Aktualności
Seniorzy KUTW ćwiczyli poślizgi jak rajdowcy
Grupa 14 studentów-seniorów Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy doskonaliła techniki jazdy. Wychodzenia z poślizgu uczył ich jeden z najlepszych polskich kierowców rajdowych, Marcin Gagacki.
Komenda Miejska Policji i WORD w Bydgoszczy zorganizowali darmowe szkolenie dla kierowców powyżej 50 roku życia. Wzięło w nim udział 30 uczestników w tym 14 studentów–seniorów Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy. Warunkiem udziału w szk0leniu było posiadanie prawa jazdy kategorii „B”. Zajęcia odbywały się w ramach programu „50+ na drodze”. Szkolenie odbyło się w dniach 18-19 marca br. Pierwszego dnia uczestnicy spotkania odświeżyli sobie wiedzę teoretyczną. Prowadzący zajęcia mł. aspirant Szymon Porażyński z wydziału prewencji zapoznał zebranych ze zmianami w przepisach ruchu drogowego.
– W drugim dniu zajęć stosowaliśmy w praktyce uzyskaną wiedzę teoretyczną. Na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bydgoszczy zapoznaliśmy się z zastosowaniem defibrylatora AED. Zajęcia prowadził sierż. sztab. Maciej Kujawiński, ratownik medyczny – mówi Zbigniew Szymański.
– Po części praktycznej czekał nas jeszcze próbny egzamin teoretyczny. Nie wszystkim z nas udało się osiągnąć 68 punktów, czyli wymagane minimum. Mnie zabrakło 3 punkty. Na szczęście prawa jazdy nie straciłam. Surowym egzaminatorem był pracownik WORD, Krzysztof Paśnicki – opowiada z uśmiechem Bożena Sałacińska.
– Rajdowiec Marcin Gagacki zademonstrował nam jak pokonać tor przeszkód pojazdem wyposażonym w tzw. troleje. Są rolki zamontowane na tylnej osi pojazdu. Każdy uczestnik kursu mógł sprawdzić swoje umiejętności pod bacznym okiem rajdowca. Dzięki niemu wiem, jak zachować się w ekstremalnej sytuacji na drodze – dzieli się swoją wiedzą Barbara Piłat.
– Program szkolenia adresowany był do kierowców powyżej 50-tego roku życia. Jego celem było przypomnienie podstawowych zagadnień z zakresu ruchu drogowego. Uczestnictwo w kursie dało mi możliwość zaktualizowania wiedzy i poprawienie umiejętności za kółkiem – dodaje Zofia Stefanowicz.
– Zaprosiliśmy do udziału kierowców którzy mają prawo jazdy od kilkudziesięciu lat. Szczególną uwagę zwróciliśmy na zwalczanie rutyny. Kierowcom z dużym stażem uświadomiliśmy odpowiedzialność za siebie i innych uczestników ruchu drogowego – podsumowuje szkolenie Tomasz Szoch z WORD.
Autor: Miłosz Sałaciński, Kazimierzowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, kutw.pl
ZOBACZ TAKŻE