Aktualności, Programy zdrowotne
W trosce o dobre słyszenie. W marcu zbadaj swój słuch!
3 marca Światowa Organizacja Zdrowia zwraca szczególną uwagę na rolę prewencji, potrzebę szybkiej interwencji i natychmiastowego badania w przypadku zaobserwowania problemu słuchu u siebie czy bliskich oraz znaczenie właściwego leczenia zaburzeń tego organu.
Słuch jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka. Dlatego każdego roku 3 marca, podczas Światowego Dnia Ochrony Słuchu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uwidacznia znaczenie prawidłowego słuchu dla ludzkiego życia. Problem głuchoty staje się coraz bardziej poważny. Na świecie zmaga się z nim już 360 mln osób.
Światowa Organizacja Zdrowia szeroko promuje ochronę słuchu, a także wspiera kraje świata w programach profilaktyki i leczenia tego narządu. Według danych organizacji, aż 360 milionów ludzi na świecie, w tym aż 32 miliony dzieci cierpi z powodu głuchoty. Stanowi to ponad 5 procent populacji mieszkańców globu.
W Światowym Dniu Ochrony Słuchu WHO zwraca szczególną uwagę na rolę prewencji, potrzebę szybkiej interwencji i natychmiastowego badania w przypadku zaobserwowania problemu słuchu u siebie czy bliskich oraz znaczenie właściwego leczenia zaburzeń tego organu.
Eksperci radzą, aby w celu zachowania dobrego słuchu stosować się m.in. do następujących wskazówek:
- wykonywać regularne badanie słuchu,
- nie słuchać głośno muzyki i ograniczać używanie słuchawek,
- nie przebywać długo w miejscach, w których panuje duży hałas,
- kupować sprzęt elektroniczny, który posiada niskie parametry głośności,
- w przypadku zauważania u siebie zaburzeń słuchu udać się do poradni laryngologicznej.
Na rzecz ochrony słuchu i poprawy jakości słyszenia powstała kampania społeczna pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej „Usłyszeć Świat – Usłysz Wszystkie Odcienie Dźwięków” Osoby zainteresowane problematyką odsyłamy do strony internetowej www.slyszymy.pl
Polskie Stowarzyszenie Protetyków Słuchu zaprasza w marcu na BEZPŁATNE BADANIA SŁUCHU, na które można zgłaszać się do gabinetów protetycznych członków Stowarzyszenia. Lista Gabinetów Protetyki Słuchu członków PSPS znajduje się na stronie Stowarzyszenia www.psps.pl
Audiometryści w uzasadnionych przypadkach (dotyczy osób niepełnosprawnych i sędziwych) dojadą do miejsca zamieszkania, aby wykonać badanie słuchu po uprzednim telefonicznym zgłoszeniu.
Zbadaj swój słuch i usłysz wszystkie odcienie dźwięków.
Źródło: Materiały prasowe/Polskie Stowarzyszenie Protetyków Słuchu, psps.pl
ZOBACZ TAKŻE