Kwiecień jest szczególnie niebezpiecznym okresem dla alergików, ze względu na pylenie brzozy, która jest drugim (zaraz za trawami) pyłkiem roślin, który najczęściej uczula Polaków. Niestety, nawet pozostając w domu w obecnej sytuacji nie unikniemy kontaktu z alergenami.

Czym jest alergia wziewna?

Alergia jest związana z nadreaktywną odpowiedzią układu odpornościowego na niektóre bodźce. W normalnych okolicznościach komórki immunologiczne nie reagują na te substancje. U alergików natomiast działają natychmiast, wysyłając na spotkanie alergenów duże ilości histaminy – substancji powodującej stan zapalny, objawiający się reakcją alergiczną. Odpowiedź alergiczna u każdej osoby może mieć inny przebieg, ale można wyróżnić kilka objawów, które występują u większości uczulonych. Najczęściej spotykane dolegliwości to:

  • katar sienny
  • kaszel
  • duszności
  • wysypka
  • zaczerwienienie i świąd spojówek

Do wystąpienia alergii może przyczynić się wiele substancji: sierść zwierząt, kurz, pyłki, a także konkretne pokarmy, szczególnie owoce i warzywa. Jednak wiosenną zmorą alergików są alergeny wziewne, które występują w postaci pyłków drzew, traw lub chwastów. Najwyżej na liście pylących wrogów każdego alergika znajdują się: wierzba, topola, dąb, brzoza, olcha (pylą w kwietniu), babka, komosa, perz, bylica (maj-sierpień) a także grzyby z rodziny Cladosporium oraz pleśnie Alternaria (lipiec-wrzesień).

Kalendarz pyleń

Jest to bardzo wygodne narzędzie, które pozwoli każdemu alergikowi śledzić na bieżąco pylenie roślin powodujących reakcje uczuleniowe. Kalendarz pyleń zazwyczaj podzielony jest na kwartały lub miesiące. W konkretnych polach tabeli można znaleźć informacje o tym, jakich pyłków należy się spodziewać w danym czasie i jaki jest stopień zagrożenia – od słabego, poprzez umiarkowany, aż do poważnego. W takich dniach zaleca się alergikom pozostanie w domu. Niektóre kalendarze zawierają również informacje na temat skali pylenia interesującej nas rośliny w konkretnym regionie Polski. Jest to o tyle wygodne, że możemy w oparciu o taką prognozę zaplanować urlop. Wybierając kalendarz, z którego będziemy czerpać wiedzę, warto zwrócić uwagę, aby był on opracowany przez wiarygodne źródło, jak na przykład Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych czy Światowa Organizacja Alergii.

Dom alergika

Jeżeli objawy alergii są wyjątkowo dokuczliwe, nie obędzie się bez leków antyhistaminowych. Niemniej jednak możemy je w pewnym stopniu zminimalizować, poprzez przystosowanie mieszkania do potrzeb alergika. Powinno ono być regularnie sprzątane i wietrzone, ale starajmy się unikać otwierania okien w ciepły, suchy i wietrzny dzień – w takim przypadku sprawdzi się systematycznie czyszczona klimatyzacja w mieszkaniu. Unikajmy ciężkich zasłon – zamiast tego powieśmy w oknach gęstą, lekką firankę, która będzie przechwytywać większe pyłki.

Dodatkowo pozbądźmy się dywanów i zadbajmy o to, aby nasz odkurzacz wyposażony został w filtr zatrzymujący alergeny. Pościel alergika musi być często zmieniana i prana w temperaturze przynajmniej 60°C – na poszewkach szczególnie lubią się gromadzić alergeny. Jakość powietrza w domu alergika ma ogromne znaczenie, dlatego zaopatrzmy się w oczyszczacz z funkcją nawilżania. Będzie on filtrował pyłki oraz zanieczyszczenia, a także zadba o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu.

Źródło: informacja prasowa GetHome