Aktualności
Nie tylko ciekawie, ale też zdrowo. O czym pamiętać, spędzając z dzieckiem lato w mieście?

Jako Dziadkowie chcemy zapewnić naszym wnukom nie tylko atrakcyjne zajęcia, przy których będą mieć świetną zabawę, ale także takie, które będą dobre dla ich zdrowia. Oto kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę, aby letnie szaleństwa w mieście mogły być wyłącznie przyjemnością.
Miejskie wody dla ochłody
Większość dzieci kocha chlapać się w wodzie, zwłaszcza w letnie upały. Przy niemal każdej fontannie czy natrysku można zobaczyć dzieci biegające na bosaka i oblewające się wodą. Nie brakuje i tych, które moczą nogi i kąpią się w brodzikach fontann. Jak jednak przypomina sanepid, może to nieść za sobą poważne zagrożenie dla zdrowia. Woda w takich zbiornikach nie jest przeznaczona do kąpieli (a tym bardziej do picia!), nie jest więc pod tym kątem dezynfekowana, uzdatniana ani oraz kontrolowana. Dlatego, aby schłodzić się w letni dzień, lepiej poszukać okolicznych basenów i kąpielisk, których czystość jest na bieżąco monitorowana.
Powietrze latem też jest ważne
Zanieczyszczenia powietrza, mimo że mówimy o nich głównie zimą, występują również w okresie letnim. Zwłaszcza w miastach, gdzie natężony ruch samochodowy i wysokie temperatury sprzyjają zbieraniu się szkodliwych substancji. Dzieci są szczególnie narażone na wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie. Dzieje się tak między innymi dlatego, że ich system odpornościowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony, oddychają szybciej niż dorośli, a dodatkowo ze względu na wzrost fizycznie przebywają znacznie bliżej ziemi, a to właśnie tam niektóre zanieczyszczenia osiągają swoje maksymalne stężenie. Dlatego, wybierając miejskie rozrywki, zwróć uwagę na jakość powietrza w okolicy. Postaw na miejsca z dala od ruchliwych ulic lub takie, w których o jakość powietrza specjalnie zadbano.
W upały zabawa z rozwagą
Słońce i wysoka temperatura to pogoda, o której większość z nas marzy przez cały rok. Ale fale upałów, zwłaszcza w mieście, mogą być nie tylko uciążliwe, ale także niebezpieczne. Przez takie czynniki, jak gęsta zabudowa, mało terenów zielonych, koszenie trawników czy materiały stosowane w budownictwie, np. asfalt czy beton, które przez cały dzień się nagrzewają, a następnie oddają ciepło do otoczenia, w mieście trudniej o chwile ulgi od wysokich temperatur. Przy wyborze miejskich atrakcji dla dziecka należy zadbać o to, aby odpowiednio chronić je przed przegrzaniem. Unikaj długiego przebywania w pełnym słońcu, zwłaszcza w okolicach południa. Zamiast gry w piłkę czy jazdy na rowerze zaproponuj dziecku spokojniejszą rozrywkę, na przykład piknik w parku. Bardziej żywiołowe zajęcia lepiej zachować na późne popołudnie. Przez cały dzień koniecznie pamiętajcie też o odpowiednim nawodnieniu!
Źródło: informacja prasowa
ZOBACZ TAKŻE
- Czytanie w starszym wieku i możliwe utrudnienia
- Czytać, czy nie czytać? – oto jest pytanie…
- Życzenia Wielkanocne
- Zakres obowiązków w profesji opiekunki osób starszych
- O zdrowiu psychicznym słów kilka….
- Flozyny – na ratunek w przypadku cukrzycy typu drugiego
- Życzenia Noworoczne
- Życzenia świąteczne
- Dobre słowa w prezencie od św. Mikołaja…
- O tradycjach związanych z Andrzejkami słów kilka….
- Zwierzak w domu a poczucie szczęścia u Seniora
- Nadciśnienie jako choroba cywilizacyjna. Co warto wiedzieć?
- Wzmacniamy organizm! Porady dla seniorów i reszty świata
- II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych
- Odwodnienie – zagrożenie dla Seniora
- Dieta osób starszych w okresie letnim
- Lato rozgościło się na dobre. Pamiętajmy o ochronie przed upałem
- Różnica pokoleń? Jak pogłębić więzi i relacje…
- Życzenia Wielkanocne
- Filmy z Seniorami w roli głównej? Tak!
- Jak radzić sobie ze strachem przed wojną?
- Dzień Kobiet
- Ukraina
- Życzenia pełne Miłości…
- Dzień Babci i Dziadka!
- Samotni seniorzy potrzebują wsparcia
- Wystawiono skierowanie do poradni kardiologicznej? To warto wiedzieć!
- Nieco spóźnione życzenia Mikołajkowe
- By sięgać wzrokiem, wyglądać i czuć się dobrze
- Wątroba w święta – jak o nią zadbać, gdy kuszą wigilijne potrawy?