Być może za jakiś czas każdy z nas będzie znał kogoś, kto ma obowiązek pozostawania w kwarantannie. W tym trudnym czasie wszyscy jesteśmy zobligowani do dawania sobie wsparcia. Warto, żeby wiedzieć, jak wspierać osoby, które pozostają w kwarantannie.

1
Zapewnij bliską osobę, że robi dobrze
Teoretycznie osoba poddana obowiązkowi kwarantanny nie ma wyboru i musi w niej pozostać, ale wszyscy znamy życie i wiemy, że niestety państwo nie jest w stanie kontrolować wszystkich osób, które powinny pozostać w kwarantannie. W związku z tym warto swoim bliskich podziękować za to, że dzielnie poddają się temu obowiązkowi. Należy wzmocnić ich w tym, co robią: można powiedzieć, że są odpowiedzialni, że dbają nie tylko o siebie i najbliższych, ale również o całe społeczeństwo.
Wtedy osoba pozostająca w kwarantannie może poczuć, że robi coś naprawdę potrzebnego i ważnego. Jej trud i niewygody nie idą na marne. Z takim nastawieniem na pewno łatwiej jest wytrzymać czas odosobnienia.

2
Poproś o zdalną pomoc
To może być naprawdę przydatny trik. Nie ma nic gorszego, niż bezczynnie siedzieć w domu i czuć się niepotrzebnym. Jeśli ktoś z twoich bliskich pozostaje w kwarantannie, poproś go, aby zrobił coś dla ciebie zdalnie. Zaakcentuj, że czas kwarantanny może się tobie osobiście przydać, ponieważ chciałbyś skorzystać z pomocy tej osoby. Możesz poprosić o przesłanie tobie jakichś materiałów, poszukanie czegoś w internecie, przejrzenie ofert mieszkań lub samochodów, jeśli akurat ich szukasz. Sposobów na pewno jest mnóstwo. Wystarczy uruchomić wyobraźnię. Możesz wówczas połączyć przyjemne z pożytecznym.

3
Bądź on-line

Teraz, jak nigdy wcześniej, warto docenić siłę nowych technologii i korzystać z dobrodziejstw mediów społecznościowych i komunikatorów, które umożliwiają video rozmowy (Messenger, Skype czy WhatsApp). Jeśli osoba bliska pozostająca w kwarantannie nie wie, jak z nich korzystać, to warto ją nauczyć. Kontakt on-line bywa równie satysfakcjonujący i wartościowy, jak kontakt osobisty.

4
Przesyłka-niespodzianka
Jeśli tylko odległość ci na to pozwala, zrób dla bliskiego pozostającego w kwarantannie jakąś niespodziankę. Pożycz/kup książki, dołącz do tego opakowanie pysznej herbaty i zostaw pod drzwiami. Na pewno taka drobna niespodzianka podniesie na duchu. Jeśli osobiście nie masz możliwości dostarczyć takiego prezentu, to może warto poprosić kogoś znajomego, kto mieszka w okolicy osoby pozostającej w kwarantannie?
Przesyłka-niespodzianka może być też elektroniczna. Może już od dawna zbierałeś się do napisania długiego listu do przyjaciela i w tym wypadku można się zmobilizować.

5
Wypuść powietrze
Być może to najważniejszy punkt: zarówno dla ciebie, jak i dla osoby pozostającej w kwarantannie, która nie potrwa zawsze. Możesz wesprzeć taką osobę na różne sposoby wykraczające poza powyższą listę wskazówek, ale pamiętaj, że bardzo ważne jest, aby nie dać się zwariować, ponieważ w nerwowości nic lepszego nie wymyślisz.
Do sytuacji z koronawirusem trzeba podejść bardzo poważnie. Nie mam co do tego wątpliwości. Jednocześnie sugeruję wykorzystać dany nam czas na refleksję nad naszym życiem. To brzmi górnolotnie, ale kiedy będzie lepszy moment na to, jak nie teraz?

Źródło: informacja prasowa