Aktualności
Wiosenne alergie

Kwiecień jest szczególnie niebezpiecznym okresem dla alergików, ze względu na pylenie brzozy, która jest drugim (zaraz za trawami) pyłkiem roślin, który najczęściej uczula Polaków. Niestety, nawet pozostając w domu w obecnej sytuacji nie unikniemy kontaktu z alergenami.
Czym jest alergia wziewna?
Alergia jest związana z nadreaktywną odpowiedzią układu odpornościowego na niektóre bodźce. W normalnych okolicznościach komórki immunologiczne nie reagują na te substancje. U alergików natomiast działają natychmiast, wysyłając na spotkanie alergenów duże ilości histaminy – substancji powodującej stan zapalny, objawiający się reakcją alergiczną. Odpowiedź alergiczna u każdej osoby może mieć inny przebieg, ale można wyróżnić kilka objawów, które występują u większości uczulonych. Najczęściej spotykane dolegliwości to:
- katar sienny
- kaszel
- duszności
- wysypka
- zaczerwienienie i świąd spojówek
Do wystąpienia alergii może przyczynić się wiele substancji: sierść zwierząt, kurz, pyłki, a także konkretne pokarmy, szczególnie owoce i warzywa. Jednak wiosenną zmorą alergików są alergeny wziewne, które występują w postaci pyłków drzew, traw lub chwastów. Najwyżej na liście pylących wrogów każdego alergika znajdują się: wierzba, topola, dąb, brzoza, olcha (pylą w kwietniu), babka, komosa, perz, bylica (maj-sierpień) a także grzyby z rodziny Cladosporium oraz pleśnie Alternaria (lipiec-wrzesień).
Kalendarz pyleń
Jest to bardzo wygodne narzędzie, które pozwoli każdemu alergikowi śledzić na bieżąco pylenie roślin powodujących reakcje uczuleniowe. Kalendarz pyleń zazwyczaj podzielony jest na kwartały lub miesiące. W konkretnych polach tabeli można znaleźć informacje o tym, jakich pyłków należy się spodziewać w danym czasie i jaki jest stopień zagrożenia – od słabego, poprzez umiarkowany, aż do poważnego. W takich dniach zaleca się alergikom pozostanie w domu. Niektóre kalendarze zawierają również informacje na temat skali pylenia interesującej nas rośliny w konkretnym regionie Polski. Jest to o tyle wygodne, że możemy w oparciu o taką prognozę zaplanować urlop. Wybierając kalendarz, z którego będziemy czerpać wiedzę, warto zwrócić uwagę, aby był on opracowany przez wiarygodne źródło, jak na przykład Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych czy Światowa Organizacja Alergii.
Dom alergika
Jeżeli objawy alergii są wyjątkowo dokuczliwe, nie obędzie się bez leków antyhistaminowych. Niemniej jednak możemy je w pewnym stopniu zminimalizować, poprzez przystosowanie mieszkania do potrzeb alergika. Powinno ono być regularnie sprzątane i wietrzone, ale starajmy się unikać otwierania okien w ciepły, suchy i wietrzny dzień – w takim przypadku sprawdzi się systematycznie czyszczona klimatyzacja w mieszkaniu. Unikajmy ciężkich zasłon – zamiast tego powieśmy w oknach gęstą, lekką firankę, która będzie przechwytywać większe pyłki.
Dodatkowo pozbądźmy się dywanów i zadbajmy o to, aby nasz odkurzacz wyposażony został w filtr zatrzymujący alergeny. Pościel alergika musi być często zmieniana i prana w temperaturze przynajmniej 60°C – na poszewkach szczególnie lubią się gromadzić alergeny. Jakość powietrza w domu alergika ma ogromne znaczenie, dlatego zaopatrzmy się w oczyszczacz z funkcją nawilżania. Będzie on filtrował pyłki oraz zanieczyszczenia, a także zadba o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu.
Źródło: informacja prasowa GetHome
ZOBACZ TAKŻE
- Czytanie w starszym wieku i możliwe utrudnienia
- Czytać, czy nie czytać? – oto jest pytanie…
- Życzenia Wielkanocne
- Zakres obowiązków w profesji opiekunki osób starszych
- O zdrowiu psychicznym słów kilka….
- Flozyny – na ratunek w przypadku cukrzycy typu drugiego
- Życzenia Noworoczne
- Życzenia świąteczne
- Dobre słowa w prezencie od św. Mikołaja…
- O tradycjach związanych z Andrzejkami słów kilka….
- Zwierzak w domu a poczucie szczęścia u Seniora
- Nadciśnienie jako choroba cywilizacyjna. Co warto wiedzieć?
- Wzmacniamy organizm! Porady dla seniorów i reszty świata
- II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych
- Odwodnienie – zagrożenie dla Seniora
- Dieta osób starszych w okresie letnim
- Lato rozgościło się na dobre. Pamiętajmy o ochronie przed upałem
- Różnica pokoleń? Jak pogłębić więzi i relacje…
- Życzenia Wielkanocne
- Filmy z Seniorami w roli głównej? Tak!
- Jak radzić sobie ze strachem przed wojną?
- Dzień Kobiet
- Ukraina
- Życzenia pełne Miłości…
- Dzień Babci i Dziadka!
- Samotni seniorzy potrzebują wsparcia
- Wystawiono skierowanie do poradni kardiologicznej? To warto wiedzieć!
- Nieco spóźnione życzenia Mikołajkowe
- By sięgać wzrokiem, wyglądać i czuć się dobrze
- Wątroba w święta – jak o nią zadbać, gdy kuszą wigilijne potrawy?