Redakcja Księgi Życia, wydawnictwa zajmującego się utrwalaniem rodzinnych opowieści w postaci autobiografii, zaprasza do wzięcia udziału w kampanii społecznej #akcjarozmowa.

Inicjatorzy projektu chcą zwrócić uwagę na potrzeby osób starszych. Zachęcają do podarowania seniorom tego, czego tak często im brakuje – obecności innych ludzi, bliskości i rozmowy. Pretekstem do spotkania może być zbliżający się Dzień Babci i Dziadka.
Impulsem do zorganizowania #akcjarozmowa był problem, na jaki zwróciła uwagę jesienią 2019 roku, brytyjska marka słodyczy Cadbury. Z badań przeprowadzonych na jej zlecenie wynikało, że aż 225 tys. brytyjskich seniorów spędza nawet tydzień bez kontaktu z drugim człowiekiem. Odpowiedzią na te zatrważające wyniki była kampania „Podaruj słowa”. Firma usunęła z opakowań swoich czekolad wszystkie napisy i grafiki, a część dochodu ze sprzedaży słodyczy przeznaczyła na rzecz organizacji pracującej z osobami starszymi. Wszystkich klientów zachęcała – zgodnie z przewodnim hasłem kampanii – do „podarowania słów” seniorom, czyli wsparcia ich zwykłą, codzienną rozmową. Także w Polsce samotność osób starszych staje się coraz większym problemem. Coraz szybsze tempo życia, ograniczenie ról społecznych wyklucza osoby 65+ z wielu obszarów aktywności. W naszym kraju aż 3 na 10 osób w wieku 80+ nie spotyka się z bliskimi, nie wychodzi z domu. Co więcej, 1 na 10 osób nie jest przez nikogo odwiedzana. Poczucie osamotnienia, izolacji społecznej może prowadzić do depresji.
Do projektu #akcjarozmowa może włączyć się każdy. Zachęcamy internautów do poświęcenia czasu swoim Babciom i Dziadkom, zamieszczania na profilach w swoich social mediach (Facebook, Instagram) zdjęć z tych spotkań oraz oznaczanie ich hasztagiem #akcjarozmowa. Naszą akcję wsparły znane i lubiane postacie publiczne – dziennikarka i prowadząca „Dzień dobry TVN” Anna Kalczyńska oraz jedna z najpopularniejszych polskich aktorek Anna Dereszowska.
www.instagram.com/annakalczynskam/
www.instagram.com/dereszowska/
Wierzymy w pozytywną moc rozmowy! Podobno nawet 10 minut pogawędki z bliską osobą dodaje energii i nastraja optymistycznie na cały dzień. Z okazji zbliżających się Świąt Babci
i Dziadka podarujmy więc rozmowę seniorom i sobie samym. Więcej TUTAJ:
a TAKŻE

Źródło: informacja prasowa