24 października 2018 roku w Ustroniu odbyły się bezpłatne badania i konsultacje oraz konferencja z udziałem specjalistów, która były częścią inicjatywy „Dzień dla Zdrowia”. Imponująca liczba seniorów uczestniczyła w wydarzeniu i korzystała z atrakcji, które przygotował organizator wydarzenia – Fundacja Senioralna.

Już od godziny 9:00 w Ośrodku Tulipan, w Ustroniu rozpoczęła się konferencja, której celem było edukowanie i podniesienie świadomości seniorów w zakresie profilaktyki zdrowia oraz właściwego stylu ubierania. Podczas konferencji nasi prelegenci zaprezentowali problemy stóp, objawy zaćmy oraz metody jej usuwania, ziołolecznictwo w chorobach cywilizacyjnych. Część konferencyjną zakończył wykład kreatywnych stylistek w zakresie analizy sylwetki, analizy kolorystycznych oraz określania typu urody.

Wydarzenie to nie mogłoby się odbyć bez znakomitych prelegentów, którzy wzięli udział w konferencji:
– dr n. med. Katarzyna Adamczyk, podolog z PediMedica Ustroń
– lek. med. Krzysztof Błecha z Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza Sroki z Żywca,
– Piotr Grzędziński – specjalista z Europejskiego Centrum Okulistycznego OKULIS
– Klaudia Czerwik-Nowrot oraz Katarzyna Głąbowska – stylistki mody z Kreatywnego Duetu.

Równolegle do konferencji od rana do godzin popołudniowych odbywały się bezpłatne badania i konsultacje m.in.: badanie wzroku i konsultacje okulistyczne, badanie słuchu, badanie densytometryczne, spirometria, badanie zakwaszenia organizmu, pomiar ciśnienia krwi, badanie poziomu cukru, badanie stóp, badanie poziomu nawilżenia skóry, badanie kardiologiczne, konsultacje z refleksologiem, diagnostyka analizatorem Quantum, konsultacje lekarskie (fitoterapia, choroby wewnętrzne), pomiar tkanki tłuszczowej i BMI, konsultacje kosmetyczne, porady w zakresie szczepień ochronnych oraz profilaktyki chorób zakaźnych, konsultacje antropometryczne, konsultacje – dyżur mobilnego stanowiska wydawania Europejskiej karty Ubezpieczenia Zdrowotnego i Zintegrowanego Informatora Pacjenta, konsultacje fizjoterapeutyczne, konsultacje doboru biustonoszy, warsztaty Nordic Walking, konsultacje w zakresie analizy sylwetki, zabiegi SPA na dłonie oraz konsultacje w zakresie higieny jamy ustnej.

Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Barbara Kłosowska – Kierownik Biura Promocji Zdrowia ze Starostwa Powiatowego z Cieszyna oraz Pani Lidia Szkaradnik reprezentantka Gazety Ustrońskiej. W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy Ustronia, Skoczowa, Wisły oraz członkowie organizacji senioralnych m.in.: Uniwersytet Trzeciego Wieku z Olkusza, Jastrzębia, ze Skoczowa, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce – oddział Warszawa, Stowarzyszenie Wrzosowe Wzgórza z Cedyni oraz Polski Związek Emerytów i Rencistów z Tychów.  Miło nam było również powitać gości z Czech: z Klubu Seniora z Trzinca .

– Skorzystałam z badania stóp oraz osteoporozy, a także zmierzyłam ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi. Skonsultowałam się również z lekarzem. Jestem bardzo zadowolona z udziału w konferencji i będę się starała wdrożyć w życie najważniejsze wskazówki od specjalistów – tłumaczy Pani Katarzyna z Ustronia.

Partnerami wydarzenia byli: Bonimed lek. Krzysztof Błecha, Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Cieszynie, Mobilne Centrum Badań, Hartmann, Europejskie Centrum Okulistyczne Okulis, PediMedica dr n. med. Katarzyna Adamczyk z Ustronia, ACS Słuchmed sp. z o.o., Laboratorium Suchanek z Ustronia, Refleksolog Lidia Zaborowska, Kosela Medic, Studio Stanika Ewa Staś z Ustronia, Salon kosmetyczny Marzena Danel, Zdrowie w Praktyce, Avon Katarzyna Oleszek oraz Michalina Kuczera, Piotr Jaworski z nordic walking.

Współorganizatorem Dnia dla Zdrowia 2018 był Urząd Miasta Ustroń i Sanatorium Ustroń. Patronat medialny nad wydarzeniem objął serwis Zdrowy-Senior.org, Gazeta Ustrońska i Głos Seniora.

Fotorelacja z Dnia dla Zdrowia 2018

Autor: Serwis Zdrowy-Senior.org