Jutro (08.01.2020) idąc do lekarza nie otrzymamy recepty papierowej. W zależności od naszego wyboru trafią – na konto e-mail lub dotrą do nas SMSem. Wiadomość z kodem wystarczy pokazać w aptece farmaceucie, by sprzedał odpowiednie leki. Nowy system przyniesie wiele korzyści i nie chodzi tylko o oszczędność papieru.

Będzie możliwość wystawiania recept wielokrotnych, które pozwolą kupować leki cyklicznie, bez konieczności pojawiania się za każdym razem u lekarza. To z kolei może ograniczyć długość kolejek do lekarzy pierwszego kontaktu.
Rządowy serwis pacjent.gov.pl wymienia korzyści nowego programu:

  • otrzymasz e-receptę SMS-em lub e-mailem — wystarczy, że podasz swój numer telefonu lub adres e-mail
  • wykupisz leki z recepty w różnych aptekach nie tracąc refundacji
  • udostępnisz bliskiej osobie lub lekarzowi informację o stanie zdrowia i historię przepisanych leków
  • masz dostęp do danych medycznych swoich dzieci do 18. roku życia otrzymasz kolejną e-receptę bez wizyty w      gabinecie (w przypadku choroby przewlekłej, po ustaleniu z lekarzem)

Konto Pacjenta jest konieczne aby korzystać z programu. Można je założyć poprzez zalogowanie się w Profilu Zaufanym (tutaj https://obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany) albo przez e-dowód (https://www.gov.pl/web/e-dowod). Drugim sposobem jest założenie wniosku za pośrednictwem bankowości elektronicznej. 

  • Opcja założenia Profilu Zaufanego – przez Internet potwierdzając go w Punkcie Potwierdzającym
  1. wejdź na stronę www.pz.gov.pl.
  2. wybierz możliwość założenia Profilu Zaufanego z potwierdzeniem w punkcie potwierdzającym.
  3. odwiedź punkt potwierdzający. Masz na to 14 dni od złożenia wniosku. Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy znajduje się najbliższy. W całej Polsce funkcjonuje niemal 1500 takich punktów. To m.in. urzędy skarbowe, inspektoraty ZUS, banki, urzędy miejskie, czy wojewódzkie, a także poczty.
  4. Ważne: pamiętaj o zabraniu dowodu osobistego.
  • Profil Zaufany można założyć też za pośrednictwem bankowości elektronicznej. W tej opcji założysz go i potwierdzisz w pełni online, 24h/7 dni w tygodniu, jeśli masz internetowe konto bankowe w bankach:
  • PKO Bank Polski SA,
  • Santander,
  • Bank Pekao,
  • mBank,
  • ING Bank Śląski,
  • Millennium Bank,
  • konta na platformie Envelo.

Dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Operację potwierdzamy bankowym kodem autoryzacyjnym. Na adres mailowy otrzymamy potwierdzenie założenia konta.

Dlatego decydując się na ten sposób założenia Profilu Zaufanego, nie trzeba już potwierdzać swoich danych w urzędzie. Dzięki e-recepcie każdy przepisany lek można kupić w dowolnej aptece w całej Polsce. Jeśli któregoś z wielu przepisanych leków zabraknie w jednej aptece, nie trzeba prosić o odpis, ani obawiać się utraty refundacji.

Wystarczy pójść do innej apteki, gdzie dostaniemy lek na tę samą receptę. E-recepta jest zawsze czytelna, więc nie ma ryzyka, że pacjent otrzyma niewłaściwy lek. Wszystkie e-recepty zapisują się na Internetowym Koncie Pacjenta i tam można sprawdzić ich dawkowanie. Rodzice mogą też w ten sposób sprawdzać dawkowanie leków przepisanych swoim dzieciom do 18 roku życia.  Kiedy lekarz wystawi e-receptę pacjent może ją otrzymać na trzy sposoby.

  1. Na telefon komórkowy przychodzi SMS z 4-cyfrowym kodem. Aby zrealizować e-receptę podajesz ten kod w aptece wraz ze swoim numerem PESEL (albo numerem PESEL osoby, dla której lek kupujesz).
  2. Na swój adres e-mail otrzymujesz PDF z informacją o e-recepcie (możesz go odczytać np. w telefonie komórkowym). Zawiera on kod kreskowy, który farmaceuta zeskanuje z informacji o e-recepcie, którą masz w e-mailu.
  3. Lekarz na zakończenie wizyty wręcza pacjentowi wydrukowaną informację o e-recepcie. Wystarczy ją pokazać w aptece. Oprócz danych, które do tej pory znajdowały się na recepcie papierowej, zawiera ona specjalny kod, który umożliwi zidentyfikowanie e-recepty w systemie i wydanie leku. Sama informacja dla pacjenta nie jest receptą i dlatego nie wymaga żadnych pieczątek lub podpisu osoby, która wystawia recepty.                                                                                     

Brak dostępu do internetu czy telefonu komórkowego – nie oznacza, że pacjent nie otrzyma e-recepty.
Do tej pory osoby cierpiące na choroby przewlekłe i regularnie zażywające od lat te same leki, musiały w celu kontynuacji leczenia ponownie odwiedzić lekarza, aby wystawił kolejną receptę papierową. To już przeszłość. Teraz kolejną e-receptę na choroby przewlekłe można będzie dostać – po ustaleniu z lekarzem – bez wizyty w przychodni czy gabinecie. Powiadomienie o e-recepcie przyjdzie SMS-em na telefon pacjenta, albo pocztą elektroniczną na jego adres e-mail. Następnie wystarczy pójść prosto do apteki, aby wykupić leki. 

  • Dotychczas recepta w tradycyjnej, papierowej formie były ważna przez 30 dni od daty wystawienia. Zgodnie z nowymi przepisami, jej elektroniczna forma – e-recepta jest ważna nawet przez 365 dni, ale są wyjątki.
  • Pacjenci najszybciej powinni wykupić w aptece antybiotyki. W tym przypadku e-recepta traci ważność już po upływie 7 dni od daty wystawienia.
  • Innym wyjątkiem są leki z grupy środków odurzających, psychotropowych lub prekursorów, czyli preparatów zawierających substancje umożliwiające produkcję narkotyków. Na te leki e-recepta jest ważna przez 30 dni.
  • E-recepta na preparaty immunologiczne jest ważna przez 120 dni. Dotyczy to w głównej mierze preparatów wytwarzanych indywidualnie dla pacjenta.
  • W przypadku pozostałych leków elektroniczne recepty mogą być ważne nawet przez 365 od daty wystawienia lub podanej daty realizacji.

Tradycyjna papierowa wersja wydawana będzie przez lekarza tylko w określonych przypadkach:

  • w ramach tak zwanego importu docelowego,
  • recept dla osób o nieustalonej tożsamości,
  • recept transgranicznych (do końca 2020 r.),
  • recept pro auctore i pro familiae (decyzja o wyborze postaci recepty – papierowej lub elektronicznej – należeć będzie do osoby wystawiającej),
  • braku dostępu do systemu e-zdrowie, co może mieć związek między innymi z awarią systemu lub systemu gabinetowego czy z brakiem dostępu do internetu.

Źródło: informacje prasowe, nto.pl, https://www.gov.pl/