Zbigniew Wypijewski, słuchacz z Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy to znany outsider i totalny artysta. Pan Zbigniew jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Teofila Ociepki. Jego prace eksponowane są na wystawach i kupują je muzea. Zalicza się do najbardziej obiecujących odkryć kręgu art brut (co oznacza surową, niefałszowaną sztukę) ostatnich lat.

Opisywanie świata poprzez malarstwo stało się jego sposobem na życie. Zaczęło się od kolekcjonowania przeróżnych przedmiotów. Ten świat wciągnął go, zawładnął jego wyobraźnią i popchnął do czynu. Jakby próbował nadrobić lata bez malowania, utracony czas, oddał tworzeniu życie. Artysta pracuje właściwie codziennie. Otaczają go setki prac. Malarska rozmowa z samym sobą trwa nieustannie. Wypracował swoisty język formalny. Jest daleki od realizmu. Przy wnikliwej analizie znajdziemy w nim często ironiczne odniesienia do naszej codziennej egzystencji. Pan Zbyszek jest zawsze uśmiechnięty, o niespożytej energii, wciąż pełen zachwytu dla świata. Jego pasja przekroczyła już drzwi rodzinnego domu.

Wernisaż w Salonie Hoffmana rozpoczyna się 22.06.2017 w KPCK przy Placu Kościeleckich 6 i potrwa do 31 sierpnia br. Wstęp wolny.

Źródło: Kazimierzowski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Bydgoszczy.