Covid – 19 w cięższych stadiach doprowadza do niewydolności układu oddechowego i znacznego obniżenia ogólnej wydolności fizycznej. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała specjalne zestawy ćwiczeń dla osób, które przeszły ciężkie odmiany tej choroby.Organizm ozdrowieńców stoczył ogromną bitwę, trzeba pomóc mu się zregenerować, dbając przy tym o prawidłową dietę, nawodnienie oraz sen.

Covid a fizjoterapia
Covid-19 jest chorobą wirusową, która obejmuje układ oddechowy, doprowadzając w kolejnych fazach do jego niewydolności, a także do obniżenia ogólnej wydolności fizycznej oraz psychicznej. Koronawirus powoduje szereg chorób, od łagodnego stanu zapalnego gardła do zagrażającego życiu zapalenia płuc. Przebiega w czterech głównych stadiach: bezobjawowym, pełnoobjawowym, z niewydolnością oddechową oraz z ostrą niewydolnością oddechową. Jak podkreślają fizjoterapeuci ćwiczenia fizyczne są ważną częścią rehabilitacji po przebyciu ciężkiej choroby związanej z zakażeniem koronawirusem. WHO zaleca współpracę z fizjoterapeutami nawet dla tych, którzy z powodu Covid – 19 trafili do szpitala.

Ćwiczenia dla chorych i ozdrowieńców
Polscy fizjoterapeuci pracują z pacjentami opierając się o wytyczne WHO oraz Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Zalecenia zostały zebrane w broszurze, przetłumaczonej na język polski zawierającej m.in. przykładowe ćwiczenia pomagające wrócić do zdrowia, które z czasem każdy pacjent będzie mógł wykonać sam w domu.

Dla chorujących opracowano szereg technik oddychania oraz pozycji ciała, które mogą zmniejszyć duszność, poprawić wentylację płuc czy oczyścić zalegającą wydzielinę. Są też proste ćwiczenia rozluźniające, ćwiczenia oddychania przeponowego, wydłużonego wydechu czy tak zwanego efektywnego kaszlu.  Po wyzdrowieniu fizjoterapeuta wdroży zestaw ćwiczeń zwiększający tolerancję dla wysiłku fizycznego, będzie mobilizował do większej aktywności. W kolejnej fazie opracuje wspólnie ćwiczenia, które zapobiegną skutkom unieruchomienia w szpitalu czy w domu.

Jakie ćwiczenia po wyzdrowieniu?

Przede wszystkim bardzo proste, nieskomplikowane i niewymagające, a jednocześnie powoli i konsekwentnie odbudowujące siły ozdrowieńca. Jakie? Przykładowo marsz w miejscu, wejście na stopień, pompki przy ścianie, prostowanie kolan wspięcia na palcach. Są to ćwiczenia z krzesełkami, niewielkimi ciężarkami.

Ćwiczenia dla ozdrowieńców, prowadzone pod opieką fizjoterapeuty zawsze rozpoczynają się od rozgrzewki (np. krążenia barków, unoszenie kolan), a kończą ćwiczeniami wyciszającymi. Zestawy zawierają ponadto proste ćwiczenia sprawnościowe i wzmacniające nogi oraz ramiona. Ćwiczenia przynoszą odczuwalne korzyści między innymi poprawę kondycji, złagodzenie duszności, wzmocnienie mięśni, usprawnienie równowagi i koordynacji ruchowej, poprawę sprawności umysłowej no i redukcję stresu towarzyszącemu chorobie.

Pacjenci, którzy już wyleczyli się z choroby muszą pamiętać o tym, że wciąż nie znamy wszystkich konsekwencji choroby. Nie wiemy np. jak trwałe ślady pozostawia trwałe w płucach.  Jeśli mamy za sobą ostry stan choroby, to dopiero wówczas zaczyna się kolejny etap walki o powrót do pełnej sprawności psychofizycznej.

Polską wersję broszury z zaleceniami i ćwiczeniami dla chorych i ozdrowieńców stworzoną przez WHO można pobrać bezpłatnie z linku: https://kif.info.pl/fizjoterapeuci-wspieraja-chorych-po-covid-19/

źródło: informacja prasowa