Emerytura to świetny czas, by sprawdzić siebie i zdobyć nowe doświadczenia lub pogłębić dotychczasowe pasje. Poprzez zajęcia dla seniorów oferowane przez takie instytucje jak Uniwersytet Trzeciego Wieku, Dom Seniora czy Koło Gospodyń Wiejskich, osoby nieuczestniczące już w życiu zawodowym, mogą nawiązywać nowe znajomości. Dzięki wspólnym zainteresowaniom budowane są nowe więzi. Bez względu na to, czy chcą Państwo podróżować, oddawać się swoim stałym zainteresowaniom lub odkrywać zupełnie nowe pasje, dzielenie tych przyjemności razem z innymi, podobnie myślącymi osobami, daje jeszcze więcej radości i satysfakcji.

Domy Seniora oraz inne kluby emeryta to wśród osób niepracujących już zawodowo, najchętniej odwiedzane instytucje. Są to regionalne placówki założone głównie w celu aktywizacji osób starszych. Kluby seniora oferują swoim podopiecznym możliwość wspólnego spędzania wolnego czasu. Tu mogą Państwo, razem z rówieśnikami, oddawać się pasjom, gotować, uczyć się, uprawiać sport a także planować i realizować wspólne wyjazdy – ale przede wszystkim dobrze się bawić. Oferta zajęć jest z reguły bardzo bogata i pozwala realizować rozmaite zainteresowania. Warto wymienić niektóre propozycje:

  • Spotkania towarzyskie
  • Zajęcia dla majsterkowiczów
  • Wspólne gotowanie posiłków
  • Wypady za miasto
  • Kursy sportowe i językowe

Spotkania seniorów odbywają się zazwyczaj kilka razy w tygodniu. Zwłaszcza regularne kursy pomagają szybko poznać pozostałe osoby w grupie. Dzięki rozmaitym zajęciom można zbudować przyjacielską relację z rówieśnikami. Jeśli chcą Państwo wziąć udział w tego typu zajęciach, wystarczy pójść do pobliskiego Domu Dziennego Pobytu i zapytać o aktualną ofertę. Takie ośrodki działają niemal w każdym regionie Polski.

Z reguły te lokalne oferty spędzania wolnego czasu nie wymagają nakładów finansowych. Koszty ponoszą głównie uczestnicy ewentualnych wspólnych wycieczek. Wypada jedynie zadbać o materiały do majsterkowania lub szycia, w zależności od podejmowanych przez Państwa zajęć.

Spotkania sąsiedzkie jako forma poznawania nowych znajomych
Wspaniałe i długotrwałe przyjaźnie rozwijają się często na stopie sąsiedzkiej. W końcu niewielka odległość sprzyja spotkaniom na kawę i wspólnym pogawędkom. Wielu sąsiadów wspiera się i wykorzystuje posiadaną wiedzę, aby pomagać innym w życiu codziennym. Warto więc pójść w ich ślady i w ramach swoich umiejętności zaoferować sąsiadom drobną pomoc, prezentując na przykład zdolności majsterkowicza lub oferując opiekę nad dziećmi. Codzienne czynności, takie jak zakupy, to impuls do spotkań i spędzania wolnego czasu ze znajomymi z sąsiedztwa.

Przy okazji można też omówić lub wręcz rozwiązać bieżące problemy osiedlowej społeczności. To świetny pretekst, aby lepiej poznać mieszkańców swojej dzielnicy. Na wielu osiedlach działają lokalni społecznicy, do których warto się po prostu odezwać i przyłączyć. Sąsiedzkie stosunku umożliwiają spotkania różnych pokoleń i wspólne realizowanie celów i pasji. W końcu łatwiej nawiązać z kimś bliższy kontakt, jeśli mieszka nieopodal i dzieli się z nim te same zainteresowania. Różnica wieku między sąsiadami nie jest też barierą nie do pokonania, ponieważ wiele osób lubi towarzystwo starszych osób i ceni sobie bogate – zdobyte z wiekiem – doświadczenie.

Rola Kół Gospodyń Wiejskich i innych organizacji w znajdowaniu przyjaciół
Będąc na emeryturze, mogą Państwo poświęcić więcej czasu swoim ulubionym zajęciom i zainteresowaniom. To dobry pretekst, aby dołączyć do jakiejś organizacji, która aktywizuje i zrzesza osoby dzielące wspólne pasje. Podczas spotkań można uczyć się od innych oraz przekazywać dalej swoją wiedzę. W ten sposób mogą Państwo spędzać czas z przyjaciółmi i rozwijać swoje hobby. Informacje na temat lokalnych organizacji znaleźć można w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP)[1].

Oto kilka przykładów:

  • Koła Gospodyń Wiejskich
  • Stowarzyszenia i kluby sportowe
  • Szkoły muzyczne
  • Fundacje na rzecz środowiska i zwierząt
  • Organizacje na rzecz kultury i sztuki
  • Zrzeszenia hobbystyczne

Istnieją też organizacje, które specjalizują się w działaniach na rzecz osób starszych, a ich przedstawicielami nierzadko są sami seniorzy. Stąd zajęcia jakie oferują, są skierowane głównie do emerytów. Dużą popularnością cieszą się kursy komputerowe i warsztaty z gimnastyki umysłu oferowane przez tego typu organizacje. Ponieważ działają oni z reguły na zasadzie non-profit, są to zajęcia na każdą kieszeń lub wręcz bezpłatne. Z pewnymi kosztami trzeba się liczyć jedynie, gdy w grę wchodzi zakup jakiegoś specjalistyczny sprzętu, jak chociażby kijków do nordic walking.

Uczestnictwo w życiu klubów i organizacji sprzyja nie tylko rozwojowi społecznemu, ale również poprzez odpowiednią dla seniorów ofertę zajęć sportowych, pomaga utrzymać kondycję fizyczną. Członkowie takich organizacji spędzają dużo czasu razem, wspierają się i wzajemnie motywują do działania, dzięki czemu dłużej cieszą się dobrym zdrowiem.

Nowe znajomości dzięki Uniwersytetowi Trzeciego Wieku
Podczas kursów i szkoleń mogą Państwo zdobyć wiedzę i doświadczenie, a przy okazji poznać podobnie myślących ludzi, którzy chcą się czegoś nauczyć. W końcu najszybciej zdobywamy wiedzę, gdy dzielimy się nowo zdobytymi informacjami z innymi osobami. Dlatego warto wchodzić w relacje z członkami kursów i pracować w grupach, utrzymując wspólnie sprawność intelektualną.

Na Uniwersytecie Trzeciego Wieku mogą Państwo podjąć się różnych zajęć korzystając z szerokiego wachlarza tematów i zagadnień. Do dyspozycji są chociażby kursy językowe, komputerowe i wszelkiej maści ćwiczenia wspomagające rozwój osobisty i artystyczny. W ciągu ostatnich lat ilość placówek w Polsce zwiększyła się sześciokrotnie. Obecnie ponad 600 ośrodków oferuje zajęcia dla osób po 50 roku życia[3]. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo na stronach internetowych lokalnych Uniwersytetów i innych placówek oświatowych.

Uniwersytety Trzeciego Wieku powstały w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb społecznych szybko rosnącej grupy demograficznej jaką są seniorzy. Obecnie osoby starsze stanowią około 13% naszego społeczeństwa, a szacuje się, że za 15 lat będą już stanowić 17% ogółu ludności w Polsce.

Transformacja gospodarczo-polityczna lat 90-tych i związane z nią przemiany ekonomiczne jak i postęp techniczny oraz społeczny sprawiły, że to właśnie ta grupa obywateli najmniej zyskała na tych przeobrażeniach i jest obarczona ryzykiem alienacji. Dzięki placówkom dydaktycznym dla seniorów minimalizuje się prawdopodobieństwo wykluczenia społecznego wielu ludzi. Zaspakajane są między innymi potrzeby samokształcenia, poszerzania wiedzy i umiejętności oraz stymulacji psychicznej i fizycznej. Uniwersytety Trzeciego Wieku dają wielu emerytom możliwość realizacji młodzieńczych marzeń, które były nie do pogodzenia z dotychczasowym życiem zawodowym i rodzinnym[4].

Podsumowanie
Przyjaźń odgrywa ważną rolę w życiu człowieka, także w starszym wieku. Rozmowy o potrzebach lub pragnieniach oraz możliwość wymiany poglądów są dla wielu seniorów bardzo istotne. Wspólnie mogą więc Państwo dzielić się spostrzeżeniami, wspominać i doświadczać nowych wrażeń. Wystarczy tylko skorzystać z szerokiego wachlarza ofert przygotowanych dla emerytów. Nieprzerwanie rośnie zainteresowanie nauką na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, wolontariatem senioralnym oraz zajęciami organizowanymi przez Domy Dziennego Pobytu. Wystarczy tylko chęć podzielenia się swoimi pasjami, a bez problemu znajdą Państwo podobnie myślące osoby, które będą razem z Państwem cieszyć się z nowych doświadczeń i czerpać z życia pełnymi garściami.

www.c-and-a.com/pl/pl/shop/grupy-i-spotkania-dla-seniorow