Grupy Kapitałowej KGHM. Projekt realizowany jest w ramach „Programu poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy KGHM Polska Miedź S.A. do roku 2020”, który Spółka przyjęła do realizacji w grudniu 2014 r. Jest on częścią nowej polityki BHP w KGHM i ma na celu wyrobienie dobrych nawyków zdrowotnych wśród pracowników, co przyczyni się do zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa pracy. Inicjatorem projektu jest KGHM. Za obszar rehabilitacyjny i leczniczy będzie odpowiadać Polska Grupa Uzdrowisk, zaś nad realizacją projektu będzie czuwać KGHM CUPRUM.

Program „Opracowania propozycji profilaktyki oraz rehabilitacji pracowników KGHM w odniesieniu do wypadkowości i narażenia pracowników w środowisku pracy występującego w KGHM”, zostanie zgłoszony do konkursu organizowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach 43. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy w kategorii przedsięwzięcia organizacyjne i edukacyjne.

Źródło: Polska Grupa Uzdrowisk (PGU)

www.uzdrowiska-pgu.pl